Broj 76, siječanj 2018. :: Projekti knjižnica
Putopisi s odredištem (i) u školskoj knjižnici Gospodarske škole Varaždin
Iz godine u godinu nastojim u knjižnicu pozvati goste sa zanimljivim putopisnim predavanjima iz najrazličitijih dijelova svijeta, od kojih neka valja i istaknuti. Među njima su svakako:
Davor Rostuhar: Edukativna izložba plakata „Hrvatska iz zraka“, kviz i predavanje
Gospodarska škola Varaždin bogatija je za 30 plakata (izloženi u Galeriji škole) koji na inovativan način prikazuju prirodnu ljepotu te materijalnu i nematerijalnu baštinu RH, a imaju veliku edukativnu vrijednost u području geografije, povijesti, razvoja, kulture te u promicanju važnosti zaštite prirodnih i kulturnih vrijednosti.
O samom projektu govorio je Davor Rostuhar, autor fotografija i predsjednik KEK-a. Učenici i profesori s velikim su zanimanjem poslušali iskustva s putovanja po Hrvatskoj, ali i svijetu.
Ove godine uključujemo se u trogodišnji projekt Polarni san, koji se sastoji od niza ekspedicija na Arktik (sjever Sibira, sjever Grenlanda, sjever Norveške) s ciljem dokumentiranja zadnjih tradicionalnih kultura sjevera i utjecaja klimatskih promjena na njihov život i stanište, te Prve hrvatske ekspedicije na Južni pol, u kojoj će Davor Rostuhar hodati dva mjeseca (sam, pješice, bez dostave hrane) od ruba Antarktike do Južnog pola (1200 km). Sama ekspedicija počinje u prosincu 2017. i završava u siječnju 2018. godine.
Tim se projektom zanimljiva sadržaja nastoji privući mlade ljude da nauče više o globalnom zatopljenju te o tome kako oni mogu pridonijeti u borbi s tim gorućim problemom današnjice.
Predavanje Davora Rostuhara u punoj knjižnici
Matej Perkov: Hrvatsku volim putujući
Matej Perkov je mladi visokogorski planinar i putopisac. Iza njega je bogat planinarski staž koji uključuje uspone na mnoge hrvatske i svjetske planine. No najzanimljivije je to što na većinu vrlo opasnih i visokih planina odlazi sasvim sam, što je u najmanju ruku vrlo hrabro.
Osim toga, Matej Perkov je i autor knjige Planinarenje je način izražavanja, te je u zadnjih nekoliko godina održao više od stotinu putopisnih predavanja diljem Hrvatske.
Cilj ovog predavanja u školskoj knjižnici bio je motivirati učenike za putovanja i planinarenje u slobodno vrijeme; naime, na taj se način može uživati u prirodi, čuvati ju, boriti se protiv ovisnosti, promicati zdrav način života i naravno puno naučiti o novim krajevima te steći nova prijateljstva.
Predavanje Mateja Perkova učenicima četvrtih razreda
Damir Vujnovac: Sahara – Saharawi, glas iz pustinje!
Damir Vujnovac sudjelovao je na Saharskom maratonu, humanitarnoj utrci koja se održava u izbjegličkim kampovima naroda Saharawi u zapadnom Alžiru. Nakon tjedna provedenog sa stanovnicima Sahare usred pustinje, gdje oni u izgnanstvu žive već 40 godina, pokrenuo je humanitarni projekt Dječji glas iz Sahare u sklopu kojeg će njihove literarne radove prevesti na hrvatski i engleski jezik, otisnuti ih i u sklopu idućeg maratona dopremiti knjige te organizirati izložbu radova hrvatskih školaraca za djecu Sahare u izbjegličkom kampu Smara. O životu u izbjeglištvu, nedostatku pitke vode, pustinjskom maratonu i pješčanoj oluji, Damir je ispričao svoju putopisnu priču uz obilje atraktivnih fotografija i tako i naše učenike potaknuo na humanitarni rad.
Gost Damir Vujnovac priča o Sahari
Vesna Perhoč: KALALLIT NUNAAT - PRIČA O GRENLANDU
Svoje putešestvije sa zadnjeg putovanja Vesna je podijelila u našoj školskoj knjižnici kroz putopisno predavanje KALALLIT NUNAAT - PRIČA O GRENLANDU. Dosad je putovala s prijateljicom, s grupom sastavljenom od samih žena, s grupom bračnih parova, a ovo ljeto (od 23. lipnja do 3. srpnja, sveukupno trinaest dana) putovala je s muškom ekipom koju je predvodio poznati svjetski putnik, fotograf i putopisac Davor Rostuhar.
Na predavanju doznali smo najsnažnije impresije iz te zemlje vječnog snijega i leda, kakav je osjećaj biti na Grenlandu u vrijeme kada dan traje doslovno dvadeset i četiri sata, kako danas žive Grenlanđani…
Vesna Perhoč nesebično dijeli impresije s putovanja po Grenlandu
Ciljevi putopisnih predavanja u školskoj knjižnici su kroz doživljaje naših gostiju koji su posjetili određene zemlje i krajeve promicati kulturne i civilizacijske vrijednosti, kroz iskustva iz prve ruke upoznavati nove kulture, stvoriti okvir za zajedničko razmjenjivanje vrijednosti te promicati kulturne, etničke, jezične i vjerske raznolikosti.
Učenici su zainteresirani za ovakav oblik kulturnih događanja u školskoj knjižnici. Rado se odazivaju pozivu na sudjelovanje. Vole kad je predavanje dinamično, popraćeno prezentacijom, fotografijama, izložbom, a goste u knjižnici uvijek nagrade pitanjima i komentarima.
Barbara Dukarić
barbaradukaric@net.hr
|