Broj 82, ožujak 2020. :: Vijesti iz regionalnih društava
70. obljetnica Društva knjižničara Zadar
Društvo knjižničara Zadar 2019. godine obilježila je veliku obljetnicu - 70 godina osnutka i djelovanja. Osnovano je među prvima u Hrvatskoj, u rujnu 1949., kao Povjereništvo u Zadru, na čelu s povjerenikom Vjekoslavom Maštrovićem, tadašnjim upraviteljem Naučne biblioteke Zadar (danas Znanstvena knjižnica Zadar). Prolazilo je kroz različite organizacijske oblike i nazive: Podružnica od 1954., Društvo bibliotekara Zadar od 1975., Društvo knjižničara Zadar od 1998.
Osnovna djelatnost Društva je unapređenje knjižničarske struke te širenje zanimanja za prosvjetno djelovanje. U organizaciji Društva održan je III. kongres Saveza društava bibliotekara Jugoslavije 1956. godine te dvije skupštine Hrvatskoga knjižničarskog društva, 1985. i 1998. U suradnji s Udrugom studenata knjižničarstva Ex Libris organiziran je skup Dani mladih knjižničara 2008. i 2009. godine.
Znatan dio svojih aktivnosti Društvo je usmjeravalo na organizaciju seminara i predavanja, ali je svoje članove pozivalo i na stručna predavanja u organizaciji drugih ustanova, organizacija, udruga ili pojedinaca. Velike napore u edukaciji knjižničara Društvo je ulagalo u prvom desetljeću svojega rada, o čemu svjedoči čak 48 održanih predavanja (taj je broj premašen tek 2000. – 2010.). S istim ciljem pokrenuti su i stručni kolokviji koji se održavaju od 2011. godine u prostorima baštinskih ustanova.
Slika1. Posjet Državnom arhivu u Zadru, 2016.
Društvo se bavilo i nakladničkom djelatnošću. Od 1973. do 1982. tiskalo je razglednice s knjižnim motivima vezanim za Zadar. Izdavanje knjige Šime Jurića Inkunabule u zadarskim knjižnicama 1985. godine spada u izniman nakladnički pothvat, čime je Društvo knjižničara Zadar ušlo u povijest kao prvo regionalno društvo koje je izdalo tako značajnu publikaciju. Nakladnička djelatnost oživjela je 2013. godine izdavanjem vodiča Knjižnice Zadarske županije.
Društvo se oglašava putem svoje mrežne stranice https://dkz.hr/ od 2011. godine i društvene mreže od 2014.
Slika 2. 8. stručni kolokvij Društva u Zavodu za povijesne znanosti HAZU, Zadar 2016.
Arhiva svjedoči o povijesti brojnih aktivnosti koje je Društvo poduzimalo u cilju oživljavanja, razvoja i unaprjeđenja knjižničarstva na području Zadra i Zadarske županije (nažalost, stradalima u dva zadnja rata), o naporima, zalaganjima, suradnji s lokalnom zajednicom, ali i o neuspjelim pokušajima i razdobljima smanjenog angažmana i malobrojnog članstva.
U dugogodišnjem radu Društva treba istaknuti ulogu pojedinaca koji su svojim zalaganjem promicali knjižničarsku struku, aktivno sudjelujući u radu Društva, komisija i stručnih tijela Hrvatskoga knjižničarskog društva, kao i međunarodnih stručnih udruga. Dio njih su i dobitnici nagrada Hrvatskoga knjižničarskog društva.
Prigoda je da se spomenu (kronološki) i svi predsjednici Društva: Vjekoslav Maštrović (Naučna biblioteka Zadar), Ante Kitarević (Gradska knjižnica Zadar), Nada Beritić (Naučna biblioteka Zadar), Čedomil Škorić (Naučna biblioteka Zadar), Rade Kokić (Knjižnica Vojne vazduhoplovne akademije Zemunik), Mirjana Vujanić (Knjižnica Filozofskog fakulteta u Zadru, danas Sveučilišna knjižnica Zadar), Leonardo Markulić (Gradska knjižnica Zadar), Ives Čače (Knjižnica Filozofskog fakulteta u Zadru), Milenka Bukvić (Znanstvena knjižnica Zadar), Božena Rupčić (Gradska knjižnica Zadar), Josica Petrović (Gradska knjižnica Zadar), Elvira Katić (Knjižnica Klasične gimnazije Ivana Pavla II.), Martina Dragija Ivanović (Gradska knjižnica Zadar), Vera Vitori (Gradska knjižnica Zadar), Tatjana Aparac Jelušić (Odjel za informacijske znanosti Sveučilišta u Zadru), Mladen Masar (Gradska knjižnica Zadar), Milko Belevski (Gradska knjižnica Zadar).
Slika 3. Posjet Sarajevu, 2018.
Društvo knjižničara Zadar pokazatelj je značaja knjižničarske udruge u stjecanju stručnih znanja, u podizanju razine strukovnog djelovanja i promicanju suvremenih trendova u struci.
Neka aktivnosti Društva obilježe i nadolazeća desetljeća!
Vera Vitori vera.vitori@gkzd.hr
|