Broj 79, listopad 2018. :: Iz rada HKD-a
Izvješće o radu Hrvatskoga knjižničarskog društva te radu Izvršnog i Glavnog odbora Društva za razdoblje od 1. rujna 2017. do 31. kolovoza 2018.
Izvješće o radu Hrvatskoga knjižničarskog društva podnosi se za razdoblje od 1. rujna 2017. zaključno s 31. kolovoza 2018.
Rad Hrvatskoga knjižničarskog društva obuhvaća stalne i povremene aktivnosti vezane uz razvoj knjižničarske struke i poticanje unapređenja rada svih vrsta knjižnica. Djelatnost se posebno odnosi na:
- organiziranje stručnog obrazovanja knjižničara i korisnika knjižnica;
- organizaciju i održavanje stručnih i znanstvenih skupova te provedbu projekata namijenjenih široj zajednici;
- izdavačku djelatnost;
- poticanje međunarodne kulturne suradnje;
- predlaganje pravilnika, standarda i drugih zakonskih i podzakonskih propisa iz područja knjižničarstva.
Redovna djelatnost Hrvatskoga knjižničarskog društva financira se sredstvima Ministarstva kulture Republike Hrvatske, Ministarstva znanosti i obrazovanja, članarinom te prihodima od prodaje publikacija. Pojedini stručni skupovi i publikacije financiraju se sredstvima Ministarstva kulture Republike Hrvatske, Ministarstva znanosti i obrazovanja, Gradskog ureda za obrazovanje, kulturu i sport Grada Zagreba, sredstvima drugih gradova i županija, kotizacijama, potporom, otkupom publikacija, pretplatom, donacijama i sponzorstvima.
Hrvatsko je knjižničarsko društvo tijekom izvještajnog razdoblja financijski je poslovalo pozitivno, o čemu se podnosi zasebno izvješće.
RAD UPRAVNIH TIJELA DRUŠTVA
Tijekom izvještajnog razdoblja Izvršni odbor i Glavni odbor HKD-a djelovali su u sastavu izabranom na 41. skupštini HKD-a (Primošten, 2016.).
Do 31. kolovoza 2018. održano je 7 sjednica Glavnoga odbora, a od toga 4 elektroničke i 7 sjednica Izvršnoga odbora, a od toga 4 elektroničke. Odaziv sjednicama Glavnoga odbora i Izvršnoga odbora bio je takav da su sve odluke donesene pravovaljano. Članovima Glavnoga odbora, koji su to zatražili, Hrvatsko knjižničarsko društvo nadoknadilo je troškove dolaska i rada na sjednicama. Na sjednice Glavnoga odbora, osim članova Glavnoga odbora, pozivani su i glavni urednici izdanja HKD-a, predsjednica Nadzornoga odbora, predsjednica Etičkoga povjerenstva, predsjednica Stručnoga odbora, predsjednica Komisije za slobodan pristup informacijama i slobodu izražavanja, blagajnica HKD-a te stručna tajnica HKD-a.
Na sjednicama Glavnoga odbora i Izvršnoga odbora razmatrana su izvješća o stručnom radu i financijskom poslovanju HKD-a te prijedlozi Stručnog odbora, pojedinih članova Društva i komisija i radnih grupa. Uz to, raspravljalo se i donošene su odluke o planovima i programima rada, te prijavama, natječajima i izvještajima za redovnu djelatnost i za posebne programe koji se upućuju Ministarstvu kulture Republike Hrvatske, Ministarstvu znanosti i obrazovanja i Gradskom uredu za obrazovanje, kulturu i sport Grada Zagreba. Prihvaćen je financijski plan redovne djelatnosti HKD-a. U više se navrata razmatralo osiguravanje sredstava, i to prvenstveno za nakladničku djelatnost.
Izvršni odbor koordinirao je aktivnosti Stručnog i Glavnog odbora, razmatrao i predlagao teme za sjednice Stručnog i Glavnog odbora te provodio zaključke i odluke Stručnog i Glavnog odbora.
Glavni odbor poticao je rad na knjižničnom zakonodavstvu i strateškim dokumentima (standardi, strategije, smjernice), dokumentima HKD-a (Statut, pravilnici, poslovnici, smjernice). Imenovani su novi urednički odbori.
Zapisnici sa sjednica Glavnog odbora dostupni su na mrežnim stranicama Društva, na http://www.hkdrustvo.hr/hr/dokumenti/kategorija/zapisnici_strucnog_odbora_2016/
Zapisnici sa sjednica Izvršnog odbora dostupni su u uredu Društva.
Zbog Savjetovanja sa zainteresiranom javnošću na koje je stavljen Nacrt prijedloga Zakona o knjižnicama i knjižničnoj djelatnosti, dana 19. lipnja 2018. sazvana je Izvanredna sjednica upravnih i stručnih tijela Hrvatskog knjižničarskog društva, koja je održana u Medioteci Dječjeg odjela Gradske knjižnice Knjižnica grada Zagreba na kojoj se raspravljalo o koracima koje će Društvo poduzeti vezano uz sudjelovanje na Savjetovanju, a u cilju poboljšanja ili povlačenja Nacrta prijedloga Zakona o knjižnicama i knjižničnoj djelatnosti iz zakonodavne procedure.
Predstavnici Glavnoga odbora i Izvršnoga odbora prisustvovali su knjižničarskim skupovima u Zagrebu i izvan Zagreba te skupštinama regionalnih knjižničarskih društava o kojima je Hrvatsko knjižničarsko društvo bilo obaviješteno i na koje su predstavnici HKD-a bili pozvani.
RAD STRUČNIH TIJELA HKD-a
Izvještaj o radu Stručnog odbora, sekcija, komisija i radnih grupa te izvještaj o nakladničkoj djelatnosti nalaze se, zbog opsega, u zasebnom dokumentu.
OSTALA TIJELA HKD-A
Nadzorni odbor vršio je nadzor nad upravljanjem i financijskim poslovanjem Hrvatskoga knjižničarskog društva te je za izvještajno razdoblje utvrdio da HKD posluje u skladu sa zakonima, Statutom Hrvatskoga knjižničarskog društva i drugim aktima. Predsjednica Nadzornoga odbora Marina Vinaj (mandatno razdoblje 2016.-2018.) prisustvovala je sjednicama Glavnog odbora i Izvršnog odbora.
Etičko povjerenstvo nadležno je za primjenu i poštivanje Etičkoga kodeksa Hrvatskoga knjižničarskog društva. Predsjednica Etičkoga povjerenstva Katica Matković Mikulčić (mandatno razdoblje 2016.-2018.) prisustvovala je sjednicama Glavnog odbora.
Tajništvo HKD-a
Tajništvo HKD-a zapošljava dvije djelatnice – poslovnu tajnicu Tinu Matošević i knjigovodstvenu referenticu Jadranku Ševo. Tijekom izvještajnog razdoblja knjigovodstvene poslove za Hrvatsko knjižničarsko društvo vodila je računovodstvena tvrtka Modus-Biro iz Zagreba.
Tajništvo HKD-a sudjeluje u pripremi svih stručnih skupova, pakiranju i otpremi publikacija, u administrativnim poslovima oko konkuriranja za potporu skupova i publikacija, u financijskom poslovanju HKD-a te u svim drugim poslovima koji omogućavanju uredno funkcioniranje i poslovanje Hrvatskoga knjižničarskog društva.
Tajništvo Hrvatskoga knjižničarskog društva smješteno je u prostoru Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu (Hrvatske bratske zajednice 4). Prema Sporazumu s Nacionalnom i sveučilišnom knjižnicom u Zagrebu potpisanom 2016. godine, HKD plaća najam prostora u simboličnom iznosu od 1,00 kn mjesečno, ali HKD Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici u Zagrebu podmiruje troškove električne energije i režijske troškove u iznosu od prosječno 1.000,00 kn mjesečno.
PREDSTAVNICI HKD-A U DRUGIM TIJELIMA
Hrvatsko knjižnično vijeće. Tijekom izvještajnog razdoblja predstavnice HKD-a u Hrvatskome knjižničnom vijeću bile su predsjednica HKD-a Dunja Holcer, ujedno i zamjenica predsjednice Vijeća, druga potpredsjednica HKD-a Blaženka Peradenić-Kotur, te predsjednica Stručnog odbora HKD-a Zrinka Udiljak Bugarinovski, koje su redovito sudjelovale u radu Hrvatskoga knjižničnog vijeća.
Tijekom izvještajnog razdoblja Hrvatsko knjižnično vijeće razmatralo je i donosilo odluke o sljedećim temama iz svoje domene redovitoga rada: izvješće o radu te akcijski program i plan rada Hrvatskoga knjižničnog vijeća, predlaganje dodjele viših stručnih zvanja u knjižničarskoj struci, izvješće o radu Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu, razmatranje prijedloga Zakona o knjižnicama i knjižničnoj djelatnosti, zakonskih i podzakonskih propisa iz područja knjižničarstva, rad na Strategiji hrvatskoga knjižničarstva 2018.-2022. i Akcijskog plana Strategije Hrvatskog knjižničarstva.
Također, Hrvatsko je knjižnično vijeće raspravljalo o prijedlozima programa knjižnične djelatnosti u 2018.g. prispjelima na Poziv za predlaganje programa javnih potreba u kulturi Republike Hrvatske.
Hrvatsko knjižnično vijeće imenovalo je povjerenstva, u skladu s akcijskim planom i programom rada, u koja su uključeni članovi HKD-a.
Aktivnost predstavnica HKD-a u Vijeću, osobito u posljednjih godinu dana, obilježen je, između ostaloga, izostankom valjanih informacija o tijeku pripreme novog Zakona o knjižnicama i knjižničnoj djelatnosti što je rezultiralo nedostatkom povjerenja kao ključnog preduvjeta za korektan i uspješan rad Vijeća.
Centar za stalno stručno usavršavanje knjižničara. Tijekom izvještajnog razdoblja održani su sastanci Programskog odbora ili osnivača Centra.
Nacionalni pravilnik za katalogizaciju. Hrvatsko knjižničarsko društvo potpisnik je Sporazuma o suradnji na izradi nacionalnog pravilnika za katalogizaciju (2013.), Aneksa 1 Sporazuma (2014.), Aneksa 2 Sporazuma (2016.), Aneksa 3 Sporazuma (2017.) i Aneksa 4 Sporazuma (2018.). Predstavnici HKD-a aktivno su sudjelovali u radu Upravnog i Stručnog odbora te različitih radnih grupa.
ORGANIZACIJA STRUČNIH SKUPOVA, DOGAĐANJA I AKTIVNOSTI
U izvještajnom razdoblju Hrvatsko je knjižničarsko društvo organizator ili suorganizator niza stručnih skupova i događanja u zemlji.
8. okrugli stol za školske knjižnice Školska knjižnica: pogled unazad - korak unaprijed
Mjesto i vrijeme obilježavanja: Virovitica, 5. listopada 2017.
Organizatori: Sekcija za školske knjižnice Hrvatskoga knjižničarskog društva
14. okrugli stol za knjižnične usluge za osobe s posebnim potrebama Kampanja za osobe sa specifičnim teškoćama učenja : postignuća i izazovi
Mjesto i vrijeme održavanja: Zagreb, 6. listopada 2017.
Organizatori: Komisija za osobe s posebnim potrebama Hrvatskoga knjižničarskog društva i Komisija za čitanje Hrvatskoga knjižničarskog društva, Knjižnice grada Zagreba – Gradska knjižnica
IFLA Global Vision Discussion – online meeting (webinar)
Mjesto i vrijeme održavanja: Zagreb, 23. listopada 2017.
IFLA Generation Code : Born at the Library
Mjesto i vrijeme održavanja: Bruxelles, 17.-18. listopada 2017.
Središnja svečanost obilježavanja Dana hrvatskih knjižnica
Mjesto i vrijeme obilježavanja: Prelog, 10. studenoga 2017.
Organizatori: Hrvatsko knjižničarsko društvo
42. Skupština HKD-a
Mjesto i vrijeme obilježavanja: Zagreb, 15. prosinca 2017.
Organizatori: Hrvatsko knjižničarsko društvo
6. okrugli stol „Knjižnice i suvremeni menadžment: Alternativni izvori financiranja“
Mjesto i vrijeme obilježavanja: Zagreb, 24. studenoga 2017.
Organizatori: Komisija za upravljanje Hrvatskoga knjižničarskog društva
OkruglistolKnjižnice za druge i drugačije
Mjesto i vrijeme održavanja: Pula, 6. prosinca 2017.
Organizatori: Radna grupa za manjinske knjižnice Hrvatskoga knjižničarskog društva
17. okrugli stol o slobodnom pristupu informacijama i slobodi izražavanja Inovativna knjižnica u službi lokalne zajednice
Mjesto i vrijeme održavanja: Zagreb, 10. prosinca 2017.
Organizatori: Komisija za slobodan pristup informacijama i slobodu izražavanja Hrvatskoga knjižničarskog društva i Katedra za bibliotekarstvo Odsjeka za informacijske i komunikacijske znanosti Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu
Stručni skup Stručni skup Suradnja dječjih knjižnica i festivala knjiga
Mjesto i vrijeme održavanja: Zagreb, 23. ožujka 2018.g.
Organizatori: Komisija za knjižnične usluge za djecu i mladež Hrvatskoga knjižničarskog društva i Knjižnice grada Zagreba – Knjižnica Medveščak
Dan bajki i priča u prijestolnici Bajke na dlanu
Mjesto i vrijeme održavanja: Krapina, 24. ožujka 2018.g.
Organizatori: Hrvatsko knjižničarsko društvo, Knjižničarsko društvo Krapinsko-zagorske županije, Srednja škola Krapina i Gradska knjižnica Krapina
RADIONICA: Uloga knjižnica u provođenju UN 2030 agende i ciljeva održivog razvoja Mjesto održavanja: Zagreb, NSK, 17.-18. travnja 2018.
Organizator: IFLA i Hrvatsko knjižničarsko društvo
Međunarodno stručno savjetovanje o Ugovoru iz Marakeša Mjesto održavanja: Zagreb, KGZ - Gradska knjižnica, 10. svibnja 2018. Organizator: Hrvatska knjižnica za slijepe, Hrvatski savez slijepih, Hrvatsko knjižničarsko društvo
Stručni skup Knjižnice u procjepu 4 A što sa sitnim tiskom i sivom literaturom?
Mjesto i vrijeme održavanja: Sisak, 17. i 18. svibnja 2018.g.
Organizatori: Komisija za katalogizaciju HKD-a i Knjižničarsko društvo Sisačko-moslavačke županije
Okrugli stol Vrednovanje knjižnica: razvoj poslovanja utemeljenog na dokazima
Mjesto i vrijeme održavanja: Zagreb, NSK u Zagrebu, 25. svibnja 2018.
Organizatori: Komisija za statistiku i pokazatelje uspješnosti u knjižnicama Hrvatskoga knjižničarskog društva
IFLA Global Vision Discussion Workshop
Mjesto i vrijeme održavanja: Zagreb, 11. lipnja 2018.
Do kraja izvještajnog razdoblja Hrvatsko knjižničarsko društvo vršilo je pripreme za još nekoliko stručnih skupova i aktivnosti:
15. okrugli stol za knjižnične usluge za osobe s posebnim potrebama Knjižnične usluge za osobe s intelektualnim i psihosocijalnim teškoćama
Mjesto i vrijeme održavanja: Zagreb, 28. rujna 2018.
Organizatori: Komisija za osobe s posebnim potrebama Hrvatskoga knjižničarskog društva i Komisija za čitanje Hrvatskoga knjižničarskog društva, Knjižnice grada Zagreba – Gradska knjižnica
10. okrugli stol za školske knjižnice (Ne)dosegnuti standard
Mjesto i vrijeme obilježavanja: Opatija, 10. listopada 2018.
Organizatori: Sekcija za školske knjižnice Hrvatskoga knjižničarskog društva
43. Skupština HKD-a
Mjesto i vrijeme obilježavanja: Opatija, 10.-13. listopada 2018.
Organizatori: Hrvatsko knjižničarsko društvo
Središnja svečanost obilježavanja Dana hrvatskih knjižnica
Mjesto i vrijeme obilježavanja: Beli Manastir, 11. studenoga 2018.
Organizatori: Hrvatsko knjižničarsko društvo
22. Arhivi, knjižnice, muzeji
Mjesto i vrijeme obilježavanja: Poreč, 21.-23. studenoga 2018.
Organizatori: Hrvatsko knjižničarsko društvo
18. okrugli stol o slobodnom pristupu informacijama i slobodi izražavanja Knjižnice i alternativna (druga) istina
Mjesto i vrijeme održavanja: Zagreb, 08. prosinca 2018.
Organizatori: Komisija za slobodan pristup informacijama i slobodu izražavanja Hrvatskoga knjižničarskog društva i Katedra za bibliotekarstvo Odsjeka za informacijske i komunikacijske znanosti Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu
Nacionalna kampanja za poticanje čitanja djeci od rođenja Čitaj mi!
Kampanja Čitaj mi! održava se kroz događanja širom Hrvatske tijekom cijele 2017. godine.
Partneri: Hrvatsko knjižničarsko društvo, Hrvatski liječnički zbor, Hrvatsko čitateljsko društvo, Hrvatska udruga istraživača dječje književnosti, UNICEF Hrvatska.
Mnogi važni dokumenti i strategije vezane uz čitanje naglašavaju da je upravo metoda glasnog čitanja ključna za razvijanje čitateljskih navika i kasniji uspjeh u školi te općenito uspjeh u stjecanju znanja i vještina. Kampanja Čitaj mi! održavala se kroz događanja širom Hrvatske tijekom 2016.g., a nastavlja se provoditi i tijekom 2017.g.
Nacionalna kampanja za osobe s teškoćama čitanja i disleksijom „I ja želim čitati“
Organizator: Komisija za knjižnične usluge za osobe s invaliditetom i za osobe s posebnim potrebama
Suorganizatori: Komisija za čitanje, Sekcija za narodne knjižnice, Komisija za narodne knjižnice, Komisija za autorsko pravo i otvoreni pristup i Komisija za knjižnične usluge za djecu i mladež
Portal Pravo na knjižnicu
Redovito se održava portal kampanje Hrvatskoga knjižničarskog društva Imam pravo znati, imam pravo na knjižnicu, dostupan na http://www.hkdrustvo.hr/pravo_na_knjiznicu/. Portal je izrađen 2011. g., a svrha mu je informirati o kampanji Hrvatskoga knjižničarskog društva Imam pravo znati, imam pravo na knjižnicu koju je Hrvatsko knjižničarsko društvo pokrenulo krajem 2010. g. kako bi informacije o knjižnicama učinilo pristupačnijima te ukazalo na središnju ulogu knjižnica u obrazovanju i cjeloživotnom učenju, potaknuti sustavnu razmjenu iskustava među članovima Hrvatskoga knjižničarskog društva, njihovim suradnicima i partnerima, te izgraditi bazu podataka pojedinačnih akcija, dobre prakse i suradnje u lokalnim zajednicama, na nacionalnoj i međunarodnoj razini.
Međunarodni projekt za poticanje čitanja i razvoj različitih vrsta pismenosti Čitanje ne poznaje granice / Branje ne pozna meja
Organizator: Sekcija za školske knjižnice Hrvatskoga knjižničarskog društva
Mjesto održavanja: osnovne i srednje škole, školske knjižnice, narodne knjižnice, gradovi i općine Republike Hrvatske i Republike Slovenije
PREDLAGANJE ZAKONA, PRAVILNIKA, STANDARDA I DRUGIH ZAKONSKIH I PODZAKONSKIH PROPISA IZ PODRUČJA KNJIŽNIČARSTVA
Za izradu prijedloga pravilnika, standarda i drugih zakonskih i podzakonskih propisa iz područja knjižničarstva Hrvatsko knjižničarsko društvo imenuje radne skupine i povjerenstva u kojima djeluju knjižničarski profesionalci iz cijele Hrvatske, koji se sastaju prema potrebi.
Članovi Društva aktivno su i koordinirano sudjelovali u Savjetovanju sa zainteresiranom javnošću o Nacrtu prijedloga Zakona o knjižnicama i knjižničnj djelatnosti, koje je bilo otvoreno tijekom lipnja i srpnja.
MEĐUNARODNA SURADNJA
IFLA
Hrvatsko knjižničarstvo društvo član je Međunarodnog saveza knjižničarskih društava i ustanova (IFLA). Niz hrvatskih knjižničarskih profesionalaca uključen je u rad stručnih tijela (odbora i sekcija) IFLA-e: Dajana Brunac članica je Stalnoga odbora Sekcije za knjižnice za djecu i mlade, Maela Rakočević-Uvodić članica je Stalnoga odbora Sekcije za knjižnične usluge za osobe s posebnim potrebama, Edita Bačić članica je Stalnoga odbora Sekcije za pravne knjižnice, Tamara Krajna članica je Stalnoga odbora Sekcije za znanstvene i tehničke knjižnice, Dijana Machala članica je Stalnoga odbora Sekcije za obrazovanje i usavršavanje knjižničara, Marijana Mišetić članica je Stalnoga odbora Sekcije za upravljanje knjižničarskim društvima, Davorka Pšenica članica je Savjetodavnog odbora za slobodu pristupa informacijama i slobodi izražavanja (FAIFE). Dunja Holcer je, kao predsjednica Hrvatskoga knjižničarskog društva u mandatu 2016.-2018., delegat s 20 glasova na godišnjoj generalnoj konferenciji i skupštini IFLA-e.
Predstavnice Hrvatskoga knjižničarskog društva u tijelima IFLA-e, sudjelovale su u radu 84. generalne konferencije i skupštine IFLA-e, pod naslovom ”Transform Libraries, Transform Societies“ koja se održavala od 24. do 30. kolovoza 2018. godine u Kuala Lumpuru, Malaysia.
U izvještajnom razdoblju ostvarena je i suradnja na međunarodnom projektu „Uloga knjižnica u provođenju UN 2030 agende i ciljeva održivog razvoja“ u suradnji s Bibliotekarskim društvom Srbije i BAM-om te je u sve tri zemlje održana po jedna radionica financirana sredstvima dobivenim na IFLA-inom natječaju.
Također, u izvještajnom razdoblju održane su i dvije IFLA Global Vision radionice te je Alka Stropnik u ime Društva sudjelovala na edukaciji za voditelje IFLA Global Vision radionica održanoj u Parizu u svibnju 2018.
EBLIDA
Hrvatsko knjižničarstvo društvo kroz članstvo u Europskom uredu knjižničarskih, informacijskih i dokumentacijskih udruga (EBLIDA) surađuje s knjižničarskim udrugama u Europi i pridonosi razvoju hrvatskoga knjižničarstva, sudjeluje u radu Vijeća EBLIDA-e i godišnje skupštine i konferencije EBLIDA/NAPLE, obaviješteno je o svim događanjima te redovito prima sva izvješća o radu EBLIDA-e. Od 1. srpnja 2013. godine Hrvatsko knjižničarsko društvo punopravni je član EBLIDA-e, s pravom glasa na skupštini.
Predstavnice HKD-a, sudjelovale su u radu 26. Vijeća EBLIDA-e i 26. godišnje skupštine i konferencije EBLIDA/NAPLE održanih od 30. do 31. svibnja 2018. godine u Strasborgu, Francuska.
Suradnja u regiji
Od 2011.g. Hrvatsko je knjižničarsko društvo nizom aktivnosti intenziviralo suradnju s knjižničarskim društvima u susjednim zemljama.
Dvije su predstavnice Hrvatskoga knjižničarskog društva pozvane da prisustvuju 12. međunarodnoj konferenciji Asocijacije informacijskih stručnjaka – bibliotekara, arhivista i muzeologa u listopadu 2018.g.
Predstavnica Hrvatskoga knjižničarskog društva prisustvovala je u listopadu 2017. g. Međunarodnoj konferenciji Bibliotekarskoga društva Srbije i održala radne sastanke s kolegama iz Srbije te posjetila 63. međunarodni beogradski sajam knjiga.
Predsjednica Hrvatskoga knjižničarskog društva prisustvovala je u svibnju 2018.g. Skupštini Austrijskog knjižničarskog društva u Grazu.
Na 43. redovnoj izbornoj skupštini Hrvatskoga knjižničarskog društva (Opatija, 10.-13. listopada 2018.) sudjelovat će predsjednici i predstavnici knjižničarskih društava Bosne i Hercegovine, Srbije, Slovenije, Mađarske i Austrije.
Do kraja 2018. godine planira se nastavak međunarodne suradnje Hrvatskoga knjižničarskog društva s knjižničarskim udruženjima iz regije, Europe i svijeta.
|