Broj 84, prosinac 2021. :: Tema broja: Knjižničarske udruge i međuknjižnična suradnja
Međunarodna knjižničarska udruženja EURASLIC/IAMSLIC
Profesionalna udruženja okupljaju stručnjake iz određenog područja radi zajedničkog interesa, profesionalne suradnje, a u svrhu zaštite i afirmacije određene profesije. Knjižničarska društva imaju značajnu ulogu u povezivanju knjižničara i informacijskih stručnjaka, posvećena su razvoju struke, njenoj prezentaciji u javnosti, sudjeluju u donošenju zakonskih akata vezanih uz struku, zastupaju interese svojih članova, često objavljuju stručne publikacije, organiziraju skupove i rade na promociji knjižničarstva kao djelatnosti. Knjižničarska udruženja povezuju knjižničare na nacionalnoj, regionalnoj i međunarodnoj razini, a također mogu biti fokusirana na određenu vrstu knjižnica. Udruženja EURASLIC i IAMSLIC povezuju knjižnice i informacijske centre institucija čija je djelatnost istraživanje mora i vodnih sustava.
Europsko udruženje EURASLIC (European Association of Aquatic Sciences Libraries and Information Centres) osnovano je 1988. godine u Plymouthu, na godišnjoj konferenciji društva Ujedinjenog Kraljevstva, na koju su pozvani i sudionici iz drugih srodnih europskih knjižnica, kao i predstavnici IAMSLIC-a. Naziv EURASLIC prihvaćen je na drugom skupu udruženja održanom u Parizu 1990. godine. Tiskani direktorij članova (EURASLIC Membership Directory) imao je nekoliko izdanja, a od 2003. popis članova dostupan je putem mrežnih stranica. Prve mrežne stranice udruženja kreirane su 1996. godine zahvaljući Davidu Moulderu, prvom predsjedniku udruženja. Domena euraslic.org registrirana je 2001. godine. Sadašnju mrežnu stranicu izradio je VLIZ Flanders Marine Institute, na čijem se poslužitelju nalazi. Komunikacija i razmjena informacija među članovima odvija se putem popisa primatelja e-poruka, koji također služi i za međuknjižničnu posudbu, koja je besplatna i na bazi reciprociteta. Udruženje izdaje novosti udruženja i zbornike s konferencija, koji su besplatno dostupni na mrežnim stranicama, a letak udruženja dostupan je na pet jezika. Novosti (EURASLIC Newsletter) udruženja redovito izlaze od 1989. godine, u početku i nekoliko brojeva godišnje, a od 2011. izlaze jednom godišnje. Konferencije udruženja održavaju se svake dvije godine. Do sada je održano 18 konferencija od kojih su neke bile zajedničke konferencije udruženja EURASLIC i IAMSLIC. Članovi udruženja kao dio sekcije ECET (European Countries in Economic Transition) dio su IODE projekta ODINECET, u okviru kojega se radilo na izradi zajedničkog kataloga, repozitorija (CEEMaR, OceanDocs) i implementaciji integriranog knjižničnog sustava Koha u nekim knjižnicama. Od izuzetnog značaja za članove ECET grupe bile su i edukacijske radionice koje su se održavale u Ostendu, Belgija u organizaciji IODE-a. EURASLIC povezuje članove srodnih knjižnica u Europi, pokreće zajedničke projekte te zastupa i povezuje udruženje s drugim srodnim organizacijama (IODE, FAO, IOC, ASFA).
EURASLIC je ujedno regionalno društvo međunarodnog udruženja IAMSLIC , a članovi učlanjenjem u EURASLIC automatski postaju i članovi IAMSLIC-a i mogu sudjelovati u aktivnostima oba udruženja.
Preteča IAMSLIC-a je udruženje East Coast Marine Science Librarians (ECMSL), osnovano 1975. godine na prvom skupu u Oceanografskom institutu Woods Hole, MA, SAD koji je okupio knjižničare iz SAD-a, Kanade i Bermuda s ciljem uspostavljanja međusobne suradnje. Udruženje počinje djelovati pod imenom International Association of Marine Science Libraries and Information Centers i akronimom IAMSLIC 1978. godine. Kako bi u nazivu obuhvatili i one knjižnice čije institucije osim mora proučavaju i druge vodne resurse, naziv je 1991. promijenjen u današnji International Association of Aquatic and Marine Science Libraries and Information Centers, dok je akronim ostao isti. Francis Swim (NOAA-LISD) bila je prva izabrana predsjednica. Prve novosti udruženja IAMSLIC objavljene su 1979. godine, da bi 2008. godine bile zamijenjene blogom. Prvi zbornik s IAMSLIC konferencije objavljen je 1984. godine. Konferencije udruženja IAMSLIC održavaju se svake godine na drugom kontinentu u suradnji s regionalnim udruženjima. Osim EURASLIC-a, regionalna društva čine CYAMUS , AFRIAMSLIC , Regionalna grupa Latinske Amerike , APIRG i SAIL .
Poput EURASLIC-a, i IAMSLIC je objavljivao direktorij članova koji je zamijenjen bazom članova s mogućnošću kreiranja i izvoza popisa članova regionalnih društava. Popis primatelja e-poruka društva većinom služi za informiranje, povremeno i za međuknjižničnu posudbu, mada se za međuknjižničnu posudbu donedavno uglavnom koristio katalog IAMSLIC Z39.50 Distributed Library, putem kojega se pretraživala dostupnost građe u knjižnicama udruženja i odmah naručivala tražena građa. Osim kataloga koristio se i skupni popis serijskih publikacija.
IAMSLIC je također razvio repozitorij Aquatic Commmons, iako su neki članovi, osobito regionalnih društava poput EURASLIC-a, koristili OceanDocs koji je razvio IODE. Na 45. konferenciji udruženja IAMSLIC, koja je održana u Port Aransasu, Teksas 2019. godine, odlučeno je da se dva navedena repozitorija spoje u jedinstveni repozitorij AquaDocs u suradnji s IODE-om, što je i realizirano.
U 2020. IAMSLIC je doživio brojne preobrazbe. Promijenjen je logo udruženja, stranice su preseljene na novu platformu Wild Apricot, što je zbog zastarjelosti programskog rješenja i nekompatibilnosti privremeno onemogućilo korištenje IAMSLIC Z39.50 kataloga.
46. godišnja konferencija udruženja IAMSLIC trebala se održati na Novom Zelandu, ali je zbog pandemije koronavirusa preseljena u online okruženje. Prva virtualna konferencija bila je uspješna, a zahvaljujući sponzorima sudjelovanje je za članove bilo besplatno, tako da su na konferenciji mogli sudjelovati i oni koji inače ne bi mogli zbog troškova prijevoza i kotizacije.
EURASLIC je na toj konferenciji bio predstavljen istraživanjem koje je pokazalo kako su se knjižnice tog udruženja uspješno nosile s pandemijom, ali i nekim drugim katastrofama poput potresa i požara.
Zahvaljujući modernoj tehnologiji, članovi udruženja počeli su se, osim na konferencijama, sastajati i na Otvorenom forumu (Open forum) koji organizira IAMSLIC, a EURASLIC je pokrenuo kratke susrete (Short catch up meetings).
Dvije hrvatske knjižnice dugogodišnje su članice udruženja EURASLIC i IAMSLIC: Knjižnica Instituta za oceanografiju i ribarstvo u Splitu i Centar za znanstvene informacije Instituta Ruđer Bošković u Zagrebu. One sudjeluju u svim aktivnostima, a čak su i dvije konferencije EURASLIC-a održane u Hrvatskoj - u Splitu 2005. i u Zagrebu 2019. godine.
Kako bi unaprijedili i dogovorili daljnju suradnju, članovi obaju društava sudjeluju na skupu IODE-a (26th Session of the IODE Committee) na kojem će se utvrditi planovi za razdoblje 2022.-2026. Zajednička konferencija udruženja EURASLIC/IAMSLIC trebala bi se održati u Galwayu, Irska, no postoji mogućnost da će i EURASLIC imati svoju prvu virtualnu konferenciju.
Informacije o udruženjima, njihovim aktivnostima i mogućnostima učlanjenja dostupne su putem mrežnih i Facebook stranica.
Sofija Konjević Centar za znanstvene informacije, Institut Ruđer Bošković, Zagreb sofija@irb.hr
Ingrid Čatić Institut za oceanografiju i ribarstvo, Split Knjižnica catic@izor.hr
Marina Mayer Centar za znanstvene informacije, Institut Ruđer Bošković, Zagreb mmayer@irb.hr
|