Broj 82, ožujak 2020. :: Tema broja: Zelene knjižnice
Zelena abeceda – partnerski program udruge Zeleni klik! i Knjižnica grada Zagreba
Projekt Zelena knjižnica za zeleni Zagreb provodi se u dvadeset i jednoj knjižnici mreže Knjižnica grada Zagreba, i to sa svim dobnim skupinama korisnika, a sufinanciran je sredstvima Grada Zagreba. Projektom se želi osigurati dostupnost informacija iz područja ekologije te pridonijeti razvoju zelene pismenosti, koja osim informiranosti o održivom razvoju društva i zaštiti okoliša obuhvaća i sposobnost kritičkoga mišljenja o ekološkim temama te stjecanje znanja i vještina potrebnih za poboljšanje kvalitete života.
Tijekom dosadašnje dvije i pol godine provedbe projekta, osim s odgojno-obrazovnim ustanovama s kojima knjižnice redovno surađuju, ostvarena je suradnja s drugim ustanovama i s brojnim organizacijama civilnog društva, među kojima najviše s udrugama – s njih dvadeset i šest. Takva suradnja okosnica je provedbe ovoga projekta od samih njegovih početaka. Projekt se, naime, razvio iz programa Zelena knjižnica, pilot-projekta koji se tijekom 2016. godine provodio u Knjižnici Savica, jednoj od knjižnica iz mreže KGH, a bio je posvećen podizanju kvalitete kulturnog, ekološkog i socijalnog života u naselju Savica. Provodio se u prostoru knjižnice kao i na javnim površinama u naselju, a u njegovoj provedbi sudjelovali su brojni aktivisti, stanovnici naselja i drugi sugrađani, kao i članovi i volonteri brojnih udruga.
Jedna od udruga koja je sudjelovala u cjelodnevnom događanju organiziranom u sklopu tog programa na javnoj kvartovskoj površini, nazvanom Bum tres TranS – Savica cvjeta, bila je udruga Zeleni klik!, koja je provodila radionicu urbanog vrtlarenja.
Suradnja s udrugom Zeleni klik! nastavila se i u okviru provedbe projekta Zelena knjižnica za zeleni Zagreb, pri čemu je 2018. godine pokrenut program Zelena abeceda, za koji je udruga Zeleni klik! s Knjižnicama grada Zagreba kao partnerskom ustanovom dobila sredstva temeljem Javnoga natječaja za financiranje programa i projekata udruga iz područja prevencije neprihvatljivog ponašanja djece i mladeži iz Proračuna Grada Zagreba.
Ciljevi su Zelene abecede sljedeći: edukacijom i praktičnim radionicama senzibilizirati djecu i mlade na razumijevanje i prihvaćanje različitosti među ljudima u svrhu smanjenja neprihvatljivih ponašanja; poticati odgovorno ponašanje djece i mladih prema okolišu i zajednici kroz upoznavanje funkcioniranja prirode i preslikavanje modela iz prirode u društvo; promicati knjižnice kao informacijske centre koji podupiru razvoj ekološke pismenosti tijekom cijelog života.
U tom su programu objedinjene raznovrsne aktivnosti koje zelene knjižnice provode u svrhu jačanja svijesti o održivom razvoju – od predstavljanja knjiga ekološke tematike preko edukativnog uvodnog dijela do praktične radionice i na koncu tematske izložbe.
Aktivnost čine tri dijela. Prvi dio pripremaju i provode knjižničari, a obuhvaća odabir, interaktivno čitanje i interpretaciju djela primjerenog dobi korisnika, čiji sadržaj odgovara temi radionice i može poslužiti kao motivacija, primjerice: „Nije smeće sve za vreće!“ i „U tlu čistu imamo glistu“ Marice Milčec; „Uzbuna u Bambusgaju!“ Gordane Lukačić; „Bajka o čistoj šumi“ Manuele Vladić; „Probuđena zvona“ Sonje Zubović i „Modra uvala“ Nevenke Videk. Drugi dio s djecom provodi voditeljica radionice, članica udruge Zeleni klik!, koja nakon edukativnog uvoda provodi s djecom praktični dio radionice. Treći dio čini izložba fotografija nastalih na radionicama, koja putuje po knjižnicama mreže Knjižnica grada Zagreba uključenim u projekt Zelena knjižnica za zeleni Zagreb.
Zelena abeceda dosad se provodila u devet knjižnica mreže Knjižnica grada Zagreba, i to s djecom starijeg predškolskog uzrasta i učenicima nižih razreda osnovne škole. Svaka od knjižnica u kojoj se program provodio samostalno odabrala je jednu od ponuđenih radionica: Zeleni kutak za čitanje – kako biljke oplemenjuju prostor; Različitost je bogatstvo – polikulturne biljne zajednice; Svatko je od nas važan – mreža života; Međusobno si pomažemo – podržavajuće biljne zajednice; Stvaramo cvjetne oaze – stvaramo stanište za leptire; Igramo se prirode – zatvaramo krugove – kruženje tvari u prirodi; Preživjeti zimu u gradu – gradimo hotel za kukce; 5R abeceda – recycle, reuse, refuse, repurpose, rethink – radimo torbu za kupnju od majice bez šivanja; Što je organska hrana? – kušamo/učimo o organskoj hrani; Svako sjeme priča priču – očuvanje starih sorti biljaka; 17 mi je godina tek – uzgoj trajnica u vrtu; Od bobice do bojice – slikamo prirodnim bojama.
Na temelju iskazanog interesa djece koja su dosad sudjelovala u programu, kao i njihovih odgajatelja i nastavnika te kolega knjižničara, provedba programa Zelena abeceda u knjižnicama uključenim u projekt Zelena knjižnica za zeleni Zagreb nastavlja se i dalje.
Ta je suradnja primjer ostvarenja ciljeva navedenih u „Strategiji Knjižnica grada Zagreba za razdoblje 2014. – 2020.“, u kojima se ističe da će se kroz razvoj suradničkih odnosa s udrugama civilnog društva provoditi postojeći i osmišljavati novi edukativni programi namijenjeni djeci, mladima i ostalim zainteresiranim građanima, kao i da će posebna pozornost biti posvećena poduci o zdravlju, toleranciji, ljudskim pravima, ekologiji i baštini. U strateškom se planu također naglašava da takve suradnje povećavaju kvalitetu knjižnične djelatnosti te da se, zahvaljujući njima, razvijaju nove usluge i provode brojni programi namijenjeni svim stanovnicima Zagreba.
Božica Dragaš
voditeljica projekta Zelena knjižnica za zeleni Zagreb
bozica.dragas@kgz.hr
Snježana Ercegovac
koordinatorica projekta Zelena knjižnica za zeleni Zagreb u Knjižnici Savica
snjezana.ercegovac@kgz.hr
Literatura 1. Dragaš, B.; S. Ercegovac. Program Zelena knjižnica u Knjižnici Savica : ishodište istoimenoga projekta Knjižnica grada Zagreba // HKD Novosti 73(2017). [citirano: 2019-09-09]. Dostupno na: https://www.hkdrustvo.hr/hkdnovosti/clanak/1336. 2. Grad Zagreb. Javni natječaj za financiranje programa i projekata udruga iz područja prevencije neprihvatljivog ponašanja djece i mladeži iz Proračuna Grada Zagreba za 2018. [citirano: 2019-09-09]. Dostupno na: https://www.zagreb.hr/en/javni-natjecaj-za-financiranje-programa-i-projekat/124954. 3. Knjižnice grada Zagreba. Strateški plan 2014. – 2020. [citirano: 2019-09-09]. Dostupno na: http://www.kgz.hr/hr/o-nama/misija-vizija-i-strategija/222.
|