Broj 85, veljača 2023. :: Godina čitanja
Knjižnica Tehničkog muzeja Nikola Tesla u Godini čitanja
Specijalna muzejska knjižnica Tehničkog muzeja Nikola Tesla (TMNT) u Godini čitanja ostvarila je programe u cilju promidžbe učenja i čitanja, popularizacije znanosti, kulture i umjetnosti te podizanja svijesti javnosti o vrijednostima i potencijalu (pisane) kulturne baštine.
- Izložba Kultura / Znanost / Umjetnost : fragmenti
Kultura / Znanost / Umjetnost : fragmenti - izložba građe iz fondova knjižnica Tehničkog muzeja Nikola Tesla i Strossmayerove galerije starih majstora Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti.
Prvi projekt predstavljen javnosti u Tehničkom muzeju Nikola Tesla povodom Godine čitanja u Republici Hrvatskoj za 2021. godinu bila je izložba građe iz fondova knjižnica Tehničkog muzeja Nikola Tesla i Strossmayerove galerije starih majstora Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti. Prateći glavnu temu Festivala znanosti za 2021. godinu – kultura znanosti, za ovaj izložbeni projekt odabrani su vrijedni „fragmenti“ knjižničnih fondova Tehničkog muzeja Nikola Tesla i Strossmayerove galerije starih majstora HAZU, otkrivajući iz svojih zbirki raritetne građe, monografija, periodike te arhivskog gradiva one dokumente koji svjedoče o primjerima iznimnog stvaralaštva i izumiteljstva unutar cjelokupne povijesti čovječanstva, vezanim za povijest kulture, tehničke i društvene znanosti te likovnu umjetnost. U mreži životnog tkiva moguće je razabrati momente koji se izdižu iz kontinuuma sveukupne ljudske povijesti i važan su čimbenik za njezin napredak, a na izložbi su se osvijetlili neki od takvih segmenata ljudskog iskustva, zabilježenih na papiru.
„Kultura / Znanost / Umjetnost : fragmenti – izložba građe iz fondova knjižnica Tehničkog muzeja Nikola Tesla i Strossmayerove galerije starih majstora Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti“, Tehnički muzej Nikola Tesla, svibanj 2021.
- Izložbeno-edukativni projekt Čovjek i tehnika – povijesno putovanje s knjigom u ruci
Projekt Tehničkog muzeja Nikola Tesla pod nazivom Čovjek i tehnika – povijesno putovanje s knjigom u ruci posjetiteljima je ponudio izložbeni program te skup pedagoških radionica, a oblikovan je s ciljem promocije čitanja i učenja te popularizacije hrvatske (pisane) kulturne baštine i edukacije o povijesti znanosti i tehnike na području Hrvatske te njezinih istaknutih pojedinaca. Želja autora bila je da svaki posjetitelj kroz sliku povijesti kulturno-znanstvene i tehničke baštine dobije uvid u pokretačku snagu kreativne i inovativne misli u službi civilizacijskog i osobnog čovjekova napretka.
Izložba Čovjek i tehnika – povijesno putovanje s knjigom u ruci javnosti je predstavila knjige iz fonda knjižnice Tehničkog muzeja Nikola Tesla te odabranu muzejsku i arhivsku građu kojom se prezentirao znanstveni rad hrvatskih autora u dokumentiranju povijesti tehničke, kulturne i znanstvene baštine u Hrvatskoj kao i velikani hrvatske znanosti i tehnike: Nikola Tesla, Faust Vrančić, Slavoljub Penkala, Ruđer Bošković, Ferdinand Kovačević, David Schwarz i Franjo Hanaman. Svim posjetiteljima je u izložbenom prostoru bilo omogućeno čitanje djela hrvatskih autora o spomenutim znanstvenicima. Na izložbi je prezentiran i muzejski projekt Hrvatski izumitelji u proširenoj stvarnosti s aplikacijom za mobilne uređaje AR Hrvatski velikani znanosti i tehnike ostvaren 2017. g. u suradnji s Hrvatskom radiotelevizijom.
Sastavni segment izložbe odnosio se i na prezentaciju skupa dječjih likovnih radova učenika osnovnih škola nastalih tijekom 80-ih godina prošlog stoljeća putem platforme projekta Čovjek i tehnika Tehničkog muzeja u Zagrebu. Isti su nastali kao rezultat suradnje Muzeja i škola na obradi tema s područja tehnike i znanosti u korelaciji s nastavom likovne kulture.
Pedagoški dio programa bio je sastavljen od workshop čitaonica pod stručnim vodstvom, oblikovanih u svrhu čitanja i učenja te istraživanja mogućnosti i čarolije umjetničkog izražavanja usvojenog tehničkog sadržaja (radionica Novi strojevi u monotipiji i Tajna Nikole Tesle). Radovi polaznika radionica bili su prezentirani na samoj izložbi i na manifestaciji Dani Nikole Tesle, te stoje dostupni na muzejskom YouTube kanalu.
Izložbeno-edukativni projekt „Čovjek i tehnika – povijesno putovanje s knjigom u ruci“, detalj izložbe, Godina čitanja i Mjesec hrvatske knjige, Tehnički muzej Nikola Tesla, studeni 2021.
- Čitateljski performans NISam Tesla, ali čitam!
U Tehničkom muzeju Nikola Tesla obilježen je kraj 2021., Godine čitanja u RH, atraktivnim čitateljskim performansom NISam Tesla, ali čitam!. Radna grupa Novi informacijski stručnjaci (NIS) Zagrebačkog knjižničarskog društva i Tehnički muzej Nikola Tesla organizatori su održane „flashmob“ izvedbe u stalnom muzejskom postavu pred posjetiteljima i javnosti, a u cilju promocije čitanja, kulturne i znanstvene baštine te afirmacije pisane riječi.
Knjiga izabrana za čitanje „Nikola Tesla“ popularno je i znanstveno izdanje Tehničkog muzeja Nikola Tesla namijenjeno djeci i mladima, autorice teksta dr. sc. Marijane Borić i ilustratora Manuela Šumberca. Izvedbu kratkog performansa ostvarili su članovi radne grupe Novih informacijskih stručnjaka, predsjednica Zagrebačkog knjižničarskog društva te voditeljica knjižnice i stručni djelatnici Muzeja, ali i sama autorica knjige kao posebna gošća. Kada se govori o Nikoli Tesli, govori se o znanstveniku i vizionaru čiji su rezultati ostali epohalna ostavština čovječanstvu, a dijelove njegovog života i rada čitateljii su tijekom performansa prenijeli u iskustvo slušatelja, nakon čega su se u tišini razišli po Muzeju. Oblikovan video-prikaz ostvarenog performansa objavljen je na mrežnim stranicama i društvenim mrežama ZKD-a i TMNT-a (YouTube kanal: https://www.youtube.com/watch?v=HYN0rpLYvIQ&t=17s).
Čitateljski performans NISam Tesla, ali čitam!, detalj s događanja, Tehnički muzej Nikola Tesla, prosinac 2021. ; foto: Vedran Peruničić
- Izložba Godina čitanja kroz objektiv knjižničara
Povodom Godine čitanja u Tehničkom muzeju Nikola Tesla javnosti je predstavljena izložba umjetničkih fotografija autora Vedrana Peruničića. Tehnički muzej Nikola Tesla s ponosom je predstavio projekt Zagrebačkog knjižničarskog društva i XVIII. gimnazije u sklopu 20. obljetnice projekta Festivala znanosti koji se organizira s ciljem približavanja znanosti javnosti te motiviranja mladih ljudi za istraživanje i stjecanje novih znanja.
Izložba umjetničkih fotografija „Godina čitanja kroz objektiv knjižničara”, Tehnički muzej Nikola Tesla, svibanj 2022.
Platformu oblikovanja promotivnih aktivnosti usmjerenih na knjigu, muzejska knjižnica Tehničkog muzeja Nikola Tesla gradi na premisi da „knjiga uči i inspirira, budi stvaralačku iskru, nosi duh prošlih vremena i dokaz je njegova stvaranja i razvoja. Slova, riječi, nacrti, formule, patenti: na papiru počiva sveukupno iskustvo i znanje iz povijesti čovjeka.” Tako izgrađeni sentiment pokušao se pobuditi i u svim ostvarenim projektima muzejske knjižnice Tehničkog muzeja Nikola Tesla u Godini čitanja.
Kristina Kalanj
kristina.kalanj@tmnt.hr
Tehnički muzej Nikola Tesla
|