Broj 80, siječanj 2019. :: Projekti knjižnica
Petogodišnjica projekta za srednjoškolce Kroz knjižnicu do mature
Projekt Gradske knjižnice Knjižnica grada Zagreba započeo je pilot projektom 2013. godine. Tada su održana tri kviza u kojima su sudjelovali srednjoškolski učenici iz sedam zagrebačkih učeničkih domova. Poticaj za pokretanje projekta bili su s jedne strane loši rezultati hrvatskih petnaestogodišnjaka na PISA testovima provedenima 2012. godine, ali i loši rezultati učenika na ispitu državne mature, posebno iz hrvatskog jezika, o čemu je javnost bila obaviještena putem medija. S druge strane, javila se ideja da bi se model pub kviza mogao iskušati u nekom knjižničnom programu.
Kviz održan u pilot projektu sadržavao je četrdeset pitanja, po deset iz pojedinog područja – hrvatskog jezika, hrvatske i svjetske književnosti te opće kulture. Pitanja su popularno u power point programu, na koja su učenici timski odgovarali, a odgovori su se odmah ispravljali. Svaki točan odgovor značio je jedan bod, a na kraju kviza se proglasio pobjednik, tim s najviše prikupljenih bodova. Nakon trećeg i posljednjeg kviza, zbrajanjem prethodno sakupljenih bodova, proglašen je pobjednik cjelokupne sezone.
Početni model kviza, uz sitne dorade proizašle iz rada s učenicima, zadržao se i danas. U pilot projektu su nakon svake skupine pitanja slijedili odgovori, a danas, dok se ispravljaju odgovori učenika, točne odgovore i objašnjenja učenici čitaju naglas. Nagrada pobjednicima sezone je jednogodišnje besplatno članstvo u Knjižnicama grada Zagreba.
Iz komunikacije i rada s učenicima na kvizu, posebice iz posljednje rubrike kviza s pitanjima iz opće kulture, proizašao je popratni program projekta. Taj program sastoji se od raznih tribina, razgovora, predavanja i radionica, a u pet godina projekta održalo se ukupno 27 događanja s 25 suradnika, od kojih su neki gostovali više puta.
Na primjer, učenicima je o kazalištu, glumi, ali i tremi prilikom javnog nastupa, govorio glumac, redatelj i profesor na Akademiji dramskih umjetnosti Rene Medvešek, o izboru zanimanja, tj. fakulteta psiholog Mario Sušilović, o arhitekturi i arhitektima zagrebačke zelene potkove, uz šetnju Potkovom, govorila je profesorica povijesti umjetnosti Ivona Marendić.
Cijeli je niz razgovora i tribina u projektu posvećen poticanju čitanja. Na primjer, o povezanosti književnosti i glazbe odražala se tribina I ritam i rima i zdrava klima na kojoj se razgovaralo s pjesnikom i piscem Markom Pogačarom, piscem Andrijom Škarom te kantautorom i pjevačem grupe Hladno pivo Milom Kekinom. O dobrobitima čitanja govorila je psihologinja Ljubica Uvodić Vranić u predavanju Zašto čitati beletristiku?, osnovanom na primjerima iz Priča iz davnine Ivane Brlić Mažuranić. Mladi pisac Borna Vujčić predstavio je svoj prvi roman Nužno zlo, u kojem su glavni protagonisti upravo srednjoškolci, na tribini Odgoj i ocjenjivanje, a o tome kako postati književna zvijezda te o procesu nastanka i objavljivanja književnog djela, na tribini Crni pojas iz književnosti su razgovarali pisac i sveučilišni profesor Kristian Novak i njegov urednik Kruno Lokotar.
Osobito su bile posjećene radionice, njih ukupno četrnaest, od čega osam radionica eseja za državnu maturu s profesoricom hrvatskog jezika Ivanom Bašić. Zatim je tri psihološke radionice održala psihologinja Tomica Šćavina. Tri filmske radionice održale su se u suradnji s Hrvatskim audiovizualnim centrom, u okviru projekta filmske pismenosti, od kojih su dvije vodili Ana Đordić, Jelena Modrić i Uroš Živanović, a jednu Ivona Marendić.
Kroz ovih pet godina provođenja projekta ostvarena je suradnja s osam zagrebačkih učeničkih domova – Domom učenika srednjih škola Antuna Gustava Matoša, Učeničkim domom Ante Brune Bušića, Učeničkim domom Dora Pejačević, Učeničkim domom Ivana Mažuranića, Učeničkim domom Novi Zagreb, Učeničkim domom Športske gimnazije, Učeničkim domom Tina Ujevića i Učeničkim domom Tehničke škole te sa četiri srednje škole – Školom za grafiku, dizajn i medijsku produkciju, Centrom za primijenjenu umjetnost, X. i XVIII. gimnazijom.
Također, ostvarena je suradnja s Hrvatskim audiovizualnim centrom, ali i nizom istaknutih pojedinaca koji su se odazvali na poziv za sudjelovanje u programu. Izuzetno važnu ulogu u održavanju programa imali su volonteri Volonterskog centra Zagreb, koji su nesebično pomagali u projektu. U provođenju programa do sada je surađivalo šest diplomiranih knjižničarki Gradske knjižnice, u prve dvije godine provođenja to su Isabella Mauro, Maja Bodiš, Kristina Krpan i Martina Uroda, a u 2018. godini u projekt je ušla Maja Zubčić Peleski, koja je od jeseni preuzela i vođenje projekta od autorice ovog teksta.
Više o projektu i održanom programu možete vidjeti na stranicama Knjižnica grada Zagreba, URL: http://www.kgz.hr/hr/knjiznice/gradska-knjiznica/projekti-9689/kroz-knjiznicu-do-mature/29139.
Ivana Fištrek
ivana.fistrek@kgz.hr
|