Broj 83, prosinac 2020. :: Tema broja: Knjižničari i knjižnice na radu od kuće
Izvannastavne aktivnosti na daljinu
Izvanredne i neočekivane okolnosti u kojima smo se našli u vrijeme pandemije bolesti COVID-19 bile su povod razmišljanju, planiranju i djelovanju na drugačiji način od uobičajenoga u području odgoja i obrazovanja. Prema Uputi Ministarstva znanosti i obrazovanja, za sve je učenike u Republici Hrvatskoj od 16. ožujka 2020. organizirana nastava na daljinu.
U novoj su situaciji stručni suradnici knjižničari ponudili svojim učenicima različite sadržaje i izvannastavne aktivnosti na daljinu. Razmišljati izvan okvira u odgojnom i obrazovnom području, planirati, realizirati i sudjelovati u izvannastavnim aktivnostima na daljinu izazovno je i samim učenicima. Tijekom održavanja nastave na daljinu u kurikulu školske knjižnice i izvannastavnih aktivnosti objavljene su dvije virtualne izložbe, igrali smo se na daljinu u Noći knjige 2020. te sudjelovali u virtualnom natjecanju kreativne industrije digitalnom knjigom.
Virtualne izložbe
Poetika cvijeća
Tijekom veljače i ožujka učenici članovi Fotokluba Pixeli, sudjelovali su u pripremi izložbe Poetika cvijeća, koja je planirana u kurikulu školske knjižnice u sklopu provođenja nacionalnog projekta Zelena knjižnica 2020. Učenici su svojim fotografijama uhvatili ljepotu cvijeća koja nas okružuje i željeli ju podijeliti povodom početka proljeća, u vrijeme buđenja prirode. Uz procvjetale fotografije pune različitog cvijeća učenici su odabrali prigodne pjesme naših pjesnika koji pjevaju cvijeću i o cvijeću: Dobriše Cesarića, Frana Galovića, Antuna Gustava Matoša, Josipa Pupačića, Vanje Radauša, Dragutina Tadijanovića i Grigora Viteza.
Tom su izložbom učenici obilježili i Svjetski dan pjesništva, koji se podudara s prvim danom proljeća,21. ožujka. Izložba je postavljena na prvom katu Medicinske škole Osijek neposredno pred početak izvođenja nastave na daljinu.
Organiziranje i izvođenje nastave na daljinu potaknulo nas je na objavljivanje izložbe u virtualnom obliku na mrežnoj stranici školske knjižnice: https://smoska.wordpress.com/izlozbe/ Svi posjetitelji virtualne izložbe Poetika cvijeća mogu aktivno sudjelovati u izložbi putem upitnika na poveznici: https://forms.gle/8ST5EnesFJr4g3pj8.
Slika 1. Plakat izložbe Poetika cvijeća
Kopački rit
U kurikulu školske knjižnice Medicinske škole Osijek planirana je, u suradnji s profesoricom kemije Snježanom Tomljenović, međupredmetna nastava i izvannastavna aktivnost povodom Svjetskog dana voda. Cilj obilježavanja tog dana jest razvijati svijest o važnosti očuvanja vodenih staništa radi održanja bioraznolikosti, posebno na močvarnom staništu Kopačkog rita.
Učenički Fotoklub Pixeli pripremio je prigodne fotografije životinja i biljaka, a članovi StripArt kluba svojim su crtežima različitoga drveća obogatili plakate izložbe. Učenici su pripremili i prigodne tekstove o biljnom i životinjskom staništu Kopačkog rita, koji su zabilježeni video zapisom i povezani putem QR kodova.
Radi održavanja nastave na daljinu, izložbu u virtualnom obliku objavili smo na mrežnoj stranici školske knjižnice https://smoska.wordpress.com/izlozbe/. Svi zainteresirani mogu uživati u raznolikosti i bogatstvu biljnih i životinjskih vrsta Javne ustanove Parka prirode Kopački rit u Baranji.
Slika 2. Sudionici izložbe Kopački rit u Zelenoj knjižnici
Noći knjige u Kahootu
Svjetski dan knjige i autorskih prava, koji obilježavamo 23. travnja, i Dan hrvatske knjige, 22. travnja bili su povod organiziranju manifestacije Noć knjige 2020. Cilj je bio poticati čitanje i promišljati o vrijednosti knjige u suvremenom društvu s naglaskom na Knjige koje su mijenjale svijet. Brojne su knjige ostavile snažan utjecaj na život čovjeka i društva tijekom povijesti, ali i sadašnjosti.
Ovogodišnjoj temi obilježavanja Noći knjige pridružili su se učenici članovi Čitateljskoga kluba Proliteris čitanjem knjige Dnevnik Anne Frank. Budući da je knjižnica bila zatvorena, a nastava organizirana na daljinu, knjigu su čitali u pdf obliku, preuzetom na mrežnom portalu e-Lektire.
Anita Ivanković i Alta Pavin Banović pripremile su igru Kahoot sa sto pitanja na koja su učenici odgovarali preko računala i pametnih telefona. Igri su pristupila 43 učenika, a prva tri najbolja natjecatelja primit će kao nagradu, u vrijeme polaganja školske ili državne mature, papirnate primjerke knjige Dnevnik Anne Frank te bon za mobitel. Svi sudionici igre Kahoot u Noći knjige 2020. dobili su e-Zahvalnice.
Igru Kahoot Dnevnik Anne Frank mogu igrati svi zainteresirani koristeći se poveznicom: https://create.kahoot.it/share/dnevnik-anne-frank-noc-knjige-2020/f5c072de-18cd-4859-ac9c-69ef26e46a5b.
Slika 3. Plakat za Noć knjige 2020.
Virtualna kreativna industrija
Članovi učeničkog kluba StripArt Bojana Mitrović, Matea Schmutz i Ivan Maletić iz 4.f razreda, uz mentorstvo Alte Pavin Banović, stručne suradnice knjižničarke, prijavili su se na 2. milenijsko natjecanje iz kreativne industrije s temom Glagoljica. Natjecanje je organizirao Ekonomski fakultet u Osijeku, a proglašenje pobjednika u sklopu Kreativne riznice objavljeno je 25. travnja 2020. putem videokonferencije na Zoom aplikaciji.
Učenici su odlučili prirediti knjigu s temom o spomenicima na području Republike Hrvatske u koje su uklesana slova glagoljice. Knjiga je pripremljena za virtualno natjecanje pod naslovom Glagoljički spomenici. Vrijednost tog uratka očituje se u istraživačkome radu učenika koji su otkrivali glagoljicu i spomenike, a izdvojeni su Krčki natpis, Bašćanska ploča, Plominski natpis i Vinodolski zakonik te je na kraju knjige spomenuta i Bašćanska staza glagoljice, nastala 2009. godine. Učenici su u tehnici olovke nacrtali slova glagoljice kao i izabrane spomenike, a uz svaki su spomenik priredili i njegovu tzv. osobnu iskaznicu. Vrijednost spomenika u čast glagoljici u izvornom je tekstu koji se nalazi na spomeniku, a učenici su pripremili i transliteraciju teksta.
Priprema knjige Glagoljički spomenici za 2. milenijsko natjecanje iz kreativne industrije iz sektora Knjige i nakladništvo zahtijevala je dodatan trud i korištenje digitalnih alata. Virtualno natjecanje svakako je izazov, ali uz dobru volju i kreativnosti naših učenika, sve je moguće.
Knjiga Glagoljički spomenici može se pročitati koristeći se poveznicom: https://drive.google.com/open?id=1QkjFRzJSWRPH74oPNNphbb6eK0JCOeb3.
Slika 4. Naslovnica knjige Glagoljički spomenici
Digitalni plakat
Čitanjem do zvijezda, natjecanje u izradi kreativnoga uratka, izazov je za kreativne članove StripArt kluba ̶ Bojanu Mitrović i Ivana Maletića. Učenici su oblikovali digitalni plakat kako bi promovirali vrijednost knjiga i čitanja. Romani zadani za čitanje pripadaju književnoj vrsti znanstvene fantastike koju smo čitali u tri zanimljive knjige.
Učenici su u središnji dio plakata smjestili tri lika koja predstavljaju glavne protagoniste zadanih knjiga. Prvi je lik crtež djevojke autostoperice iz knjige Vodič kroz galaksiju za autostopere autora Douglasa Adamsa, drugi lik je crtež glavnog protagonista Montaga iz knjige Fahrenheit 451 Raya Bradburyja, a treći lik je crtež savršene mladolike djevojke iz knjige Divni novi svijet autora Aldousa Huxleyja.
Plakat je u prvoj fazi svoga oblikovanja nacrtan drvenim bojama te je kasnije obrađen u programu za uređivanje fotografija. U zadnjoj fazi oblikovanja digitalnoga plakata učenici su odabrali prigodne citate iz knjiga kao poruku kojom potiču vrijednost čitanja. U donje kutove plakata smjestili su logo Medicinske škole Osijek i logo Čitanjem do zvijezda, a sve detalje uredili su koristeći se digitalnim alatom Canva.
Plakat se može pogledati na mrežnoj stranici školske knjižnice: https://smoska.wordpress.com/2019/12/17/1693/.
Slika 5. Digitalni plakat za drugu razinu natjecanja u kreativnosti Čitanjem do zvijezda
Bogatstvo različitosti ponuđenih izvannastavnih aktivnosti u vrijeme održavanja nastave na daljinu svakako su pokazatelji zainteresiranosti učenika. Mogućnost kreativnog izražavanja upisana je u ljudsku narav i čovjek će učiniti sve kako bi svladao prepreke koje se pred njega postavljaju. Stručni suradnici knjižničari svakako su prepoznati kao aktivni sudionici odgojno-obrazovnog procesa, posebno u izvannastavnim kulturno-javnim aktivnostima.
Alta Pavin Banović
alta.pavin@gmail.com
|