Broj 77, travanj 2018. :: Predstavljamo školske knjižnice
Dvadeset godina nove školske knjižnice osnovne škole „Braća Bobetko“ Sisak
„Školske knjižnice su oaze u pustinji. Palme ondje pružaju utjehu, znanje, razumijevanje, savjet i ohrabrenje. Jezero je ondje sačinjeno od ljubavi, umirujuće je i duboko.“
(Adam Gidwitz)
U ljetu 1996. u podmetnutom požaru izgorjela je naša školska knjižnica. U prah je otišlo oko 11000 knjiga. Svi koji su tada radili znaju koliko smo izgubili. Bogatu referentnu zbirku, vrijedne dokumente, knjige…sve ono što smo godinama stvarali, ono čime smo se ponosili i u što smo unosili i dio sebe – pretvorilo se u pepeo.
Nakon prvotnog šoka i zaprepaštenja valjalo je krenuti iz početka. Uz pomoć dobrih ljudi, knjižnica, škola, izdavačkih kuća…počeli smo stvarati novu knjižnicu. Stizale su donacije iz svih krajeva naše zemlje, nekoliko i iz susjednih država, dirljive poruke, tople želje, riječi pune podrške i suosjećanja. Posebno smo zahvalni gospođi Višnji Biti, novinarki Hrvatskog radija, jer je upravo ona u svojim emisijama potakla ljude, one koji su davno završili škole, one koji još idu u školu – svoje slušatelje – da nam šalju knjige, da nam pišu, suosjećaju s nama. Išli smo u Varaždin, Zagreb, okolna mjesta Siska, diljem Hrvatske, po naše poklone, ljudi su i osobno dolazili, javljali se i to nam je dalo još više snage i volje da stvorimo novu knjižnicu. Naš Grad i Županija također su sudjelovali u obnovi knjižnice.
U početku ona je bila u jednoj učionici, knjige su stajale i na podu, naša gradska knjižnica ustupila nam je nekoliko polica, nastava se odvijala normalno, djeca su zaživjela s problemima koje smo tada imali. Posuđene knjige vraćale su se na vrijeme, odvijale su sve aktivnosti pa čak i s više žara, učenici su i sami sudjelovali u akciji „Poklonimo knjigu svojoj školskoj knjižnici“ , i tako se pomalo stvarao novi knjižni fond.
Knjižnica je u potpunosti obnovljena 28. listopada 1997. Ponovo postaje pravo srce škole i svake godine na policama je bilo sve više knjiga (danas brojimo preko 8000), prostor je ugodan i topao. Već dvadeset godina ovdje se živi jedan zaseban, kreativan, raznolik život. Ne posuđuju se samo knjige za lektiru, osim knjiga učenici se služe i drugim izvorima znanja, ovdje se odvijaju nastavni satovi (posebno oni vezani uz knjižnični odgoj i obrazovanje), održavaju susreti s književnicima, druženja, kreativne radionice, rado nam dođu i roditelji, knjižnica je izvor informacija i novih saznanja i naši učenici rado borave ovdje. Nabrajati sve aktivnosti, projekte, događanja…trajalo bi predugo. Važno je reći da smo uključeni u nekoliko projekata vezanih uz promicanje knjige i čitanja (što je važno naročito danas, uz veliku konkurenciju ostalih medija), surađujemo i s jednom školom iz Maribora, naša škola već nekoliko godina nosi naziv Poduzetna škola, mnoge su aktivnosti već postale tradicionalne : kviz „Knjiga, moj prijatelj“, Noć knjige, nekada Tulum s(l)ova, na kojem smo prve godine zauzeli visoko 2. mjesto u Hrvatskoj, bajkaonice – pričanje priča učenicima 1. razreda, uz poklon – straničnik, učenicima petih razreda početkom školske godine čitamo odlomke iz lektirnih djela „Ah, ta lektira“ i radimo još mnogo, mnogo toga u ovom lijepom prostoru naše škole. Nažalost, već nekoliko godina ne možemo u potpunosti obnavljati knjižni fond radi nedostatnih sredstava (nekada je naše Ministarstvo osiguravalo sredstva za nabavu lektirnih djela i stručne literature) pa se i tu snalazimo na razne načine. No, ono što je najvažnije - naša je knjižnica zaista srce naše škole i već odavno ona nije samo „spremište knjiga, nego mjesto na kojem su okupljene mnoge ljudske duše, jer knjiga nije predmet nego ljudsko biće“, kako je rekla naša Višnja Šeta, knjižničarka po kojoj nosi ime nagrada za izuzetan doprinos školskom knjižničarstvu.
Ponosimo se svojom školskom knjižnicom i u ovo predblagdansko vrijeme željeli smo obilježiti 20 godina svih lijepih trenutaka provedenih u njoj. U programu koji su pripremili članovi grupe Mladih knjižničara i Čuvara baštine još smo jednom dokazali koliko nam znači naša knjižnica. S nama je ponovo bila i Višnja Biti i snimila emisiju o knjižnici, bivši učenik Igor Groza, koji je svojim automobilom dovozio knjige iz svih krajeva naše zemlje, dragi gosti – predstavnici Grada, Županije, izdavačkih kuća, naše Matične službe. Dobili smo i himnu knjižnice koju je skladala Anita Sužnjević, danas učiteljica glazbene kulture, a i sama nekadašnja učenica. Možemo reći da je to zaista bilo lijepo i dirljivo druženje.
Jadranka Groza,
jadranka.groza@gmail.com
OŠ „Braća Bobetko“ Sisak
|