Broj 82, ožujak 2020. :: Stručna lektira
Izložba u knjižnici – priručnik za predstavljanje baštine
U izdanju naklade Jurčić izašla je knjiga dr. sc. Milke Tice Izložba u knjižnici – priručnik za predstavljanje baštine. Na 448 stranica, s obiljem fotografija, bogato je opisan knjižnični izložbeni rad koncipiran u osam poglavlja: Izložba u knjižnici – od pojma do vrsta izlaganja, Osnovno okružje, priprema i elementi izložbe, Izložba knjiga u knjižnici, Izložbeno djelovanje u Knjižnici Medveščak, Plan i program knjižničnih izložaba, Korisnici knjižničnih izložaba, Smjernice za dokumentiranje i arhiviranje knjižničnih izložaba, O medijateci knjižničnih izložaba.
Predgovorom Izložba – mali pojmovnik iz očišta muzeologa urednica i recenzentica Žarka Vujić opisuje izložbeno djelovanje u Knjižnici Medveščak, a pojmu izložbe kao umjetničkog uratka daje značaj na sadržajnoj i kreativnoj razini.
Izložbe, koje su dugo bile karakteristične za baštinjenje i kao komunikacijski oblik u muzejima i galerijama, preselile su se i u knjižnice kao dobro prihvaćeni informativni medij. Postavljanjem informacijskih tematskih izložbi u knjižnici s naglaskom na hrvatski baštinjeni materijal, kreira se važan promidžbeni medij o hrvatskim duhovnim i prirodnim ljepotama, nacionalnom blagu i kulturnoj baštini.
U svaku je izložbu, koja polazi od autoričine potrebe za stvaranjem i motivacije određenom temom, uložen veliki trud pri osmišljavanju, prikupljanju, odabiru i postavu. U kreiranju i postavu tematske i informacijske izložbe, autorica surađuje sa stručnim osobama iz drugih institucija, a korisnici kao krajnji rezultat dobivaju vizualno efektan, originalan, razumljiv i promišljen materijal.
Tijekom dugog niza godina rada na izložbama u Knjižnici Medveščak, autorica je osmislila velik broj zanimljivih izložbi u trajanju od tri mjeseca (11 stoljeća hrvatske glagoljice, Maslina, Biljke u svjetlu Božića, Mladenka u hrvatskim svadbenim tradicijama, Perunike – tragom Božjih strijela, Sol – bijelo zlato, Lan, Osmijeh, Sijede godine u likovnoj umjetnosti i književnosti, Poljubac i zagrljaj, Ruke govore, Tetovaža, Vladarice hrvatskih povijesnih prostora, San itd.).
Autoričine tematske, edukacijske, zabavne, evokacijske, informacijske, prigodne knjižnične izložbe zbog velikog interesa i širokoj publici zanimljivog sadržaja postaju pokretne i putujuće izložbe, stvarajući tako nove mogućnosti za razmjenu iskustava među djelatnicima raznih ustanova.
Svaki korisnik ili prolaznik ako pomno promatra izložbe naći će dio sebe, jer su i kreirane osluškujući promišljanja pojedinca o životu i svijetu.
Priručnik Milke Tice vrijedan je i znatan pomak u knjižničarstvu. Izložba u knjižnicama nametnula se kao oblik edukacije utemeljene na sažimanju opće kulture i znanja, a nadahnute emocijom.
Željka Turk Joksimović
|