Broj 85, veljača 2023. :: Knjižničarski skupovi
kcConnect - knjižničarska nekonferencija s međunarodnim sudjelovanjem
U organizaciji Knjižnice i čitaonice „Fran Galović“ Koprivnica od 22. do 24. rujna u prostoru Inkubatora kreativnih industrija ENTER i online održana je 1. knjižničarska nekonferencija kcConnect koja je okupila sudionike iz cijele Hrvatske te Velike Britanije, Danske i Njemačke. Nekonferencija je uživo okupila 70 sudionika, dok je program online pratilo 40 sudionika, što je ukupno 110 sudionika. Program je realiziran u obliku pozvanih izlaganja, panela i radionica. Središnja je tema bilo korisničko iskustvo (UX), a konferencija se bavila i temama poput digitalnog marketinga, odnosa s javnošću, brendiranja, storytellinga, design thinkinga, umjetne inteligencije i dr. Okupljeni knjižničari iz raličitih tipova knjižnica iz cijele Hrvatske imali su prilike čuti kako ih doživljavaju stručnjaci iz drugih područja, od umjetnika do psihologa, te kako i kojim alatima, znanjima i vještinama mogu unaprijediti rad hrvatskih knjižnica.
Program je otvorio konzultant za UX Research & Design i organizator međunarodne konferencije o korisničkom iskustvu u Velikoj Britaniji Andy Priestner koji je tijekom izlaganja i interaktivne radionice o UX tehnikama upoznao sudionike s metodama i alatima za istraživanje ponašanja i potreba korisnika. Sean Poropat i Jelena Fiškuš iz Studija Sonda iz Vižinade održali su zanimljivo izlaganje o vidljivosti knjižnica u javnosti i tome kako od lokalne priče napraviti onu svjetsku. Svjetsko iskustvo moglo se čuti u izlaganju direktora za istraživanje i inovacije na Odsjeku za dizajn Sveučilišta Brunel u Londonu Vanje Garaja koji je govorio o upotrebi virtualne i proširene stvarnosti u sektoru kulture na primjeru projekta StoryFutures China. U panelu o marketingu razgovarali su ravnateljica Gradske knjižnice Požega Aleksandra Šutalo, ravnatelj Gradske knjižnice Rijeka Niko Cvjetković i voditeljica digitalnog marketinga na Novoj TV te suatorica knjige o TikToku Andrea Kučiš. Panel je moderirala savjetnica za odnose s javnošću u Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici u Zagrebu Maja Priselac, a na panelu je zaključeno da su marketing te osobito digitalni marketing danas neizostavni dio poslovanja svake knjižnice, ali i da je za uspješan marketing u knjižnicama važno zapošljavanje stručnjaka. Jedna od takvih stručnjakinja, Anamarija Hrvoić Đurić iz PR agencije Mangjura, upoznala je sudionike s odnosima s javnošću i kriznim komuniciranjem.
Voditeljica knjižničnog sustava Gradske knjižnice Paderborn Katrin Stroth predstavila je upravo politiku, usluge i programe koji su im omogućili 2021. godine nagradu za njemačku knjižnicu godine. Njihova je budućnost tzv. otvorena knjižnica, a o tome je održala i korisnu radionicu. Voditelj UX odjela u Rimac Automobilima Luka Lenard govorio je o inženjerstvu i korisničkom iskustvu u automobilskoj industriji te načinu na koji te grane definiraju proizvod, (luksuzne električne hiperautomobile), ali o mogućoj primjeni iskustva iz industrije u knjižnicama. Velik interes sudionika pobudilo je provokativno izlaganje futurologa i profesora na zagrebačkom Fakultetu elektrotehnike i računalstva Predraga Paleakoji je otvorio niz važnih pitanja o budućnosti knjižnica te je govorio o njihovoj nužnoj transformaciji u eri robota i umjetne inteligencije, ali se osvrnuo i na temelje knjižničarske struke. On je uz Anamariju Hrvoić Đurić bio i sudionik panela „Što vas žulja“, koji je moderirao Petar Lukačić. Na panelu se, na temelju ankete koju je Lukačić proveo uoči održavanja konferencije, razgovaralo o problemima koji muče knjižničare.
Kako oni vide knjižnice i knjižničare, u panelu „Izvan okvira“ govorili su i novinar, pisac i vlasnik izdavačke kuće Media bar Neven Kepeski, ravnateljica Umjetničkog paviljona u Zagrebu Irena Bekić i vizualni umjetnik i modni dizajner Silvio Vujičić. Zajedno s moderatorom panela svestranim Marijom Kovačom osvrnuli su se i na budućnost knjige i poticanje čitanja.
Zbog mnoštvo uloga današnjeg knjižničara, kao i stalnog kontakta s ljudima, izlaganje o empatiji i transformaciji usluga održala je psihoterapeutkinja Dijana Mateša. Mateša je sa skladateljem, tekstopiscem i pjevačem grupe Overflow Goranom Živkovićom moderirala i panel raspravu pod nazivom „Napali se na neuspjeh“. Svoje su neuspješne priče, kao i poruke kako ih pretvoriti u uspjeh, sa sudionicima konferencije podijelili gradonačelnik Koprivnice i saborski zastupnik Mišel Jakšić, ravnatelj Gradske knjižnice i čitaonice „Fran Galović“ Koprivnica Karlo Galinec, ravnatelj Gradske knjižnice Rijeka Niko Cvjetković i voditeljica Županijske matične službe za narodne i školske knjižnice Sisačko-moslavačke županije Dunja Holcer.
Tijekom tri dana trajanja konferencije održano je i nekoliko radionica. Uz već spomenute, održane su i one o digital detoxu, design thinkingu, storytellingu te primjene eye-tracking tehnike u knjižnicama. Radionice su vodili stručnjaci iz spomenutih područja: magistrica knjižničnih i informacijskih znanosti iz Danske Lisbeth Mærkedahl, glavna urednica portala i društvenih mreža NSK Dragana Koljenik, medijska edukatorica u Gradskoj knjižnici Paderborn Annabelle Peric, djelatnici Odjela za informacijske znanosti i Stručnog preddiplomskog studija informacijskih tehnologija Sveučilišta u Zadru Mate Juric, Nikolina Peša Pavlović, Alica Kolarić, pripovjedačica priča i bajki Jasna Held i stručnjakinja za storytelling Dijana Zorić.
Sudionici konferencije virtualno su prošetali i hrvatskom „Knjižnicom godine“ za 2021. godinu – Gradskom knjižnicom Požega te knjižnicom koju je Međunarodni savez knjižničarskih društava i ustanova – IFLA proglasio javnom knjižnicom godine za 2022. godinu – američkom javnom knjižnicom Missoula Public Library.
Konkretni ciljevi programa ostvareni su u velikoj mjeri. Nekonferencijski stil omogućio je stvaranje poticajnog okruženja za otvorene rasprave o aktualnim knjižničarskim temama, pozitivnim, ali i negativnim elementima svakodnevnog rada u manjim i većim knjižnicama. Dovedeni su inspirativni govornici, stručnjaci različitih područja koji su sudionike potaknuli i inspirirali, ako ne na djelovanje, onda barem na promišljanje u smjeru promjena. Ostvarene su veze na međunarodnoj razini te je Lisbeth Mærkedahl, djelatnica kulturnog centra DOK1 u Aarhusu, postala članica kcConnect tima. Knjižnice pri planiranju i oblikovanju usluga na prvo mjesto stavljaju korisnika te nadograđuju svoje poslovanje inovativnim modelima i programima. U tu svrhu je neophodno usavršavanje i razvijanje vještina knjižničara i partnera, a upravo je okupljanje inovatora iz različitih struka prilika za to. Konferencija kcConnect pokazala je da se knjižničarstvo, kao i mnoge druge struke u Hrvatskoj trebaju transformirati žele li u budućnosti biti relevantne ili čak uopće postojati. Ta transformacija uključuje prije svega usmjerenost na korisnika i njegove potrebe, suživot s novim tehnologijama i umjetnom inteligencijom te konstantnu i kvalitetnu komunikaciju s korisnicima i s javnošću. Uspješno je razvijen novi model stručnog skupa u hrvatskom knjižničarstvu koji će i dalje pod motom „Izvan okvira“, svake druge godine okupljati knjižničare u Koprivnici i poticati ih na kreativan rad usmjeren na korisnika, a u skladu s radnim uvjetima.
Fotogalerija nekonferencije kao i snimke predavanja, dostupni su na službenoj stranici kcConnecta https://www.kcconnect.eu/. U evaluaciji nakon programa sudjelovalo je 70 ispitanika, a premoćna većina konferenciju procjenjuje u superlativima.
Predložene su i teme za sljedeću nekonferenciju - financiranje i sponzorstva, rad u manjim knjižnicama, kreiranje vizualnog identiteta, koncept otvorene knjižnice (open library), knjižnice budućnosti.
Partneri u realizaciji bili su Ministarstvo kulture i medija, Koprivničko-križevačka županija, Grad Koprivnica, Sveučilište Sjever, ENTER Koprivnica, Goethe-Institut Croatien, Zagrebačko knjižničarsko društvo, Društvo knjižničara Bilogore, Podravine i Kalničkog Prigorja, AK galerija, udruge Mudro drvo i Srčika.
Maja Priselac mpriselac@nsk.hr
Ida Gašpar ida@knjiznica-koprivnica.hr
|