Broj 72, siječanj 2017. :: Skupovi u zemlji i inozemstvu
U Sofiji održana 2. konvencija INELI Balkans
Od prošlogodišnjeg, prvog susreta članova mreže INELI (International Network of Emerging Library Innovators) u Solunu do ovogodišnjeg u Sofiji bilo je točno onako kako smo vam pisali u HKD Novostima (broj 69, travanj 2016., http://www.hkdrustvo.hr/hkdnovosti/clanak/1202). Inovatori iz 11 balkanskih zemalja pohađali su prilično opsežan online tečaj i pisali svoje projektne prijedloge, samostalno ili uz pomoć ambasadora i mentora. Iako među redovima inovatora ima knjižničara iz već nagrađivanih institucija i iskusnih ravnatelja knjižnica, mnogima je ovo bio prvi susret sa zahtjevnim popunjavanjem opširnog prijedloga projekta, te istovremeno i jedinstvena prilika za učenje i brušenje dotad većinom teoretskog znanja. Među pristiglih tridesetak projekata, organizatori (Future Library, Grčka) uz pomoć mentora i drugih evaluatora odabrali su pet najboljih i dodijelili im prigodna priznanja i sredstva za provedbu. Jedno od priznanja stiglo je i u Hrvatsku, za projekt Create Young Readers Ane Škvarić, voditeljice bibliobusne službe u Knjižnici i čitaonici “Fran Galović” Koprivnica.
U Sofiji (Bugarska) od 24. do 28. studenoga 2016. polaznici projekta imali su priliku ponovno se susresti i pohađati nastavak intenzivnog ciklusa radionica pod vodstvom stručnjaka iz grčkog kreativnog tima Learning for Life. U ovogodišnji tečaj na inovativan su način uključeni svi prijedlozi i komentari koji su pristigli tijekom prošlogodišnjeg tečaja. Inovatori su, također, imali priliku dati svoju povratnu informaciju o online tečaju koji su pohađali tijekom proteklih jedanaest mjeseci, nakon čega su organizatori odlučili svu konstruktivnu kritiku ugraditi u nastavak programa kako bi se poboljšao. Primjerice, u odnosu na protekli ciklus, sljedeći će biti nešto manjeg opsega, s manjim brojem uključenih primjera i s ponešto izmijenjenim korisničkim sučeljem.
U uvodnom dijelu konferencije u Sofiji imali smo priliku pogledati trominutne prezentacije svih inovatora. Prezentacije su se osvrnule ne samo na ono što se odvijalo kroz INELI, nego općenito što je novoga bilo u radu inovatora u protekloj godini, u institucijama i zemljama iz kojih dolaze. Inovatori su nam prvenstveno predstavili svoje prošlogodišnje inovacije u radu, postignuća u struci te nedostatke i poteškoće s kojima su se susretali od konferencije održane u Solunu. Iznimno je zanimljivo bilo vidjeti njihovu viziju svoje knjižnice u 2020. godini, a činjenica da su gotovo svi uspjeli svoju prezentaciju održati unutar zadanog vremenskog okvira znači samo jedno: nešto smo naučili.
U odnosu na prethodnu konferenciju pojačana je uloga mentora pa je i cijeli jedan blok drugoga dana konferencije održan u vidu diskusije između mentora i inovatora, tijekom čega su mentori dali svoj pogled na inovatorske ideje i poteškoće, oblikovan kroz dugogodišnji rad u knjižnicama diljem Europe.
Osim radionica i aktivnosti osmišljenih od strane tima Learning for Life, organizatori su pripremili i nekoliko predavanja stručnjaka iz područja informacijskih znanosti. Među gostujućim predavačima bila je dr. Gulten Alir s Haccettepe University s prezentacijom e-learning-a na primjeru turskih knjižica. Budući da je Turska vrlo prostrana zemlja, u posljednje je vrijeme sve učestalija potreba za online distribucijom znanja među knjižničarima. U opisani projekt uključeno je 78 knjižnica. Rad se odvija preko Moodle-a, a najviše se uči o ICT vještinama i korištenju usluga e-građana. Sav materijal postavljen na mrežu ponuđen je pod licencom creative commons, koja potiče slobodan i otvoren pristup informacijama.
Georg Petrov predstavio je bugarsko udruženje Innovative Community Centres Association te njihove edukacijske programe, radne i motivacijske treninge. Kolegica Temenuga Kalcheva iz knjižnice u Varni predstavila je rezultate međunarodnog natječaja za arhitektonsko rješenje novog knjižničnog kompleksa u ovom bugarskom gradu i upoznala sudionike konferencije s izazovima provođenja takvog projekta. David Streatfield, nezavisni konzultant Zaklade Bill & Melinda Gates, održao je predavanje popraćeno radionicom o metodama evaluacije i načinima procjene utjecaja programa, projekata i zadataka koje knjižničari provode i obavljaju na svojim radnim mjestima, a Rob Davies poveo je diskusiju o budućnosti organizacije Future Library nakon što se, kroz godinu dana, projekt INELI Balkans privede kraju.
Ceremonija dodjele Innovation Awards bila je simpatična i pomalo je nalikovala dodjeli Oscara. Svim prisutnima prvo su dodijeljene drvene medalje, za hrabrost i ustrajnost, dok su mentori i ambasadori dodijelili ukupno pet nagrada koje su popraćene financijskim sredstvima za implementaciju predloženih projekata. Nagrade su otputovale u Bugarsku, Rumunjsku, Kosovo, Makedoniju i, kao što je već spomenuto, Hrvatsku.
Domaćini iz Bugarskog društva knjižničara, osobito neumorna Anna Popova, potrudili su se da nam prikažu i nekoliko zanimljivosti Sofije. Jedna od njih je i nezavisna knjižnica Čitalnjata, uređena u središtu grada isključivo trudom i radom volontera te otvorena svima. Pod vodstvom nevladine organizacije Association for Urban Libraries, ova preuređena građevina u gradskom parku istovremeno služi kao knjižnica, čitaonica i točka za turističke informacije. Za ovu mini knjižnicu, otvorenu 2015., knjige se ne kupuju već se prikupljaju putem donatorskih kampanja, a svaki donator zauzvrat dobiva člansku iskaznicu Čitalnjate. Tijekom prve godine svoga djelovanja, Čitalnjata je okupila oko 3000 članova, bilježi stotinjak posjeta dnevno i u fondu ima više od 6000 doniranih knjiga, a u malenom i ugodnom prostoru, koji ujedno funkcionira i kao mini-suvenirnica, posjetitelji imaju pristup internetu i tabletima.
Zanimljivost druga je sjajni interaktivni dječji “muzej” Muzeiko - mjesto za razmišljanje, igru i stvaranje, (gdje doticanje eksponata nije samo dopušteno, već je i poželjno!), u potpunosti oblikovan i namijenjen poticanju mladih na bavljenje znanošću. Muzeiko, koji privlači mnogobrojnu publiku iz Bugarske i šire (tijekom prvih godinu dana djelovanja, Muzeiko je zabilježio više od 120 000 jedinstvenih posjeta), osmišljen je i izgrađen posredstvom međunarodne zaklade America for Bulgaria te konceptualno baziran na sličnim svjetskim primjerima. Za posjetitelje je otvoren 2015. godine, čemu su prethodile opsežne trogodišnje pripreme - primjerice, godinu i pol dana utrošeno je na osmišljavanje dizajna prostora i koncepta postava. Krećući se kroz tri etaže, posjetitelji prolaze kroz prošlost i sadašnjost te zaviruju u budućnost, a osim stalnog postava, muzej u ponudi ima i brojne popratne aktivnosti za sve dobne skupine (rođendanske proslave, znanstveni party, druženja za roditelje i malu djecu, ljetni kampovi i sl.). U neposrednoj blizini muzejske zgrade smješten je edukacijski centar s izuzetno kvalitetno opremljenim znanstvenim laboratorijem za djecu, čitaonicom, malom sportskom dvoranom, kuhinjom za održavanje kulinarskih radionica te prostorijom za kreativne radionice koja, među ostalim, obuhvaća i peć za pečenje gline i keramike. Rad muzeja u cijelosti se financira novcem međunarodnih zaklada, privatnih donatora i sponzora poput Ikea-e, 24Kitchen-a, National Geographic-a, DaVinci Learning-a, Renaulta i mnogih drugih svjetski poznatih i respektabilnih tvrtki.
Kako sve ne bi ipak završilo na ozbiljnoj noti, u posljednjim satima konferencije upriličen je svojevrstan team-building kroz uvježbavanje i izvođenje mjuzikla s knjižničarskom tematikom, u kojem je poseban pljesak zaslužila pjesma “She’s in the library” (Ona je u knjižnici), spjevana na slavnu melodiju Dancing queen grupe ABBA. Višednevnom edukacijom i intenzivnim druženjem u projektu INELI Balkans sudionici iz balkanskih knjižnica ponovno su se povezali i, osnaženi idejom nove međunarodne suradnje, pri kraju konferencije već počeli raditi na drugom ciklusu projekta i povezivanju svojih knjižnica.
U skoroj budućnosti slijedi i zaključna konferencija koja će se održati u Ateni (Grčka, 2017.) tijekom koje će se evaluirati provedba nagrađenih projekata i zaključiti obrazovni ciklus započet 2016. godine. Grčka organizacija Future Library, koja provodi projekt INELI Balkans, nakon umrežavanja prvo grčkih knjižnica a potom i knjižnica zemalja šireg balkanskog prostora, širi svoje djelovanje i cilja postati europskom mrežom knjižnica. Na program Creative Europe prijavljen je projekt Future Library European network koji je usmjeren na nove zadaće narodnih knjižnica kao dijela tzv. makerspace i fab-lab pokreta u Europi i svijetu. Knjižnicama uključenima u Future Library mrežu to će biti nova prilika za suradnju, te strpljivo čekamo rezultate natječaja Creative Europe.
Ivana Faletar Horvatić, KGZ Gradska knjižnica, ivana.faletar@kgz.hr
Vesna Kurilić, Gradska knjižnica Rijeka, vesnakurilic@gmail.com
Mladen Masar, Gradska knjižnica Zadar, mladen.masar@gkzd.hr
Ana Škvarić, Knjižnica Fran Galović Koprivnica, ana.skva@gmail.com
Gorana Tuškan, Gradska knjižnica Rijeka, gorana.tuskan@gkri.hr
|