Broj 83, prosinac 2020. :: Tema broja: Knjižničari i knjižnice na radu od kuće
Izazov zatvorenih vrata – GISKO u doba korone
Zbog epidemije bolesti COVID – 19 knjižnice su, pa tako i Gradska i sveučilišna knjižica Osijek, od 19. ožujka bile prinuđene zatvoriti svoja vrata korisnicima, no knjižničari nisu prestali s radom, nego su osmislili i u virtualnom prostoru ponudili korisnicima brojne usluge, programe i aktivnosti.
Kroz već poznate online informacijsko-referalne usluge "Referati, seminari, diplomski radovi, …" i "Pitajte knjižničare", informatori su u svojim odgovorima, radeći od kuće, nastojali više no inače, pronaći i ponuditi korisnicima elektroničke izvore informacija. Osim već od ranije udaljeno dostupnih usluga, digitaliziranih zbirki, virtualne čitaonice novina, izložbi i dr., korisnicima su ponuđeni i neki novi mrežni sadržaji, a već postojeći načini komuniciranja putem e-maila i društvenih mreža su se intenzivirali. Osnovna ideja bila je, unatoč proglašenoj pandemiji, osigurati dostupnost kulturnih sadržaja u što većoj mogućoj mjeri, vodeći računa da svi ponuđeni sadržaji mogu biti konzumirani u sigurnosti vlastitog doma. Prilagođeni i novoosmišljeni programi i aktivnosti na raspolaganju su korisnicima putem mrežnih mjesta, ali uz nove modele pristupa, dostupnosti, povezivanja i suradnje s partnerskim organizacijama.
Već 19. ožujka s čitanjem slikovnice "Gospodin Otto i stari naslonjači" pokrenuta je virtualna pričaonica "Vrijeme za online priču" u kojoj su, u potpunosti poštujući autorska prava, slikovnice tj. priče čitali sami autori ili knjižničari dječjeg odjela. Tako su svoje radove čitale književnice Jasna Horvat, Antoaneta Klobučar, Ivana Šojat i Neva Lukić, a slikovnicu "Tajna" autorice teksta Dubravke Pađen Farkaš pročitao je ilustrator Dražen Jerabek. Knjižničarke su pročitale još i priče Jelene Pervan i Ivane Barković Bojanić.
Na knjižnični YouTube kanal postavljeno je 10 video uradaka za Kreativni kutić, kreativne aktivnosti od kojih je dio sadržajno bio vezan uz nadolazeći Uskrs te izradu čarobnjačkih rekvizita u sklopu priprema za Harry Potter tjedan 2020. Tri radionice provedene su korištenjem 3D olovki iz fonda American Corner Osijek.
Svojom opremom, tj. posudbom dva 3D printera i GISKO se uključila u akciju printanja 3D vizira za zaštitu medicinskog osoblja, u organizaciji Hrvatskog studentskog zbora.
Preporukom naslova dostupnih za besplatna čitanja na mreži u Glasu Slavonije održavala se vidljivost Knjižnice i u vrijeme zatvorenosti. U istim novinama svake subote izlazi i kolumna pod nazivom "Đelo od GISKO u gostima" u kojoj poznati Osječani otkrivaju kako provode vrijeme kod kuće, što čitaju, imaju li na svojim policama nepročitanih naslova koji su sada možda došli na red za čitanje. Ideja je bila potaknuti čitatelje Glasa Slavonije da isto učine i u svojim domovima. U razgovoru s "Đelom" što radi doma u vrijeme korone prva je s čitateljima Glasa Slavonije svoja razmišljanja podijelila Areta Ćurković, poznata osječka i hrvatska glumica.
Slična ideja provedena je pod hashtagom #giskoizazov na knjižničnim Facebook i Instagram stranicama. Sudionici su imali zadatak kreirati pjesmu, stih ili zanimljivu rečenicu, koristeći se samo naslovima koje imaju u vlastitoj kućnoj knjižnici. Svatko je mogao odabrati naslova koliko je želio te pozvati svoje prijatelje da učine isto. Prijava je uistinu bilo puno, kreativnost na razini zadatka, a uz puno truda i promišljenih odabira stvorene su zanimljive hrbat-priče. Autor najkreativnijeg uratka nagrađen je knjigom.
Društvene mreže za vrijeme pandemije odigrale su vodeću ulogu u predstavljanju novih sadržaja i u informiranju korisnika koji su gotovo u realnom vremenu dobivali odgovore na svoja pitanja, informacije o zaduženoj građi, zakasninama, početku radnog vremena, donesenim mjerama te su uz telefonske pozive pokazale koliko su Knjižnica, knjige i čitanje važni našim sugrađanima. S obzirom na brojne upite i molbe u stilu "Možete li samo nama dati nekoliko knjiga, nećemo nikome reći", bez imalo ustezanja možemo reći kako je knjiga uistinu doživljavana kao "vruća roba".
Tradicionalna uskršnja Potraga za bijelim zecom također je održana virtualno na FB stranici Čuvari priča – Odjela za rad s djecom i mladima GISKO, a ovogodišnji bijeli zec izrađen je 3D olovkom. Na istoj stranici redovito su postavljane i bojanke, ilustracije koje su pojedini umjetnici stavili na raspolaganje u ovim ograničavajućim trenutcima.
I manifestacija "Noć knjige", važan događaj za sve knjižnice i ljubitelje knjige, kao i u cijeloj Hrvatskoj, ove je godine obilježena nizom aktivnosti u mrežnom okruženju. Na mrežnoj stranici GISKO korisnicima je ponuđeno desetak online slagalica koje su izrađene na temelju digitalne zbirke "Razglednice grada Osijeka".
Veliki dio opisanih aktivnosti knjižničari su osmislili i proveli radeći od kuće, tako da je ova krizna situacija iznjedrila novu mogućnost koja bi se i u budućem radu knjižnica i knjižničara mogla više iskoristiti i regulirati.
Ipak, iako su svi postavljeni sadržaji izazvali veliko zanimanje i unijeli svojevrsno osvježenje u radu, dugi redovi strpljivih korisnika pred vratima knjižnice 27. travnja, prvog radnog dana nakon više od mjesec dana zatvorenosti, nameću zaključak da osim novih i zanimljivih aktivnosti korisnici još uvijek imaju potrebu za knjigom kao materijalnim predmetom, za specifičnim ozračjem knjižničnih prostora u kojemu će sresti druge ljubitelje knjiga i razgovarati s omiljenim knjižničarom koji će točno znati što bi oni voljeli pročitati.
Ljiljana Krpeljević kljilja@gskos.hr
Srđan Lukačević slukacevic@gskos.hr
|