Broj 80, siječanj 2019. :: Skupovi u zemlji i inozemstvu
Knjižnica: mjesto društvenog i osobnog razvoja
U povodu obilježavanja 60 godina postojanja narodne knjižnice u Zaprešiću 30. studenog 2018. godine održan je stručni skup Knjižnica: mjesto društvenog i osobnog razvoja u organizaciji Knjižnica grada Zagreba – Gradske knjižnice Ante Kovačića u Zaprešiću.
Suvremene su knjižnice ishodište niza programa za velik broj korisnika, a nerijetko i mjesta podrške osobnom razvoju širokog spektra pojedinaca i skupina. Cilj ovog skupa bio je razmijeniti znanja, iskustva i ideje o utjecaju knjižničnih službi i usluga na emocionalnu i društvenu dobrobit pojedinaca i skupina, kao i načina na koje knjižnice mogu doprinijeti poboljšanju i stvaranju društvenih odnosa u zajednici. Vodeći se reakcijama sudionika, može se reći da je taj cilj i ostvaren.
Skup je otvorila voditeljica Gradske knjižnice Ante Kovačića Tatjana Vrdoljak. Okupljene su pozdravili i pomoćnica ravnateljice Knjižnica grada Zagreba (KGZ) Sanja Dračić, zamjenik gradonačelnika Grada Zaprešića Alan Labus te zamjenik župana Zagrebačke županije Hrvoje Frankić.
Pozvana izlaganja o Udruzi Petkom u pet, teorijskim spoznajama o programima poticanja čitanja, Gradskoj knjižnici Subotica i projektu 65 plus
Izlagački dio Skupa pozvanim je izlaganjem otvorila psihologinja Ljubica Uvodić Vranić koja je predstavila dugogodišnje djelovanje Udruge Petkom u pet i koja u svojem radu s brojnim pacijentima uspješno primjenjuje različite oblike biblioterapije. Iza njezinog, uslijedila su još tri pozvana izlaganja – dr. sc. Ljiljane Sabljak o rezultatima znanstvenih istraživanja i teorijskim spoznajama o programima poticanja čitanja vođenim čitanjem i njihovom značaju za zajednicu, Bernadice Ivanković o ulozi hrvatskog odjela Gradske knjižnice Subotica pri osobnom i društvenom razvoju pojedinaca u zajednici u kojoj su isti pripadnici manjinski zastupljenog stanovništva te Ire Tuzlančić o 10 godina KGZ-ovog projekta 65 plus i njegovim dobrobitima za zajednicu.
Uslijedilo je još 14 izlaganja primjera dobre prakse kojima su izlagači predstavili zanimljive i originalne načine na koje iniciraju pozitivne promjene u zajednici, pokreću društvo te potiču svoje korisnike na aktivno sudjelovanje, čime utvrđuju svoju važnost u zajednici.
Niz izlaganja o društvenom uključivanju korisnika knjižnica
Tematike društvenog uključivanja dotaknulo se nekoliko izlagača. Višnja Gašparin i Kristina Habuš govorile su o suradnji Knjižnice Špansko-jug (KGZ) s udrugom i čitateljskim klubom Zajedno iz bolnice Sveti Ivan u Jankomiru na osmišljavanju i provedbi programa koji doprinose bržem ponovnom uključivanju korisnika bolnice u zajednicu. Iva Bunčić iz Knjižnice Vladimira Nazora (KGZ) predstavila je projekt Drugi pogled koji se odvija s ciljem promicanja tolerancije, nenasilja i dijaloga u svrhu socijalne integracije migranata. Katarina Todorcev Hlača iz Središnje knjižnice Rusina i Ukrajinaca Republike Hrvatske pri KGZ-u ukazala je na načine očuvanja kulture nacionalne manjine u zajednici gdje se pripadnici manjine nalaze, kao i na njihovo međusobno povezivanje. Iz Gradske knjižnice i čitaonice Virovitica Ivana Molnar i Robert Fritz okupljenima su predstavili projekte iz kojih je vidljivo koliko se Knjižnica zalaže za emocionalnu i psihološku dobrobit članova zajednice te je time postala važan oslonac u psihosocijalnom razvoju pojedinaca u zajednici.
O projektu poslovne knjižnice koji se provodi u belomanastirskoj narodnoj knjižnici, dobitnici ovogodišnje nagrade Knjižnica godine Hrvatskog knjižničarskog društva, pričale su Renata Benić i dr. sc. Marija Kretić Nađ. Predstavile su i publikaciju Kakva veze ima knjižnica s računovodstvom nastalu u okviru projekta. Iz Instituta za etnologiju i folkloristiku Anamarija Starčević Štambuk govorila je o uspješnoj suradnji specijalne knjižnice Instituta s brojnim drugim knjižnicama, institucijama i organizacijama na temelju koje se izgradila vrijedna i bogata mreža odnosa. O ulozi Hrvatske narodne knjižnice i čitaonice Našice u lokalnoj zajednici, s naglaskom na volonterstvu i suradnji na europskim projektima, govorila je Silvija Šokić.
Predstavljene brojne usluge za djecu, mladež i odrasle
Knjižničarke iz Knjižnice Savica (KGZ), Dječje knjižnice Marina Držića (KGZ), Knjižnice Špansko-jug (KGZ) i Gradske knjižnice Samobor predstavile su usluge za djecu i mladež. Snježana Ercegovac i Marija Turković Kordić govorile su o iskustvima organiziranja i značaju društvenih igara za djecu u Knjižnici Savica i Dječjoj knjižnici Marina Držića. Ana Šafran predstavila je uslugu pružanja pomoći u učenju uz volontersku pomoć u Knjižnici Špansko-jug, dok je Blaženka Mavrić Vadlja prikazala rad dramske skupine za djecu GKS Skečeri koju vodi i okuplja u Gradskoj knjižnici Samobor.
Više je izlagača govorilo o raznolikim knjižničnim uslugama za odrasle. Draženka Robotić iz Gradske knjižnice Samobor predstavila je edukativan projekt Volim hrvatski, a Ivana Grubačević iz Gradske knjižnice Velika Gorica program Četrti četrtek koji je Knjižnicu profilirao kao mjesto stalnog okupljanja korisnika rezerviranog za druženje uz zabavu i usvajanje novih znanja. Maja Jurenić Labus i Janja Severović iz Gradske knjižnice Ante Kovačića u Zaprešiću (KGZ) govorile su o aktivnostima kojima Knjižnica utječe na društveni život pojedinaca te potiče na osobni razvoj i angažman u zajednici – Parliamo italiano, Wiki-dveri i čitateljski klub. Lidija Šajatović i Mario Šimić iz karlovačke Gradske knjižnice „Ivan Goran Kovačić“ predstavili su aktivnosti za odrasle koje se provode s ciljem pružanja podrške njihovom osobnom i profesionalnom razvoju. Manuela Babić i Sandra Berak iz Knjižnice Podsused (KGZ) predstavile su programe kojima je Knjižnica u posljednjih deset godina izgrađivala svoje mjesto u zajednici kao mjesto susreta, razmjene iskustava i uključivanja lokalnog stanovništva u život zajednice. Poseban je naglasak stavljen na izradu tradicionalne podsusedske cvjetne košarice, suvenira čiji je postupak izrade uz pomoć djelatnica Knjižnice organiziranjem aktivnosti spašen od zaborava.
70-ak sudionika u jedinstvenoj Vršilnici
Skupu je prisustvovalo oko 70 osoba. Njime su moderirale Marija Bartolić i Vlasta Šolc, ujedno i autorice brošure Gradska knjižnica Ante Kovačića: vodič kroz knjižnicu predstavljene na Skupu. Brošura je dostupna u e-izdanju, a planira se i otisnuti. Članice programsko-organizacijskog odbora bile su Marija Bartolić, Maja Jurenić Labus, Kristina Krpan, Janja Severović, Vlasta Šolc i Tatjana Vrdoljak. Stručni se skup održao u Vršilnici, jedinstvenom spomeniku kulture nulte kategorije u Novim dvorima. Naime, Vršilnicaje za vrijeme bana Josipa Jelačića služila kao objekt za preradu žita, a od jesenas lokalnoj zajednici moderno uređen i opremljen prostor stoji na raspolaganju za održavanje raznolikih manifestacija. Završetkom izlaganja sudionici su krenuli u vođeni obilazak obližnjeg Muzeja „Matija Skurjeni“.
Održavanje Skupa, kao i tiskanje promotivnih materijala, financijski su potpomogli Grad Zaprešić i Zagrebačka županija, a podržali su ga također TZ Zagrebačke županije, TZ Grada Zagreba, TZ Grada Zaprešića, Naklada Ljevak i Školska knjiga.
Kristina Krpan
kristina.krpan@kgz.hr
Vlasta Šolc
vlasta.solc@kgz.hr
|