Broj 77, travanj 2018. :: Predstavljamo školske knjižnice
Knjižnica osnovne škole Ivana Mažuranića u Zagrebu
Osnovna škola Ivana Mažuranića u Zagrebu nalazi se u gradskoj četvrti Donja Dubrava. Ove godine obilježavamo jubilej. Naime, škola je osnovana prije 70 godina i time je najstarija škola na području Dubrave. Danas u Dubravi ima ukupno 11 škola.
Škola se u međuvremenu dograđivala i obnavljala nekoliko puta jer se broj učenika iz godine u godinu povećavao. Posvuda je odjekivao dječji smijeh i zaigranost. Uredi su postajali sve manji kako bi za učionice bilo više mjesta, a isto je bilo i s knjižnicom.
Prostor školske knjižnice je rastao i smanjivao se obrnuto proporcionalno broju učenika. Nedavno se knjižnica preselila u novi, ljepši, svjetliji i prozračniji prostor. Napokon se u knjižnici i ispred knjižnice mogu održavati radionice, događanja i nastava jer ima dovoljno mjesta. Ono što još nedostaje su računala u prostoru knjižnice i novi namještaj.
Od aktivnosti u organizaciji knjižnice valja istaknuti susrete učenika s piscima, ilustratorima, znanstvenicima, glumcima. Također, učenici sudjeluju u raznim projektima, natjecanjima, priredbama i radionicama, a dobro su došli listati i čitati knjige i časopise u prostoru knjižnice kad god to zažele.
Susreti s književnikom Želimirom Hercigonjom te ilustratorom Branimirom Dolenecom
Susret s književnicom Dubravkom Volenec te priredba prije predavanja knjižničarke iz KGZ o važnosti čitanja: Natalija Dragoja
Kroz razne radionice promiču se ljudska prava, tolerancija, nenasilno rješavanje sukoba, ekološke vrijednosti, suvremena tehnologija te vrijednosti tradicije i kulturno – umjetničkog naslijeđa.
Specifičnost ove knjižnice je popularizacija astronomije sudjelovanjem u međunarodnom projektu Svjetski tjedan svemira (World Space Week) od 4. do 10. listopada koji podržava NASA, obilježavanjem Dana planeta Zemlje (22. travnja) i Svjetskog dana Sunca (3. svibnja).
Učenici tim povodom odlaze na predavanja i motrenja Sunca i noćnog neba kroz teleskop u Zvjezdarnicu i Planetarij. Također, povremeno ugošćujemo stručnjake astronome u školi koji drže vrlo zanimljiva i edukativna predavanja, koja su rado posjećena od naših učenika. Zanimanje učenika svaki put raste, pa oni proučavaju literaturu, izrađuju plakate i likovne uratke.
Radionica povodom Svjetskog tjedna svemira. Učenici proučavaju enciklopedije, obrađuju zadane teme i izrađuju plakate
Izložba knjiga i časopisa iz astronomije u knjižnici
Radionica povodom Svjetskog tjedna svemira. Učenici su izradili svemirske brodove
U posjetu Zvjezdarnici Zagreb: Predavanje i motrenje neba kroz teleskop
U knjižnici su se kroz godine provodili brojni projekti:
„Povijest knjige“ i „Povijest pisma“ u kojima su učenici saznali mnoge informacije o razvoju knjige, pisalima kojima se pisalo i materijalima na kojima se pisalo. Učenici su pokušali pisati arapsko, kinesko i druga pisma, kao i ona koja više nisu u upotrebi (slikovno, klinasto, glagoljicu...)
Plakat nakon radionice glagoljice
„Projekt enciklopedija“ koji se provodio nekoliko godina, a učenici su izrađivali razredne enciklopedije istražujući referentnu literaturu na zadanu temu.
„Četiri godišnja doba – bonton u književnosti“ u kojem su učenici učili bonton na primjerima iz književnih djela. Npr. „Ružno pače“ ili „Plesna haljina žutog maslačka“ izvrsni su književni primjeri odnosa prema vršnjacima, a „Figaro, mačak koji je hrkao“ odličan je primjer odbačenosti u društvu.
„Osobe koje ne vide i ne čuju su među nama“ u kojem se uči tolerancija različitosti i ljudska prava. Učenici su upoznati s poteškoćama kojima su izložene osobe s invaliditetom s naglaskom na gluhe, slijepe i gluho-slijepe osobe. Učenici su posjetili Tiflološki muzej, Hrvatsku knjižnicu za slijepe i slabovidne osobe, gledali su predstavu kazališta slijepih, razgovarali sa slijepom osobom o svakodnevnim problemima, naučili osnove brajice i dvoručnu abecedu te ugostili prevoditeljicu za gluho-slijepe osobe. Na kraju su napravili i malu enciklopediju o svemu što su saznali. Knjižni fond je tom prilikom popunjen s nekoliko zvučnih knjiga.
Predavanje prevoditeljice za gluho-slijepe osobe iz udruge „Dodir“
„Te čarobne riječi“ u kojem učenici istražuju nepoznate im riječi u leksikonima, rječnicima i enciklopedijama te ih svojim riječima nakon rasprave pisano objašnjavaju.
„Lako bontoniziranje“ je projekt prema ideji knjižničarke Lade Bobinac iz OŠ Granešina u Zagrebu. Učenici uz priče i pravila koja čitaju jedni drugima naglas, donose zaključke o lijepim manirama i njihovu značenju. U sklopu tog projekta učenici su proučavali lijepo ponašanje u knjižnici, blagovaonici, na hodnicima škole, na ulici, u kinu i kazalištu, u gostima, u pisanoj komunikaciji (čestitke i pisma), u online komunikaciji (SMS, e-mail), prema odraslima, prema vršnjacima i prema samome sebi. Bonton koji su napisali i ilustrirali sami učenici biti će na Noć knjige 2018. objavljen u obliku digitalne knjige na stranicama škole. Dio koji je vezan uz pisanje čestitki i pisma sponozorirala nam je bogatom pošiljkom Hrvatska pošta. Taj je projekt ujedno i dio kampanje za poticanje čitanja jer su se sva pravila čitala naglas.
I ove godine knjižnica sudjeluje u Nacionalnoj kampanji za poticanje čitanja „I ja želim čitati“, a provedene su brojne aktivnosti. Obilježen je svjetski dan čitanja naglas kroz brojne radionice. Projekt „Lako bontoniziranje“ se uklapa u Nacionalnu kampanju jer se sva pravila čitaju naglas, a učenici primjećuju važnost tečnog i jasnog čitanja.
Dobili smo mogućnost i ostvariti sat biblioterapije u knjižnici. U posjet nam je došla Zita, terapeutski pas iz projekta „Zita čita“ koji se provodi u sklopu Nacionalne kampanje. Učenici koji imaju bilo strah od javnog nastupa, bilo problem s čitanjem – čitaju tekst odabran po vlastitom izboru psu Ziti, nakon čega s gošćama Ljiljanom i Ivanom Sabljak, također knjižničarkama, razgovaraju o pročitanome da bi se u konačnici vidjelo koliko ozbiljan problem s čitanjem i razumijevanjem teksta imaju učenici, a koji valja riješavati s logopedom. Pritom učenici na vrlo neformalan i zabavan način saznaju kako svoj problem mogu riješiti. Učenici su Ziti pisali pisma zahvale i zaželjeli ponovni susret s predivnim gošćama.
Gošće Ljiljana i Ivana Sabljak i terapeutski pas Zita - učenici su se dobro potrudili sve pročitati i pokazati Ziti u knjizi
Učenici su se oduševljeno podružili sa Zitom i pisali joj pisma zahvalnosti
Na kraju možemo reći da se veselimo sljedećim aktivnostima u našoj školskoj knjižnici i to aktivnostima povodom Dana hrvatskog jezika i Noći knjige 2018. Također, pripremamo se za susret s još jednom književnicom, a u Noći knjige 2018. naši vrijedni učenici će radove na temu „Budućnost knjige“ objaviti u digitalnoj knjizi na stranicama škole.
Knjižnica OŠ Ivana Mažuranića je živi organizam koji treba njegovati i hraniti novitetima i aktualnostima, pratiti dostignuća u znanosti i umjetnosti da bi rasla zajedno s našim učenicima.
Marija Gajski,
Osnovna škola Ivana Mažuranića, Zagreb
|