Broj 81, srpanj 2019. :: Skupovi u zemlji
Studentska konferencija BOBCATSSS 2019 22. – 24. siječnja 2019., Osijek, Hrvatska
Grad Osijek ugostio je ovogodišnju studentsku konferenciju BOBCATSSS 2019, koja se održala 27. put i okupila oko 220 sudionika iz Hrvatske i čak 22 države (od Europe do Japana) Uz Odsjek za informacijske znanost Filozofskog fakulteta Sveučilišta J. J. Strossmayera u Osijeku, ovogodišnji su partneri bili sveučilišta Linnaeus i Uppsala iz Švedske te Hague iz Nizozemske.
Glavna tema konferencije bila je Informacije i tehnologija mijenjaju život: povezanost, interakcija, inovacije (Information and technology transforming lives: connection, interaction, innovation). Tri glavne podteme posvećene su društvenoj ulozi informacijskih ustanova, informacijskim stručnjacima i znanosti te inovativnoj tehnologiji. U bogatom programu izlaganja, radionica i posterskih izlaganja svatko je mogao pronaći nešto za sebe.
Trodnevna je konferencija svakodnevno započinjala jednim pozvanim izlaganjem. Prvo pozvano izlaganje održala je Koraljka Golub sa Sveučilišta Linnaeus u Švedskoj, koja je na primjeru tog sveučilišta prikazala transformaciju jednog sveučilišta u iSchool, suvremeni pokret transformacije sveučilišta i fakulteta koji obrazuju informacijske stručnjake. Drugi dan započeo je izlaganjem pozvanog predavača Franka Huysmansa sa Sveučilišta u Amsterdamu, koji je govorio o stvaranju javnih knjižnica za budućnost „Creating public libraries for the future: how comparing library systems can help“. Posljednje pozvano izlaganje održala je Milijana Mičunović s Filozofskog fakulteta Sveučilišta J. J. Strosmayera u Osijeku, a govorila je o suvremenim tehnologijama i informacijskim institucijama te mjestu koje zauzimaju danas u društvu - „New industrial revolution, emerging technologies and information institutions: is there a roadmap to the future?“. Prema mišljenju sudionika konferencije, upravo je to izlaganje ocijenjeno najboljim.
Održano jeipet raznolikih timskih studentskih radionica: o informacijsko-komunikacijskoj tehnologiji i pametnim gradovima, privatnosti u pametnim domovima, o umjetnoj inteligencije i velikim podatcima u ulozi "spašavanja" planeta i sl. Nagrađen je studentski tim koji je održao radionicu „Say goodbye to your privacy? A workshop on online privacy in Smart Homes and how to prevent your data from being leaked“.
Mariola Antczak i Zbigniewa Gruszke izlaganjem „Deregulation of the librarian`s profession in Poland: the course and the consequences“ osvrnule su se na najvažnije promjene koje je uzrokovao prijelaz knjižničara među neregulirane profesije u Poljskoj (u razdoblju 2011.–2018.). Koliko su suvremene tehnologije i vještine i kompetencije vezane uz njih nužne u svakodnevnom poslu jednog knjižničara, govorila je i Alina Stoicescu u radu „Data science competencies in Danish academic libraries. Od ostalih izlaganja istaknuli bismo izlaganja Anite Đurašinović „Human activity recognition with smartphones and its economic implications“ te Stefani Majić o uporabi uređaja za otkrivanje anomalija u prijenosu podataka. Sanda Erdelez iz SAD-a te Sanjica Faletar Tanacković, Kornelija Petr Balog, Ana Ružolčić i Tomislava Žilić iz Osijeka predstavile su rad o uporabi online foruma među ljudima oboljelima od Alzheimera i njihovim skrbnicima. Marilde Fontanin u izlaganju „Warriors, allies or spectators: A look at stakeholders` perception of the role of libraries and librarians in the fake news phenomen“ bavila se još uvijek iznimno popularnom temom lažnih vijesti, a Agnieszka Sułtkowska temom motivacije nastavnika za poučavanje digitalnim vještinama. O digitalnim vještinama i srednjoškolcima izlagala je i Lucija Žilić sa Sveučilišta u Zadru, koja je govorila o digitalnim vještinama mladih i njihovu aktivnom sudjelovanju u društvu.
U bloku predavanja o digitalnim zbirkama i knjižnicama Anđela Stošić govorila je o korištenju digitalnih zbirki u Srbiji („Using digital collections: a comparative analysis in the case of the three public libraries in Serbia“). Andor Nagy izložio je rad „Ensuring equal access to digital content: how to make an accessible web design for a librarian wiki website?“. Predstavnik sponzora IZUM, Davor Bračko, predstavio je COMISS.net, regionalnu mrežu knjižničnih informacijskih sustava.
Svoje su radove predstavili i organizatori, studenti i profesori iz Osijeka. Petar Matusina, Jure Žilić i Sanjica Faletar Tanacković govorili su o navikama kupovanja knjiga hrvatskih građana, a Mirna Gilman Ranogajec i Ines Hocenski istraživale su zastupljenost i provedbu kulturnih i javnih programa i usluge u školskim knjižnicama u Osijeku.
Teme izlaganja posljednjih sesija bile su usredotočene na narodne knjižnice, digitalne platforme, pretraživanje na webu i otvoreni pristup. Vrlo zanimljivo izlaganje održala je Vanessa Brinkmann sa Sveučilišta u Hildesheimu koja je radila s djecom kojoj je pokušala približiti temu potrošnje, odnosno očuvanja energije - „Kidsprint: development and application of a method for collaborative design of an app in the context of energy saving“. Profesorica Tatjana Aparac-Jelušić iznijela je iskustva rada na velikom europskom projektu EINFOSE pod nazivom „How to beat bureaucracy and still do research: tips and tricks from Erasmus+ project EINFOSE“, a Nikolina Duvnjak, Josipa Bašić i Franjo Pehar sa Sveučilišta u Zadru predstavili su svoj rad „Emotional design in mobile fitness applications“. Nina Klarin, Marta Valovičić i Nevenka Kalebić predstavile su rad „Research projects: digitization of the writer`s legacy“.
Drugi dan konferencije održana je sesija s posterskim izlaganjima. Predstavljeno je ukupno 20 postera, na kojima je radio čak 51 koautor. Svaki je poster predstavljen u dvije minute, a nakon toga su zainteresirani sudionici konferencije imali mogućnost raspravljati s autorima. Studenti i nastavnici Sveučilišta u Zadru predstavili su ukupno tri postera, dok su domaćini predstavili čak osam suradničkih postera. Istraživanja i projekti prikazani na posterima bavili su se raznolikim temama: od studentske prakse i projekata poput predstavljanja Morepress platforme za elektroničke časopise Sveučilišta u Zadru, uređivanja zbirke samostanske knjižnice, sudjelovanja studenata na Erasmus+ projektu EINFOSE do originalnih istraživanja informacijske pismenosti među brucošima, utjecaja društvenih medija na praćenje vijesti, predstavljanja i identiteta u društvenim medijima, zapošljavanja u području informacijskih znanosti, knjižnica i multikulturalnosti, vizualne pismenosti i još mnogih drugih. Svi su sudionici konferencije mogli glasovati za najbolji poster, a najboljim je proglašen poster „Animals in the library: the benefits of bring them at the library“ skupine autora sa Sveučilišta u Barceloni.
Cjeloviti program konferencije dostupan je ovdje. A uskoro će biti dostupan i zbornik radova cjelovitih tekstova.
Osim službenog dijela programa, organizatori su sudionicima ponudili i razgledavanje grada te druge zanimljive sadržaje, kao što su već tradicionalni BOBCATSSS party u klubu, pub kviz znanja iz informacijskih znanosti, obilazak muzeja, klizanje i slično.
Spomenimo da je EUCLID ovogodišnju „Bobcat of the Year“ nagradu dodijelio umirovljenoj profesorici i osnivačici studija knjižničarstva u Osijeku i u Zadru - Tatjani Aparac-Jelušić.
Na svečanom zatvaranju simbolično je predana zastava organizatorima 28. BOBCATSSS konferencije, predstavnicima Sveučilišta Paris-Est Marne-la-Vallée iz Francuske i njihovim partnerima sa Sveučilišta u Sofiji.
Otvorenje BOBCATSSS 2019 konferencije
https://drive.google.com/drive/folders/1X0So7BFd9pSU5oH8svmTee2M5gDowxjy
BOBCATSSS2019 publika
https://drive.google.com/drive/folders/1X0So7BFd9pSU5oH8svmTee2M5gDowxjy
Pozvano predavanje Koraljka Golub
https://drive.google.com/drive/folders/1NME1G6AvtsJ4fHrECSbM7HCh08Ku1j0G
Organizacijski tim
https://drive.google.com/drive/folders/1JHc9psja2hsqzSYu3F1qrn7a46HkEQVt
BOBCATSSS2020 Organizatori
https://drive.google.com/drive/folders/1tEbjyzEeMCDdK7Dyl7f1W8zem_7V2M03
Nina Kvesić
nkvesic@student.unizd.hr
Drahomira Cupar
dcupar@unizd.hr
|