Broj 84, prosinac 2021. :: Vijesti iz knjižnica
Školska knjižnica – mjesto čitanja, učenja, stvaranja i druženja
Od samog osnutka OŠ Josipa Račića u njoj djeluje i školska knjižnica. Svojim fondom i opremljenošću knjižnica zadovoljava potrebe učenika i učitelja, a različitim sadržajima i aktivnostima nastoji biti mjesto čitanja, učenja, stvaranja i druženja.
Brojni su književnici posjetili našu knjižnicu i ostavili neizbrisiv trag. Spomenimo samo neke od njih. Primjerice, raspoložena književnica Željka Horvat-Vukelja svirala nam je klavir i flautu, glumila, pričala priču i mjerila TT (totalnu tišinu). Lutkice na kartonu pomogle su da uprizorimo Šumsku školu i ježa Žinka. Posjetili su nas i: Sanja Pilić, Ratko Bjelčić, Mladen Kušec, Melita Rundek, Božidar Prosenjak, Dubravko Jelačić Bužimski, Jadranko Bitenc, Maja Šimleša.
Ljubav prema književnosti i pisanoj riječi pokazivali smo i odlaskom na Malu tribinu u Društvo hrvatskih književnika, čiji je moderator poznati pisac Hrvoje Kovačević. Nezaboravne susrete priredili su nam Maja Brajko Livaković, Božica Jelušić, Sanja Pilić. Osim poticanja čitanja i ljubavi prema knjizi, u knjižnici smo imali priliku ugostiti i predavače koji su imali zanimljiva i edukativna predavanja o ljudskim pravima (Aron Pećnik iz Ureda pravobraniteljice), o rijetkim bolestima (Sanja Perić, predsjednica Udruge za pomoć oboljelima od fenilketonurije), o važnosti čuvanja voda i brige za okoliš, o kruženju vode u prirodi, zečjim nasipima, poplavama i dr. (Marija Vizner iz Hrvatskih voda).
Uz satove lektire, u knjižnici se realiziraju i satovi knjižnično informacijskog i medijskog odgoja i obrazovanja na kojima se učenike poučava o školskoj knjižnici, o nastanku knjiga, uči ih se što je referentna zbirka, a što je knjižnični katalog, kako provjeriti valjanost informacije, pravila lijepog ponašanja na internetu i dr. Veselo i zanimljivo je u knjižnici i kada uz pomoć digitalnih alata možemo zajedno odigrati kviz u Kahootu ili pokazati poznavanje bajki u Plickers kvizu. Uz QR kodove zadatci su drukčiji, a ponekad cijela knjižnica bude mjesto izazova i potrage za njima. Knjižnica se uključila i u Večer matematike. Maštovita matematička pitanja vezana su uz pročitana lektirna djela, a zadaci za zagrijavanje u Wordwallu jako su se svidjeli učenicima.
Dugogodišnja suradnja s učiteljicom Draganom Rakonca na području građanskog odgoja i obrazovanja rezultirala je vrijednim projektima i radovima koji mogu koristiti i buduće generacije. Istaknimo samo taktilnu slikovnicu Srce na dar nastalu u suradnji s Hrvatskom knjižnicom za slijepe i slabovidne osobe te radionicom Licitar Nine Jecić, koja je svoje počasno mjesto dobila i u Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici, zatim slikovnicu Stanari u školi, koja na zanimljiv i djeci primjeren način objašnjava Kućni red škole u tiskanom, ali i u digitalnom obliku na mrežnoj stranici naše škole.
Nakon odgledanih lutkarskih predstava Ježeva kućica, Zaljubljeni žabac i Zmaj škakljaj, koje su izveli polaznici Lutkarske skupine pod stručnim vodstvom učiteljice Zlate Kovač, u knjižnici su bile postavljene prigodne izložbe lutaka i održane radionice za učenike.
Sudjelovanje na Inovi (izložbi inovacija učenika zagrebačkih osnovnih, srednjih škola i studenata s međunarodnim sudjelovanjem) rezultirao je i odličjima zlatnog (Purgerski rječnik – memori kartice i društvena igra Križić kružić) i brončanog sjaja za Lepezu izumitelja. Nacrtali smo poznate izume hrvatskih izumitelja (Fausta Vrančića, Slavoljuba Penkale, Ivana Blaža Lupusa, Josipa Belušića, Davida Schwartza, Ivana Vučetića, Franje Hanamana i Ante Maglice) te ih spojili u oblik lepeze. Osim praktične upotrebe, ova lepeza ima i edukativno značenje. Također, može poslužiti kao ideja za promociju naše zemlje u obliku suvenira.
Kako do sada, tako i u budućim aktivnostima i sadržajima, nastojat ću da knjižnica bude mjesto čitanja, učenja, istraživanja, druženja i stvaranja za sve račiće, velike i male, učenike i učitelje.
Darija Jurič OŠ Josipa Račića, Zagreb
|