Broj 60, listopad 2013. :: Tema broja: knjižnice i EU - manjine
Beč: Centar biblioteka „Franjo Rotter“ - u njoj se more pronajti sve *** Tekst je napisan na jeziku gradišćanskih Hrvata.
Gabriela Novak-Karall Hrvatski centar, Beč ured@hrvatskicentar.at Temelj današnje Centar biblioteke „Franjo Rotter“ je biblioteka, knjižnica, Hrvatskoga akdemskoga kluba još iz sedamdestih ljet, ku je kasnije mladi gradišćanskohrvatski student i apsolvent slavistike, Franjo Rotter, novo strukturirao i katalogizirao.
Od 2008. ljeta knjižnica je smješćena u prostorija Hrvatskoga centra, u dvi prostorija namješćena sa suvremenimi knjižnični objekti, s ukupnom površinom od oko pedeset kvadratnih metrov. U predvorju knjižnice nahadjaju se „tekuće“ novine i časopisi - aktualne austrijske dnevne novine i časopisi različitih nacionalnih manjin ke živu u Austriji. U tom prostoru se ujedno moru i čitati spomenute publikacije. Od 2009. katalogiziran je medijski inventar (za sada skoro isključivo tiskani mediji) u softveru Biblioweb. Dostupan je u online katalogu (www.biblioweb.at/centarbiblioteka) u kom morete pretraživati zbirke ke vas zanimaju ili rezervirati pojedine naslove. Centar biblioteka „Franjo Rotter“ je javno dostupačna i stručna biblioteka kao i ustanova u smislu servisa i informacijov na području prava manjin, manjinske politike, slavenskih jezikov, dvojezičnosti, većjezičnosti i učenja jezika . Glavne knjižnične zbirke su : - gradišćanskohrvatska i južnoslavenska književnost
- manjine i politika
- učenje jezika
- dvojezičnost i većjezičnost
- (gradišćansko)hrvatska narodna kultura
- stručna literatura s područja autohtonih etničkih manjin (narodnih grup) u Beču i Austriji kao i u susjedni zemlja
- povijest i zemljopis Hrvatske i bivše Jugoslavije
- zbirka dičje književnosti
Još jedno interesno područje knjižnice je dokumentacija o povijesti hrvatske manjine u Austriji kao i publikacije ke su različna društva i institucije objavile na tu temu. Osnovna zadaća i cilj biblioteke je promicanje i poticanje hrvatskoga jezika u okviru narodne grupe. Djelovanje knjižnice je usmireno na postizanje sveobuhvatnoga, raznolikoga i aktualnoga medijskoga portfelja kao i jednostavna i privlačna prezentacija. Trenutno imamo već od 5 560 katalogiziranih medijov, uglavnom tiskanih, od čega ih je 85% na izvornom jeziku (gradišćanskohrvatski, hrvatski, srpski, bosanski). Centar biblioteka funkcionira i kao vrlo koristan dodatak za dogadjaje i djelovanje u Hrvatskom centru, i kao dokumentacijski centar svih aktivnosti na ovom području , a na kraju i kao neka vrsta sjećanja, spominjanja, na (gradišćansko)hrvatsku povijest, kulturu, jezik i identitet. Isto tako se u knjižnici održavaju čitanja i predstavljanja knjig. Knjižnica sadrži različne zbirke čim kani privlačiti širu čitalačku publiku – dicu, mlade i starije. U njoj se more pronajti sve – od znanstvene literature (ka koristi studentom slavistike, kroatistike, povijesti, povijesti umjetnosti, etnologije...) sve do beletristike suvrimenih hrvatskih i europskih autorov. Fond se stalno popunjava i aktualizira. Svaki tajedan izdvajamo nekoliko zanimljivih naslovov ter ih preporučamo na svojoj web stranici i putem newslettera. Ljubezno osoblje knjižnice rado pomaže pri izabranju stručne literature i iskanju informacijev. *** Franjo Rotter, rođen 1970., a umro 2002. kao mlad slavist, pjesnik i književnik, velik talent i veliko ufanje na području jezika i književnosti gradišćanskih Hrvatov. Zato je ova sredšnja hrvatska biblioteka u Beču posvećena njemu. Više o njegovom životu možete pročitati u članku Mare Klikovits na stranici http://www.zigh.at/fileadmin/user_upload/media/Platforma_za_mlade/Franc_Rotter.pdf.
|