Broj 62, travanj 2014. :: Inozemni skup
Studentska međunarodna konferencija BOBCATSSS 2014. Barcelona, 29 – 31. siječnja 2014.
Jakov Marin Vežić
Sveučilište u Zadru
jakov.vezic@gmail.com
Ovogodišnja studentska međunarodna konferencija Bobcatsss održana je u Barceloni od 29. do 31. siječnja pod pokroviteljstvom EUCLID-a (European Association for Library and Information Education and Research). Konferenciju su organizirala dva tima, iz švedskog Sveučilišta u Boråsu i Sveučilišta u Barceloni. Glavna tema konferencije bila je Knjižnična (r)evolucija: zagovaranje održivih informacijskih praksi (Library (r)evolution: promoting sustainable information practices), s naglaskom na razumijevanje globalnih ekoloških problema te praktičnih rješenja koja bi se mogla primijeniti u knjižnicama kako bi se osigurala dugotrajna održivost informacijskih usluga.
Na konferenciji je sa svojim radovima i posterima sudjelovalo i pet studenata/studentica sa Odjela za informacijske znanosti Sveučilišta u Zadru: Domagoj Volarević, Maja Stazić, Jakov M. Vežić, Ljiljana Poljak i Antonela Bokan.
Predavanja su se održavala na pet različitih tema, od kojih su sve bile povezane s glavnom temom održivosti. Tih pet tema, vezanih uz informacijske vještine i pismenost, slobodu informacija, društvene medije, usluge u oblacima i mobilne usluge bilo je naslovljeno: Users, customers and prosumers; Skills and literacies; Spaces, cultures and freedom of information; Social media, cloud computing and mobile services i Towards a better future?
Prvo pozvano predavanje održao je Lluis Anglada i de Ferrer odmah nakon uvodne ceremonije na temu održivosti fizičke knjižnice u umreženom svijetu i percepciji korisnika o knjižnici „punoj knjiga“ koja knjižničarima otežava prelazak u digitalni svijet. Osim pozvanog predavanja, prvi dan nisu održane paralelne sesije, već je naglasak bio na društvenom programu i obilasku lokalnih knjižnica i dokumentacijskih centara.
Drugi dan konferencije započeo je pozvanim izlaganjem Jutte Haider o povezanosti knjižničarstva i informacijskih znanosti s drugim profesijama te važnosti poučavanja i informiranja o zaštiti i uništavanju okoliša. Zatim je uslijedilo čak šest paralelnih sesija: četiri sesije predavanja i dvije radionice. Na sesiji predavanja na temu Društveni mediji, računalstvo u oblacima i mobilne usluge (Social media, cloud computing and mobile services) studenti Domagoj Volarević i Maja Stazić održali su predavanje Social media and Memes: A Study of spoilers o sve češćoj izloženosti publike na mreži detaljima ili čak opisu završetka priče koju trenutno čitamo ili gledamo.
Nakon stanke za ručak, konferencija se nastavila istim tempom sa šest paralelnih sesija. Zanimljivo predavanje održali su Vicent Gil i Albert Rubio pod nazivom Kako automatizirati svoju informaciju (Making your information automatic). Predavači su odlično ukazali na redundantnost podataka na internetu te pozvali na recikliranje metapodataka kako bi se u budućnosti moglo brže i lakše doći do određenih informacija.
Predstavljanje postera uslijedilo je u trećoj paralelnoj sesiji. Postere je, između ostalih, predstavilo i troje studenata s Odjela za informacijske znanosti Sveučilišta u Zadru: Ljiljana Poljak predstavila je poster naslovljen Research of user relations in accordance with librarian services o istraživanju provedenom u tri narodne knjižnice u Hrvatskoj (Zadar, Šibenik, Vinkovica) na temu knjižnica kao trećeg prostora. U izradi postera također su sudjelovale studentice Petra Dunatov i Mia Ilić pod mentorstvom profesorice Tatjane Aparac-Jelušić.
Antonela Bokan predstavila je poster o usporedbi upotrebe društvenih mreža u različitim vrstama knjižnica koji je napravila zajedno s kolegicama Mateom Bakmaz i Ivanom Halužan pod mentorstvom profesorice Jadranke Stojanovski. Naziv postera je The usage of social networks in public, university and school libraries.
Jakov M. Vežić predstavio je poster s prikazom rezultata istraživanja provedenog većinom u visokoškolskim knjižnicama o upotrebi različitih tehnologija u oblaku pod naslovom Cloudy libraries, clear skies: usage of cloud technologies in Croatian libraries koji je napravio pod mentorstvom profesorice Jadranke Stojanovski.
Zadnji dan konferencije donio je još jedan niz predavanja i radionica te ceremoniju zatvaranja na kojoj su proglašeni najbolji poster, rad te rad na temu konferencije. Nagradu za najbolji poster osvojili su Solenne Billard-Nichele, Morgane Desard i Marine Peotta sa sveučilišta ENSSIB iz Francuske s posterom Putovanje fikcijom (Travelling in fictional works). Nagradu za najbolji rad osvojio je Naresh Kumar za rad o osiguravanju pristupa informacijama za poljoprivrednike projektom InfoNetwork (Information Access to villagers through connecting different sectors: infoNetwork). Najbolji rad na temu održivosti, ovogodišnju temu konferencije, dobili su Josephine Loterie, Camille Delauna i Amandine Doubre za rad Poticanje održivosti korištenjem igara u knjižnici (Using games in the library to create a more sustainable world).
Sam kraj ceremonije obilježilo je predavanje zastave Konferencije timu iz Češke, koji će sljedeće godine organizirati Bobcatsss u Brnu.
***
U Barcelonu je putovao i tim s Odsjeka za informacijske i komunikacijske znanosti zagrebačkog Filozofskog fakulteta, pročelnica Odsjeka profesorica Jadranka Lasić Lazić, profesorica Sonja Špiranec te dvije studentice završne godine bibliotekarstva, Monika Berać i Ileana Kurtović.
Ileana Kurtović s mentoricom Sonjom Špiranec izložila je rad Razlike između alata weba 2.0 u katalozima nacionalnih i narodnih knjižnica (Differences between Web 2.0 tools in the catalogs of national and public libraries).
Monika Berać, u suradnji sa Sümeyye Akça i Zehrom Taşkın sa Sveučilišta Haccetepe iz Ankare, izložila je rad Usporedba digitalnih arhiva iz aspekta održivosti (Comparison of Digital Archives from the Point of Sustainability).
|