Broj 82, ožujak 2020. :: Tema broja: Zelene knjižnice
Zeleni ključ
Priroda je jedina knjiga koja na svim listovima nudi mnogo sadržaja. - Goethe
Ogranak Gradske knjižnice Vukovar u Sotinu otvoren je 1999. godine. Sotin je prigradsko naselje udaljeno 10 km od Vukovara, a prema popisu iz 2011. imao je 782 stanovnika.
Ogranak Sotin u sklopu redovite knjižnične djelatnosti usmjeren je na promicanje čitanja i čitateljskih navika, ali je usmjeren i prema njegovanju i poticanju očuvanja kulturne i zavičajne baštine vukovarskog kraja.
U dvorištu zgrade 2017. uređen je ekološki vrt te je tada započeo i novi programski ciklus nazvan „Zeleni ključ“. Osnovni je cilj izgrađivati i razvijati ekološku svijest, njegovati identitet i tradiciju mjesta te ekološki usmjereno ulagati u lokalnu zajednicu i zavičajno okruženje. Povezivanjem različitih aktivnosti stvoreno je jedinstveno mjesto za odgajanje budućih korisnika na posve nov način. U suradnji s dječjim vrtićem, osnovnom školom, roditeljima i lokalnom zajednicom planirani su posjeti djece, ali i drugih korisnika.
Usmjereni na održivi razvoj, prirodni okoliš te ukupni ekonomski i društveni napredak, radionicama predavanjima, izložbama i tribinama, vodeći se ekološkim kalendarom, pridonosimo razvoju osjetljivosti i svijesti djece, ali i svih drugih knjižničnih korisnika. Edukacija primjerena dječjoj dobi osmišljena je na načine koji potiču timski rad, maštu, odgovornost, planiranje i kreativno izražavanje. Sve su to preduvjeti za stjecanje znanja o današnjim problemima okoliša. Tako nastojimo probuditi spoznaje o nužnosti brige za prirodu već od najranije dobi.
Uređenjem dvorišta u Ogranku Sotin osigurani su preduvjeti za praktično stjecanje prvih iskustava, navika, znanja i ponašanja. Važnost odgoja i obrazovanja za skrb o okolišu potakle su knjižnicu na pokušaj da kao institucija pridonese dugoročnijem i zanimljivijem pristupu korisnicima i odnosu djece prema knjižnici. Nizom perceptivnih, istraživačkih, misaonih i izražajnih aktivnosti djeci je omogućen dodir s prirodom.
Na početku godine zajednički se izrađuje eko-kalendar, a tijekom godine obilježavaju se ekološki datumi, izrađuju brošure te provode kvizovi znanja i tematske akcije čitanja. Posebnost programskog ciklusa „Zeleni ključ“ jest praktičan rad u vrtu. Djeca imaju priliku na vrlo izravan način pratiti ponašanje prirode (npr. prateći ciklus rasta biljaka od sadnje sjemena do ubiranja plodova, pa sve do radionica konzerviranja i prerade plodova sukladno ekološkom načinu pohrane namirnica, koje se kasnije konzumiraju u zimskim mjesecima).
Uzimajući u obzir da je dijete iznimno osjetilno, najmlađim je korisnicima u Gradskoj knjižnici Vukovar – Ogranak Sotin omogućeno da putem različitih osjetila dožive prirodu: fizičkim osjetom - raspoznavati biljke, osjetiti mekoću netom obrađene zemlje, upoznati i koristiti alatke potrebne za rad u vrtu; okusom - ispijanje čaja od mente uzgojene u knjižničnom vrtu; mirisom – miris cvijeća i biljaka; slušanjem – pjev ptica, prepoznavanje vrsta, slušanje kukaca. Svim se aktivnostima djeci nastoji osvijestiti prirodni krug života.
Kao i u redovnoj djelatnosti, posebno se njeguje otvoren pristup informacijama, poticanje djece za samostalno korištenje i istraživanje knjižnične građe, ali i mrežnih izvora, razgovor i razmjena iskustava te stvaranje osjećaja pripadnosti i ugodnog okruženja na mjestu gdje se dobro osjećaju i gdje se čuje njihova riječ.
Za ovu mladu ekološku knjižnicu izazovna je mogućnost da svojim multidisciplinarnim pristupom ostvari sadržajnu vrijednost koja poridonosi podizanju kvalitete života. S tim ciljem oblikovani su svi programi (igre, učenje bez ocjena, kvalitetna interakciju). Tako se nastoji izgraditi odgovorni odnos i odnos prema sebi i prema drugima.
Osnovni motiv programskog ciklusa „Zeleni ključ“ je davanje doprinosa promicanju ekološke svijesti.
------
Primjeri aktivnosti programskog ciklusa „Zeleni ključ“ u Gradskoj knjižnici Vukovar – Ogranak Sotin:
-22. travnja 2018. – predavanje i edukativna ekološka radionica povodom dana planete Zemlje
Kroz razgovor i ekološku literaturu educirali smo djecu o brojnim procesima i ponašanjima kojima možemo utjecati na održivi razvoj na našem planetu. Praktični dio radionice sastojao se od čišćenja tla od korova i sadnje luka i mrkve.
-10. svibnja 2018. – edukativna ekološka radionica povodom obilježavanja Svjetskog dana ptica Cilj radionice bio je podizanje svijesti o zaštiti ptica selica i očuvanju njihovih staništa. Djeca su imenovala zaštićene vrste ptica i staništa, ali i ljudske aktivnosti koje su dovele do ugroze određenih vrsta ptica.
-19. siječnja 2019. – edukativna ekološka radionica povodom Svjetskog dana korova
Edukativnom radionicom obilježavanja Svjetskog dana korova pod nazivom: „Korov – biljka na krivom mjestu“ cilj nam je bio djecu naučiti kako mnoge biljke iz neznanja čovjek naziva korovima. Naučili smo imena korova te kako izgledaju. Odredili smo ih kao čuvare tla, a ponekima pronašli i ljekovita djelovanja. Sve odgovore pronalazili smo u enciklopedijama i pretraživanjem na internetu.
-22. svibnja 2019. – ekološka radionica povodom Svjetskog dana biološke raznolikosti Cilj radionice bio je osvijestiti najmlađe korisnike o različitosti biljnog i životinjskog svijeta koji nam pružaju hranu, lijekove, gorivo, građevinske materijale te time pridonijeti odgoju ekološki odgovorne generacije. Edukacijom o bioraznolikosti željeli smo ukazati na važnost očuvanja prirode te pojedinačnog i zajedničkog djelovanja.
Sanja Grgić
ogranak.sotin@gkvu.hr
Jelena Miškić
knjiznica.vukovar@gkvu.hr
|