Broj 63, lipanj 2014. :: Iz inozemstva
Sastanak IFLA-ine Sekcije knjižnica velikih gradova - MetLib 2014 Auckland, Novi Zeland, 11 – 16. svibnja 2014.
Zdenka Sviben
Knjižnice grada Zagreba
zdenka.sviben@kgz.hr
IFLA-ina Sekcija knjižnica velikih gradova (sada Metropolitan Libraries Section, ranije INTAMEL – International Association of Metropolitan Libraries) međunarodno je udruženje knjižnica velikih gradova koje djeluje od 1968. godine. INTAMEL je osnovan na inicijativu ravnatelja narodnih knjižnica u glavnim gradovima država s više od 400 000 stanovnika sa svrhom poticanja međunarodne suradnje knjižnica koje imaju mnogo dodirnih točaka u svojem djelovanju. Reorganizacijom IFLA-e, članice INTAMEL-a odlučile su svoje djelovanje nastaviti isključivo u sklopu IFLA-e, te od 2004. djeluju kao Metropolitan Libraries Section u Division 1 – Libray Types.
Sekcija djeluje kao i ostale IFLA-ine sekcije – kroz stalne jednogodišnje konferencije koje se održavaju svake godine u drugom gradu čija je gradska knjižnica članica Sekcije. Članovi izvršnog odbora biraju se kao i za ostale IFLA-ine sekcije.
Temeljno je poslanje Sekcije podupirati aktivnosti mreža knjižnica velikih gradova, dugoročne odnose među knjižnicama članicama i prilike za razmjenu ideja i iskustava o novim uslugama i izazovima. Iznimno se u MLS mogu uključiti i druge knjižnice velikih gradova. Članovi (ravnatelji knjižnica) razmjenjuju ideje i informacije o različitim stručnim temama koje uključuju knjižnične mreže, zgrade, automatizaciju, obrazovanje, istraživanje, odnose s javnošću, usluge za posebne skupine...
Prvi sastanak održan je 1968. godine u Liverpoolu, a potom u Parizu, Berlinu, Mexico Cityju, Gothenburgu, Rigi, Seattleu... Godine 2010. konferencija MLS-a MetLib održana je u Zagrebu jer je zagrebačka Gradska knjižnica bila jedna od prvih članica i utemeljiteljica INTAMEL-a. Od osnutka neprekidno sudjeluje u njegovu radu, prati sve aktualne teme, šalju se svake godine međunarodno dogovoreni pokazatelji (statistika) o djelovanju zagrebačkih narodnih knjižnica. Sudjelovanje u radu Sekcije dragocjeno je kako zbog unapređenja programa i djelovanja Knjižnica grada Zagreba, tako i zbog međunarodnog potvrđivanja kvalitetnog rada naših narodnih knjižnica.
Ove je godine od 11. do 16. svibnja konferencija održana u Aucklandu na Novom Zelandu u prisustvu brojnih ravnatelja knjižnica članica. U ime Knjižnica grada Zagreba konferenciji su prisustvovale Davorka Bastić i Zdenka Sviben uz potporu Grada Zagreba.
Naslov ovogodišnje konferencije Intrepid Journeys – Libraries at the Edge of Discovery donio je brojna izlaganja sudionika kako se nositi s brojnim izazovima – izgradnji nove knjižnice i pripremom djelatnika za rad u njoj (Halifax, Kanada), uvođenju novih usluga (Espoo, Finska), posljedicama potresa na zajednicu i na knjižnične usluge (Christchurch, Novi Zeland), radu nedjeljom (Bremenn, SR Njemačka), mjerenju knjižničnih usluga (Auckland, Novi Zeland). Održana je i panel rasprava pod nazivom Tehnologija, inovacije i knjižnice budućnosti kao i radionica Knjižnice i promjene. Knjižnice grada Zagreba sudjelovale su s izlaganjem Zagreb City Libraries on an Intrepid Journey – from ideas to projects: exploring, applying and sharing with others.
Kao što je uobičajeno na sastancima MLS-a, sudionici su upoznati s radom knjižnice domaćina, a organiziran je obilazak i nekoliko knjižnica mreže. Kako Auckland ima 1,4 millijuna stanovnika (33,4 % novozelandskog stanovništva), mreža pokriva i urbane i seoske sredine, i kopno i otoke sa svojih 55 knjižnica, četiri istraživačka centra lokalne povijesti i četiri bibliobusa. Zbirke broje oko 3,5 milijuna jedinica građe. U centralnoj knjižnici, u kojoj je konferencija i održana, posebno se ističe zbirka Sir George Greya (1812 – 1898) guvernera Novog Zelanda, 11. premijera i pisca. Knjižnica se financira se iz lokalnog poreza. Godišnje mrežu knjižnica posjeti 12 milijuna posjetitelja i posudi se oko 15 milijuna jedinica građe. Uz to, mreža broji i dva milijuna virtualnih posjeta.
Među posjećenim knjižnicama mreže posebno mjesto zauzimaju Tupu knjižnica za mlade sa svojim brojnim zanimljivim programima i knjižnica na otoku Waiheke koja je još u izgradnji. U Aucklandu djeluje i ogranak Nacionalne knjižnice Novog Zelanda (centralna je u Wellingtonu, a ogranci su i u Christchurchu i Palmerston Northu) koju smo razgledali uz brojne prezentacije rada u različitim odjelima.
Zadnjega dana konferencije održan je i otvoreni sastanak Izvršnog odbora na kojemu je održana rasprava o nastavku rada na prikupljanju, obradi i prezentaciji statistika članica Sekcije.
I za kraj – Novi Zeland i Maori. Polinezijski narod koji se naselio između 9. i 13. stoljeća na Novi Zeland predstavio se sudionicima konferencije u nekoliko navrata. Kao prvo, dočekao nas je ceremonijalmeštar i poučio maorskim običajima dočeka gostiju, uključujući i učenju prigodne pjesme, koju smo potom, u prostoriji knjižnice namijenjenoj raznim svečanostima, pa i onih Maora, zajedno otpjevali. Skup je otvorio Robert Sullivan, pjesnik, po porijeklu Maor i Irac, knjižničar po profesiji i trenutno voditelj Odjela kreativnog pisanja u Manukau Institute of Technology u Južnom Aucklandu. Domaćini su nam upriličili i posjet Galeriji umjetnina i izložbi slika pet maorskih likovnih umjetnica, a među najimpresivnijim je događajima bio posjet Maori marae (zgradi posvećenoj dobrodošlicama i sastancima). Konferencija je zaključena izuzetno dojmljivim nastupom mladih pjesnika udruge South Auckland Poets Collective, predstavljanjem domaćina MetLiba 2015. u Zürichu i tradicionalnim maori pozdravom kia ora.
|