Broj 62, travanj 2014. :: Iz knjižnica
Izložba likovnih radova dviju knjižničarki pod nazivom Dvije autorice sinhrono – drugi put Knjižnica Staglišće, 17. veljače – 25. ožujka 2014. godine
Jasna Raukar-Landsky
Knjižnice Grada Zagreba – Knjižnica Staglišće
knjiznica.staglisce@kgz.hr
Tijekom dvadeset i pet godina rada Knjižnice Staglišće u mreži Knjižnice Tina Ujevića na prostoru zagrebačke Trešnjevke, točnije nekoliko naselja – Jaruna, Vrbana, Staglišća, osmislili smo niz manifestacija kojima smo obilježili kako ovu lokalnu sredinu, tako se i trudili ostvariti određeni značaj na području kulture, promicanja čitanja te ostalog niza zadaća i poslanja koje nastoji ostvariti svaka narodna knjižnica.
Na taj smo način pokušali biti aktivni sudionici najnovijih značajnih odrednica vizije narodne knjižnice – biti treći, uz dom i posao, kvalitetan prostor na raspolaganju velikom dijelu korisnika, kako stanovnicima ovog područja, tako i prolaznicima kroz rekreativni centar Jarun.
I sama činjenica da je ovaj prostor prepun novih stambenih interpolacija, mladih obitelji s djecom, učenika i studenata te osoba treće životne dobi – daje nam poticaj da nastojimo u što većoj mjeri pratiti potrebe naših korisnika.
Izlozi knjižnice namijenjeni su likovnim izložbama te predstavljaju naš prepoznatljiv i izuzetan dio Knjižnice. U njima se odvijao velik broj izložbi kako akademskih slikara, tako i zaljubljenika u svijet umjetnosti.
Ovaj se put dogodila zanimljiva koincidencija – s našim smo kolegicama knjižničarkama osmislili i realizirali postav fotografija, Karmen Stošić – djelatnice Knjižnice Tina Ujevića te skenografskih foto-otisaka Melite Matulić Jeleč – djelatnice Knjižnice Filozofskog fakulteta, zbirke povijesti umjetnosti kao varijacija prve postave dijela prethodne izložbe.
Svu složenost, kreativnost, začudnost i inspirativnost dugogodišnjeg rada Melite Matulić Jeleč pokušala je u svom zapisu Impresija raščlaniti Andreja Gardašanić, profesorica povijesti umjetnosti, zapitavši se „...jesu li nam djela primarno put upoznavanja autora ili samoispitivanje ...“ i akcentirajući Melitino emocionalno stanje te neminovnost i kontemplativne – plave faze. A govoreći zapravo o nečemu što nam je najpotrebnije – kontemplativnom miru, miru duše – koji nam Melita kroz svoj rad želi otkriti ili podariti.
Gošća izložbe bila je i Sonja Štors akrilikom – transpozicijom dijela uratka Melite Matulić Jeleč „Ogledala na valu“ originalno nastalog 1971. godine. Još je jedna zanimljivost da je Sonja Štor također radila u knjižnici – bila je voditeljica informatičke biblioteke pri Odjelu informatike na HRT-u.
Drugu izložbu, radove Karmen Stošić predstavila je u popratnom letku Knjižnice Staglišće Kristina Skerlev, djelatnica Knjižnice Tina Ujevića, a prilikom otvorenja novinar i publicist Marijan Grakalić. „Lutkini snovi otkrivaju da sjetni pogledi prolaznika sne o lutkama snivaju“ stih je Karmen Stošić koji nam autoricu predstavlja i kao poetičnu i senzibilnu osobu, nagrađenu priznanjem Fotokluba Zagreb na natječaju Žene snimaju 2014.
Ovo su tek osnovni podaci o postavljenoj izložbi dok sama atmosfera prilikom otvorenja izložbe te pozdrav koordinatorice Knjižnice Staglišće Vesne Škrlin govori o srdačnom i toplom susretu većeg broja kolegica i kolega te o činjenici da je naša Knjižnica ovaj put postala ne samo „treći prostor“ već i nešto kvalitetnije – naš prostor.
Pozdravljamo stoga izniman trud i kreativnost naših kolegica te time želimo pokazati ne samo našu profesionalnu kompetenciju već i svekolike umjetničke i kreativne potencijale nas kao knjižničara.
U nastavku donosimo po nekoliko redaka iz recenzije te autorski komentar Melite Matulić Jeleč:
***
Karmen Stošić, potaknuta baštinom fotografskog eksperimentalizma (White), fantastike (Uelsmann), nadrealističke fotografije na tragovima Magrittea, na specifičan i vrlo osoban način bavi metafizikom pojavnog. Poetično i analitično u isti mah, ona hvata trenutke svog grada, poznate vizure i motive, svakodnevni ritam ulice, percipira drage i zanimljive motive iz neposredna okruženja, da bi ih transformirala u maštovite prizore koji djeluju kao vizualne zagonetke.
Performerskim nagonom ona poseže za photoshop-instrumentarijem, pa slikarskim zamahom (Hockney!) intervenira na fotografskom materijalu (iz recenzije Kristine Skerlev).
Osvrt Marijana Grakalića Uz izložbu fotografija Karmen Stošić o snovima lutki (na slici) možete pročitati na stranici: http://radiogornjigrad.wordpress.com/2014/02/27/uz-izlozbu-fotografija-karmen-stosic-o-snovima-lutki/
***
Izložba u Knjižnici Staglišće jest varijacija postave izloženih radova iz serije pod nazivom Modrine s margina ili Vidanje (u)vidom, održane krajem 2013. u Multimedijalnom centru Pučkog otvorenog učilišta (POU) u Umagu. Posvećena je stanovnicima obale i otoka s obje strane Jadranskog mora, i mojemu preminulom ocu. (Na slici je rad Nika Dolores, 1971)
Radovi s izložbe, poput plavog vremenskog stroja, transponirali su i vrijeme i medij iz gimnazijske 1971. u sadašnji trenutak. Transponirani u noviji medij računalne tehnologije pojavljuju se otisnuti u skenografijske foto-preslike.
Svaka nova izložba serijala Modrina s margina pruža mogućnost novih postava elemenata višesložne slike na podlozi nosača.
U Modrinama s margina, u diptisima kao i u višesložnim kombinacijama, u varijacijama izmještanja na bjelini nosača, kroz repeticije i nivelacije, kroz promjenu vidova-orijentacija događaju se kompozicijske varijacije kontemplativno-simboličkih prizora.
(autorica Melita Matulić Jeleč o svojoj seriji fotootisaka nazvanoj Modrine s margina ili Vidanje (u)vidom, [1971] ; 2013)
|