Broj 84, prosinac 2021. :: Tema broja: Knjižničarske udruge i međuknjižnična suradnja
Splitski knjižničarski vremeplov – 70 godina Društva knjižničara u Splitu
Društvo knjižničara u Splitu jedno je od regionalnih knjižničarskih društava koje je u pandemijskoj 2020. zaokružilo 70 godina svojega neprekidnog postojanja. Iako okolnosti nisu omogućile planiranu proslavu obilježavanja obljetnice „Splitski knjižničarski vremeplov“, prilika je da se u kratkim crtama podsjetimo priče o destljećima neprekidne ustrajnosti, ljubavi i entuzijazma u razvoju i promicanju knjižničarske struke u Dalmaciji.
Obljetnički znak Društva knjižničara u Splitu, rad Žane Siminiati Violić, članice DKST-a
Sve je počelo 1950. pozivom tadašnjeg Društva bibliotekara Hrvatske (DBH) Hrvoju Moroviću za prihvaćanje dužnosti povjerenika za Split, što je on i prihvatio. Tako je rođena splitska podružnica koja će kasnije prerasti u samostalno regionalno društvo. Iako malobrojni, članovi tadašnje Podružnice Split bili su vrlo aktivni i na republičkoj razini te su sudjelovali u tijelima i aktivnostima tadašnjeg DBH.
Reorganizacijom DBH, na Skupštini 21. 5. 1975. formirano je regionalno društvo pod imenom Društvo bibliotekara Split. Nakon organizacije 21. redovne Skupštine DBH u Splitu 1977. godine, Društvo nastavlja organizirati brojne stručne seminare i savjetovanja, pružajući tako potporu knjižničarima pri pripremi za polaganje stručnih ispita i u savladavanju svakidašnjih profesionalnih izazova. Izaslanstvo DBS-a (Neda Anzulović i Hrvoje Morović) kao splitski delegati sudjelovali su i na 43. konferenciji IFLA-e u Bruxellesu 1977. godine.
Brojne društvene i tehnološke promjene devedestih godina 20. stoljeća odrazile su se i na rad Društva. Zajedno s kolegama iz Šibenika, Društvo je bilo suorganizator i domaćin 30. skupštine HBD-a u Primoštenu 1996. godine. Premda je (pre)ustrojem službi dviju velikih knjižnica (Sveučilišne knjižnice u Splitu i Gradske knjižnice Marka Marulića) Društo izgubilo primarnu edukacijsku zadaću iz ranijih razdoblja, nastavilo je s organizacijom i suorganizacijom brojnih predavanja i radionica za članove knjižničarske zajednice.
Svjesno potrebe za većom vidljivošću i prepoznatljivošću samoga Društva i različitih vrsta knjižnica u lokalnoj zajednici, Društvo 1999. pokreće višednevnu manifestaciju Dani splitskih knjižnica.
1989. pokrenut je i vlastiti stručni časopis Glasnik Društva bibliotekara u Splitu, a broj iz 2010. godine, povodom 60. obljetnice postojanja Društva, tiskan je kao Spomenica Društva knjižničara u Splitu (1950.-2010.). 2008. godine Društvo je objavilo i Vodič kroz knjižnice grada Splita. Društvo je organiziralo i brojna stručna putovanja i izlete u zemlji i inozemstvu te su se različite generacije članova imale prigodu upoznati brojne europske knjižnice.
Društvo knjižničara u Splitu od samih početaka aktivno surađuje s drugim regionalnim društvima, a posebice s Hrvatskim knjižničarskim društvom. Iz recentnije prošlosti spomenut ćemo suorganizaciju 39. Skupštine HKD-a u Splitu 2014. godine. Isto tako, pojedini članovi DKST-a aktivni su u tijelima HKD-a.
2017. Društvo je započelo s održavanjem stručnih kolokvija dvaput godišnje, na kojima su članovi Društva iz različitih vrsta knjižnica u obliku kraćih izlaganja iznosili primjere dobre prakse ili iskustva. Do pandemijske 2020. održano je 6 kolokvija. S ciljem popularizacije knjižničarske profesije, ali i prikazivanja svestranosti knjižničara utemeljena je i tribina Knjižničar i po! Do pandemije su održane 2 tribine i predstavljena 4 knjižničara i po: 2018. Romana Jadrijević Lozančić (Društvo knjižničara u Splitu) i Ivan Kraljević (Društvo bibliotekara Istre) te 2019. Melita Rundek (Knjižnice grada Zagreb) i Nada Topić (Društvo knjižničara u Splitu).
Znak tribine Knjižničar i po!, rad Mladena Masara, člana DK Zadar
Društvo je utemeljilo i Nagradu Dušan Manger, nazvanu po korifeju splitskog knjižničarstva, a prva dobitnica nagrade u jubilarnoj 2020. godini bila je Gordana Miolin, iznimno aktivna i istaknuta dugogodišnja članica DKST-a.
Nagrada Dušan Manger, rad akademskog kipara Vitolda Košira
Premda su okolnosti usporile ritam javnih aktivnosti Društva knjižničara u Splitu i onemogućile planirane aktivnosti, vjerujemo da splitski knjižničarski vremeplov putuje prema prosperitenoj budućnosti te da ćemo na krilima našeg simboličnoga galeba/otvorene knjige iz znaka Društva preletjeti sve prepreke, istodobno okupljajući novo članstvo i organizirajući nove aktivnosti.
Sanja Brbora
predsjednica Društva knjižničara u Splitu
sanja@svkst.hr
|