Broj 80, siječanj 2019. :: Iz knjižnica
Aktivnosti Gradske knjižnice „Ivan Goran Kovačić” Karlovac u kampanji
Gradska knjižnica „Ivan Goran Kovačić“ u suradnji s Gradom Karlovcem i Karlovačkom županijom uključena je u kampanju "I ja želim čitati", kako bi se osobama s intelektualnim i psihosocijalnim teškoćama približile knjižnične usluge i na taj način djelovalo u sklopu Nacionalne strategije izjednačavanja mogućnosti za osobe s invaliditetom. S obzirom da postoji potreba senzibiliziranja javnosti te educiranja i informiranja o Kampanji, u knjižnici su organizirane aktivnosti s ciljem osvješćivanja građana kroz radionice i edukacije o psihosocijalnoj pomoći. Kroz Ciklus radionica koji je započeo u knjižnici, uz partnera Polikliniku za rehabilitaciju slušanja i govora “SUVAG” Karlovac, odvijaju se radionice i edukacije za djecu, roditelje i nastavno osoblje. Radionice se dijele na:
1. Stručna predavanja “Čitati znam!”, namijenjena su roditeljima učenika prvih i drugih razreda u okviru Nacionalne kampanje za osobe s teškoćama čitanja i disleksijom “I ja želim čitati”. Predavačica je Bojana Knežević, prof. logoped., voditeljica dijagnostike i rehabilitacije, uz suorganizaciju knjižničara Gradske knjižnice “Ivan Goran Kovačić” Karlovac. Ove aktivnosti su započele početkom školske godine 2018./19., a provodit će se kako bi se ukazalo na eventualno ranije otkrivanje poteškoća u čitanju kod djece, te u suradnji s Poliklinikom SUVAG Karlovac, educiralo roditelje u školama koje nemaju zaposleno stručno osoblje (logopede). Cilj je roditelje upoznati s građom laganom za čitanje, kao i s mogućnostima koje djeca s poteškoćama imaju u našoj knjižnici, ali i o mogućnostima učlanjivanja u Hrvatsku knjižnicu za slijepe, u kojoj bi putem e-pošte mogli dobivati lektirna izdanja i drugo štivo te na taj način olakšati čitanje svojoj djeci.
2. Edukativne radionice uz predavanja stručnih predavača iz Poliklinike za rehabilitaciju slušanja i govora “SUVAG” Karlovac, podijeljene u tri grupe: radionice namijenjene odgojiteljima u vrtićima, nastavnom osoblju osnovnih škola i široj javnosti.
Osim kroz navedene cikluse radionica, u knjižnici se provode i Radionice za djecu i odrasle s teškoćama u čitanju. Aktivnosti za djecu provode se na Dječjem odjelu i u bibliobusu koji obilazi škole na području Karlovačke županije, dok se aktivnosti za odrasle provode u središnjoj knjižnici, Knjižnici za mlade i Knjižnici u gostima. Radionice dijelimo na:
a) Radionice za poticanje grafomotoričkih sposobnosti i vještine pisanja
Pri izvođenju ovih vježbi, djeci se objašnjava svrha i smisao pisanja. Čitanje i pisanje su vještine prenošenja i razumijevanja smisla i važno je te dvije aktivnosti organizirati istodobno tako da se međusobno prožimaju. Uz čitanje, te kasnije, kroz raspravu o pročitanom, djeca se uče pravilnom verbalnom izražavanju, iznošenju svojih mišljenja, stavova i osjećaja. Razvijanje grafomotoričkih vježbi odvija se na više načina, a najprihvaćeniji je onaj igrom. Često se djeca uz igru u određenom vremenu opuste i zaborave na sve oko sebe, a zapravo odrađuju terapiju kojom ovladavaju grafomotoričkim vještinama. Igrom i druženjem te grupnim radom kod djece raste samopouzdanje, a s vremenom djeca izražavaju želju čitati pred drugom djecom koja im pružaju podršku.
Isto tako grafomotorika je bitna i za odrasle sa zdravstvenim problemima. Nastojimo povezati odrasle osobe i pisati s njima. U grupi trenutno radionicu pohađaju osobe koje zbog svog zdravstvenog stanja više ne mogu pravilno držati olovke kao i osobe koje nikada nisu naučile pisati radi zdravstvenih problema u ranoj mladosti.
b) Likovne radionice kojima se ovladava likovno-grafičkom simbolikom uz pomoć bojanki i učenja držanja olovke. Likovne radionice imaju za cilj poticanje mašte i kreativnosti. U opuštenoj atmosferi prividne neobveznosti usvajaju se različita znanja.
Radionica s osobama korisnicima Organiziranog stanovanja
c) Igraonice uz kockice pričalice odvijaju se na Dječjem odjelu, a vezane su uz program uključivanja djece predškolske dobi, polaznika Poliklinike Suvag, u aktivnosti koje se provode u Gradskoj knjižnici, s ciljem razvoja pred vještina čitanja i pisanja. Radionice se provode svaka dva mjeseca s četiri grupe polaznika Poliklinike Suvag. Na taj način formirana grupa u Poliklinici Suvag sada u drugom okruženju u knjižnici kroz igru uči i razvija vještine govora. Djeca uz kockice pričalice (Story Teller Cube kockice) sastavljaju priče pomoću pojmova koje dobiju bacanjem kockica. Ciljevi igre su poticanje razvoja jezičnih sposobnosti, poticanje pred čitalačkih i čitalačkih vještina, poticanje na razmišljanje i kreativnost, razvijanje vještine koncentracije, poticanje usmenog izražavanja, timski rad, razvijanje ljubavi prema knjizi i čitanju.
d) Glazbene radionice pod nazivom radionice i slušaonice u kojima s glazbom povezujemo različite elemente kreativnog stvaralaštva (likovnog, plesnog, literarnog…). Građa koja je na raspolaganju može se ovdje slušati, gledati i čitati, a najveći dio i posuđivati. Radionicama i slušaonicama približavamo se osobama s teškoćama u čitanju, ali i informiramo javnost o uslugama koje odjel pruža.
Kroz Radionice i slušaonice “I ja želim čitati!” za osobe s invaliditetom koje smo započeli u suradnji s Centrom za pružanje usluga u zajednici Ozalj, cilj je bio potaknuti štićenike Centra na socijalnu interakciju, njihovo kreativno izražavanje i pristup informacijama, čime će korisnici programa organiziranog stanovanja dobiti podršku i pristup informacijama o svim životnim područjima. Kao ravnopravni članovi društva, korisnici u inkluziji kroz slušaonice sami odabiru tijek i sadržaj radionica koje su zamišljene kao slušaonice i čitaonice o njima zanimljivim temama.
Na radionicama se čita stručna literatura, kako bi štićenici produbili svoje znanje i pročitali nešto korisno. Nakon pročitanog uvijek se razvije i diskusija, a riječi ili pojmovi koji nisu bili jasni u neformalnom se razgovoru uz druženje objasne.
U suradnji s Udrugom za gluhe i nagluhe osobe Karlovačke županije dugi niz godina odvijaju se i Radionice znakovnog jezika za djecu i odrasle. Organizirane su edukacije za nastavno osoblje u osnovnim školama, ali i radionice za osobe s invaliditetom i osobe s posebnim potrebama.
Uz navedene radionice u knjižnici je već tri godine aktivan i čitateljski klub „Bijela Sova” čiji su članovi slijepe i slabovidne odrasle osobe. Članovi kluba redovno se jednom mjesečno sastaju u knjižnici koja je, kako tvrde, dobro mjesto za susrete slijepih i slabovidnih osoba, s obzirom na tehničku i stručnu pomoć koju nude educirani knjižničari te velikom zbirkom zvučnih knjige koju knjižnica posjeduje. Knjižnica je na Odjelu audiovizualne građe oformila kutak za slijepe i slabovidne osobe koji je opremila računalnom opremom i elektroničkim pomagalima. Za kutak je Knjižnica nabavila uređaj “Poet Compact” i čitač ekrana SuperNova. Poet Compact je stolni elektronički čitač teksta sa softverom za pretvaranje teksta u zvuk. Uređaj radi na principu skenera tako što skenira materijal na crnom tisku i pretvara ga u zvučni zapis te omogućava pohranjivanje skeniranih tekstova. Od listopada 2018. godine klubu su se pridružili i korisnici Doma umirovljenika Sv. Antun iz Karlovca.
U Gradskoj je knjižnici održana i 1. tribina samozastupnika Karlovačke županije pod nazivom "Upoznaj me bolje", te predstavljanje Udruge za samozastupanje naše županije. Tema je bila Konvencija o pravima osoba s invaliditetom.
Anita Malkoč Bišćan
anita@gkka.hr
|