Broj 77, travanj 2018. :: Skupovi u zemlji i inozemstvu
„Tehnologije i mašta mogu svašta!“ - stručni skup za knjižničare u Virju inovativni programi u povezivanju sa zajednicom
Narodna knjižnica Virje, općinska knjižnica u Koprivničko-križevačkoj županiji, bila je glavni organizator i domaćin stručnog skupa za knjižničare pod nazivom „Inovativni knjižnični programi u povezivanju sa zajednicom - TEHNOLOGIJE I MAŠTA MOGU SVAŠTA!“. Skup je održan 10. 11. 2017., povodom desete obljetnice rada Narodne knjižnice Virje kao samostalne ustanove i 140. obljetnice organiziranog čitanja u Virju, te uz Dan Općine Virje i Dan hrvatskih knjižnica, koji se - igrom slučaja! - obilježavaju istoga datuma, 11. studenog. Pokrovitelj skupa bila je Općina Virje, a suradnici u organizaciji Knjižnica i čitaonica „Fran Galović“ Koprivnica, Turistička zajednica Središnje Podravine i Dječji vrtić „Zrno“ Virje te brojni volonteri i donatori koji su se uključili u organizaciju i samu izvedbu skupa. Tim povodom, u Narodnoj knjižnici Virje postavljena je i izložba – projekt Zorana Vidakovića, realizirana u suradnji s više od 30 umjetnika i kreativaca, pod naslovom Otk(r)ivanje srca na kojoj su bile izložene unikatne ručno uvezane umjetničke knjige.
Iako tradicija i ljubav prema knjizi i čitanju u Virju neprekidno i službeno traju već gotovo stoljeće i pol, otkako je još davne 1878. osnovana prva virovska Čitaonica, upravo zadnje desetljeće za Narodnu knjižnicu Virje imalo je posebno značenje. Otkako je općinska knjižnica 2007. godine stekla status samostalne ustanove u kulturi te po prvi put dobila zaposlenu stručnu knjižničarku/ravnateljicu, otpočelo je razdoblje intenzivne obnove, ne samo prostora i fonda, već i cjelokupne djelatnosti te izgradnja suvremene knjižnice, vođene standardima i najnovijim smjernicama knjižničarske struke. Prva ravnateljica knjižnice, Ana Škvarić (2007.-2014.), kao i sadašnja v.d. ravnateljica, Ivanka Ferenčić Martinčić, uložile su nevjerojatno puno truda, osobnog angažmana, stručnoga znanja i neuništivog entuzijazma, uz svesrdnu podršku Općine Virje te uz potporu Koprivničko-križevačke županije i Ministarstva kulture, kako bi Knjižnica danas radila u lijepom i funkcionalnom prostoru te svojim djelovanjem, ponudom knjižničnih usluga, aktivnosti i programa postala važno i nezaobilazno mjesto u svakodnevnom životu mnogih Virovaca, ali i važna kulturna točka u ukupnoj mreži narodnih knjižnica Koprivničko-križevačke županije, Središnje Podravine i Hrvatske uopće.
Organizacijom prigodnog stručnog skupa ostvarila se želja domaćina da desetu obljetnicu Narodne knjižnice proslave upravo s kolegama knjižničarima iz cijele zemlje, kroz poticajno druženje i razmjenu stručnih iskustava. Odabir aktualne teme i zanimljivih sadržaja privukli su brojne sudionike, ponajviše iz narodnih i školskih knjižnica. Okupilo ih se čak šezdesetak, a pristigli su iz raznih hrvatskih gradova i mjesta - od Požege, Novske, Čazme i Bjelovara, preko gradova i općina Koprivničko-križevačke županije, pa sve do grada Rijeke.
U svom uvodnom obraćanju, Ivanka Ferenčić Martinčić obrazložila je motive za odabir teme skupa te naglasila kako su upravo međusobna povezanost ljudi i energija zajednice u Virju pokretač u organiziranju najrazličitijih sadržaja u mjestu, pa tako i u knjižnici, koja svoju najveću snagu i svrhu pronalazi upravo u partnerstvima i povezivanju s brojnim suradnicima s kojima zajedno osmišljava usluge i provodi svoje programe.
Okupljenima se u ime Koprivničko-križevačke županije obratila v.d. pročelnice Upravnog odjela za obrazovanje, kulturu, znanost, sport i nacionalne manjine, Ana Mušlek, koja je domaćinima zahvalila na organizaciji te pohvalila napore knjižničara na širenju čitateljske kulture i inovativnosti koju uvode u svoju djelatnost. Sudionike je u ime Općine, kao domaćina, pozdravio i načelnik Općine Virje, Mirko Perok, koji je najavio još bolje uvjete za rad Narodne knjižnice Virje ukoliko se uspije realizirati projekt uređenja Stare škole, nadaleko poznate virovske Krasotice, kojeg je Općina prijavila za korištenje sredstava iz fondova EU kroz program Ruralnoga razvoja. Ravnateljica županijske matične Knjižnice i čitaonice „Fran Galović“ Koprivnica, Dijana Sabolović Krajina također je pozdravila nazočne u ime županijske knjižnične zajednice te izrazila zadovoljstvo odabranim zanimljivim temama, kao i velikim brojem okupljenih sudionika kojima je poželjela puno novih znanja koja će primijeniti u svojim sredinama.
Kroz osam stručnih izlaganja u izvedbi knjižničara iz Koprivnice, Križevaca i Virja, ali i vrsnih predavača iz drugih, knjižničarstvu srodnih struka, skup je tematizirao spektar različitih sadržaja, možda i netipičnih za knjižnice, ali potrebnih i svakako dobrodošlih u zajednici, kao i najnovija tehnološka dostignuća koja knjižničarima mogu olakšati pojedine zadatke te im omogućuju novo promišljanje već postojećih usluga za potrebe novih generacija korisnika.Neke od tema bile su: korištenje popularnih trendova kao platformi za okupljanje zajednice - Live-Action-Roal-Play ili LARP, TEDx, putovanja … ; korištenje QR kodova u promociji knjige i čitanja, kroz dodavanje novih dimenzija proširene stvarnosti; prilagođavanje online sadržaja korisničkim potrebama za nove AG („after-google“) generacije; učinkovito korištenje računalne i internet tehnologije u komunikaciji s korisnicima kroz online aplikacije za dizajn, kreiranje i održavanje web sadržaja itd.
Sudionici su imali priliku sudjelovati i u tri vrlo zanimljive i originalne radionice, koje su domaćini pripremili u suradnji sa svojim partnerima i suradnicima: poklonici avanture i fantasyja prihvatili su se glume u posebno osmišljenoj LARP radionici koju je pripremila za to specijalizirana tvrtka Terrible Creations; kreativci su se okušali u izradi unikatnih knjiga u radionici Bookbindinga uz mentorstvo Zorana Vidakovića, dok je Elizabeta Milanović Glavica iz Turističke zajednice Središnje Podravine za ljubitelje šetnji u prirodi organizirala Geocaching – igru potrage za skrivenim objektima korištenjem GPS-a putem mobitela, s ciljem upoznavanja kulturnih i turističkih znamenitosti Virja. Nakon održanih radionica, svi sudionici Skupa okupili su se ponovo u Društvenom domu Virje, na zajedničkom ručku kojim ih je počastila Općina Virje kao pokrovitelj događanja.
Tijekom cijelog trajanja skupa ozračje je bilo izuzetno pozitivno i entuzijastično, sklopljena su nova poznanstva između kolega iz različitih knjižnica i mjesta te uspostavljeni kontakti s mogućim novim poslovnim suradnicima. Stvoreni su temelji za novu suradnju i primjenu inovativnih metoda rada u svrhu osmišljavanja novih i još kvalitetnijih knjižničnih usluga za korisnike. Još jednom se pokazalo da knjižnice ne treba unaprijed dijeliti na „male“ i „velike“, samo po broju kvadrata kojima raspolažu, već prvenstveno po tome koliko su uspješne i korisne u svojim zajednicama, koliko s njima žive i rastu, koliko doprinose sredini u kojoj djeluju, ali cijeloj stručnoj zajednici. A po tim parametrima i Narodna knjižnica Virje, organizacijom ovog stručnog skupa upravo se svrstala među velike knjižnice.
Više informacija o skupu: https://www.facebook.com/mocneknjiznice/
Ivanka Ferenčić-Martinčić
narodna.knjiznica.virje@kc.t-com
Ljiljana Vugrinec
ljiljana@knjiznica-koprivnica.hr
|