Broj 77, travanj 2018. :: Skupovi u zemlji i inozemstvu
14. Konferencija Bibliotekarskog Društva Srbije: „O čemu govorim kada govorim o bibliotekama? - zagovaranje, promocija, lobiranje“ Beograd, 13.-15. 12. 2017.
Konferencija BDS-a, održana 13.-15. 12. 2017. u Beogradu, bila je u znaku proslave velikoj jubileja, 70 godina postojanja Bibliotekarskog društva Srbije. Svečanom skupštinom BDS-a za vrijeme konferencije ujedno je obilježen i 14. 12., Dana knjižničara Srbije. Osim domaćih knjižničara iz svih krajeva Srbije, sudionici konferencije stigli su iz Njemačke, Austrije, SAD-a, Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Rumunjske, Latvije, Slovačke i Cipra. Iz Hrvatske konferenciji je prisustvovalo 6 knjižničarki – dopredsjednice HKD-a Romana Horvat i Blaženka Peradenić-Kotur, Edita Bačić i Davorka Pšenica, te Vinka Jelić-Balta i Ljiljana Vugrinec.
Tijekom pretkonferencije, održane u Sveučilišnoj knjižnici "Svetozar Marković", uvodnu radionicu "Zagovaranje za biblioteke" vodile su upravo knjižničarke iz Hrvatske, Edita Bačić i Davorka Pšenica. Vrlo uspješnoj radionici prisustvovalo je više od 70 knjižničara koji su dobili priliku upoznati se sa iskustvima hrvatskih kolega te zajednički raspraviti mogućnosti zagovaranja knjižnica na nacionalnoj i regionalnoj razini. U nastavku nekonferencije, predstavio se Mašo Mehmedović, iz Bosne i Hercegovine, koji na neformalan i kreativan način ukazuje na probleme s kojima se knjižnice danas nose. Prikazan je njegov duhovit, ali i intrigantan dokumentarni film, pod naslovom „Pokret za narodnooslobodilačko bibliotekarstvo“ gdje se glavni lik, neobičan knjižničar u liku srednjovjekovnog viteza – kao metafora stvarnih knjižničara - bori za održanje struke i samih knjižnica.
Plenarni dio konferencije otvorila je Karla Robin Hershey, stalni koordinator UN-a u Srbiji. Gđa Herxhey u uvodnom pozdravnom govoru posebno je istakla nezamjenjivu ulogu knjižnica u omogućavanju pristupa informacijama, zajedno s ostalim uslugama koje knjižnice pružaju, kao ključne faktore u ostvarivanju ciljeva održivog razvoja Agende 2030. Na samom početku skupa sudionicima se putem video poruke obratila i predsjednica IFLA-e, Gloria Pérez-Salmerón, izravno iz Barcelone, uputivši čestitku Bibliotekarskom društvu Srbije povodom 70. obljetnice osnutka. Svečani dio jubilarne Skupštine završio je dodjelom godišnjih stručnih priznanja najboljim knjižničarima u Srbiji koja im je uručio predsjednik BDS-a, Bogdan Trifunović.
Zapažena pozvana izlaganja, između ostalih, održale su Loida Garcia-Febo, izabrana predsjednica Američkog knjižničarskog društva, ALA-e i Barbara Schleihagen, izvršna predsjednica Njemačkog knjižničarskog društva. Između iskustava knjižničara u prevladavanju prepreka i izazova u zagovaranju knjižnica iz Letonije, Rumunjske, Slovačke, Bosne i Hercegovine i Srbije, svoj primjer iz prakse iznijele su članice Društva knjižničara Bilogore, Podravine i Kalničkog prigorja, Romana Horvat, Vinka Jelić Balta i Ljiljana Vugrinec. U vrlo zapažanoj prezentaciji govorile su o pozitivnim iskustvima u zagovaranju knjižnica i knjižničarstva kroz regionalno stručno Društvo. Predstavile su uspješne projekte svog Društva, kao što je npr. časopis Svezak s dvadesetogodišnjom tradicijom izlaženja, sudjelovanje u organizaciji brojnih nacionalnih i regionalnih stručnih skupova i sl., a povrh svega naglasile su važnost međusobne suradnje knjižničara, kolegijalnost i timski rad kao glavne pretpostavke svih aktivnosti kako u regionalnom Društvu, tako i u HKD-u.
Izloženi posteri prikazali su niz primjera dobre prakse, među kojima se istaknuo primjer knjiškog aktivizma Gradske knjižnice Subotica. Poster, kojeg je pripremila Bernadica Ivanković, prikazao je rezultate dviju akcija: „Flashmob“ #Centriraj_knjigu - petominutno čitanje na Glavnom trgu i Domino spektakl – Knjigotres. Oba projekta imala su za cilj skrenuti pozornost na knjižnice, knjige i čitanje te potaknuti promjenu stereotipa u javnosti i kod financijera kako knjižnice „samo troše novac“, podizanjem svijesti o tome da knjižnice mogu biti i jesu generatori društvenog razvoja.
Osim stručnog dijela konferencije, srdačni domaćini za sudionike su pripremili i zanimljiva popratna društvena događanja, npr. Silent disco (ples na glazbu po osobnom izboru, pomoću slušalica), a organizirali su i zajedničko razgledavanje Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“ i Nacionalne biblioteke Srbije. Posebno nezaboravan i emotivan doživljaj bio je posjet Biblioteci „Milutin Bojić“ te druženje s kolegama iz ove vrlo uspješne i Beograđanima omiljene knjižnice, gdje je održan izuzetno zanimljiv književni susret s Brankicom Damjanović, poznatom srpskom novinarkom i književnicom koja je vrlo popularna i rado čitana i u Hrvatskoj.
Više o konferenciji:
https://bdskonferencija2017.wordpress.com/
http://bds.rs/wordpress/?p=2297
http://bit.ly/2tBSweL (službene fotografije)
Hrvatske predstavnice na 14. konferenciji BDS-a u Beogradu (s lijeva na desno): Edita Bačić, Vinka Jelić Balta, Bernadica Ivanković, Ljiljana Vugrinec, Romana Horvat i Davorka Pšenica
Ljiljana Vugrinec
ljiljana@knjiznica-koprivnica.hr
Romana Horvat
pkic@bj.t-com.hr
Vinka Jelić Balta
winka.jb@gmail.com
|