Broj 75, listopad 2017. :: Tema broja: "Suvremena knjižnica kao prostor društvenog života zajednice"
Od druženja, zabave i učenja do građanskog aktivizma
U skladu s postavkama o trećem prostoru koje je u svojoj monografiji The Great Good Place Ray Oldenburg izložio 1999., a koncepcijski razradio još 1982. godine u sociološkome članku The third place, suvremene knjižnice svoje programe i usluge, ali i same prostore, oblikuju tako da postanu što privlačnije mjesto za susrete, društvenu interakciju, međugeneracijsko druženje, neformalno cjeloživotno učenje i zabavu. S obzirom na to da su knjižnice javni prostori dostupni svima te da su programski sadržaji koje nude korisnicima besplatni, neprocjenjiva je njihova uloga u društvenom životu zajednice – one omogućuju razmjenu iskustava, izgradnju međuljudskih odnosa, smanjenje izoliranosti ili osamljenosti, razvoj osjećaja pripadnosti lokalnoj sredini te potiču korisnike na civilni aktivizam kojim se može poboljšati postojeća razina socijalnog, ekološkog, gospodarskog i kulturnog života mjesta.
Od svoga otvorenja, 1993. godine, Knjižnica Savica djeluje kao treći prostor za sve dobne skupine svojih korisnika, nastojeći osluškivati njihove potrebe te razvijati programe i usluge koje podupiru druženje i razvoj lokalne zajednice.
Knjižnica se nalazi u zagrebačkom naselju Savica, na jednom od kvartovskih platoa, izdignutih nekoliko metara od tla i namijenjenih samo za pješake, kakvi su 80-ih godina izgrađeni u mnogim novim stambenim naseljima u svrhu razdvajanja prometnih i pješačkih prostora. Time joj je osigurana laka dostupnost, kako za roditelje s djecom u kolicima i osobe s invaliditetom tako i za osnovnoškolce koji se gradom ne kreću bez pratnje odraslih.
Prema podacima Državnog zavoda za statistiku, 2011. godine u naselju je živjelo 8449 stanovnika, a uzmu li se u obzir stambeni objekti koji su izgrađeni u međuvremenu, može se pretpostaviti da danas na Savici živi više od deset tisuća stanovnika. Budući da je u tom „malom gradu“ jedina ustanova u kulturi, uloga knjižnice u društvenom životu lokalne zajednice nezamjenjiva je.
Dvjesto četvornih metara knjižnice čine integralan prostor čiji se nijedan dio ne može zatvoriti kao zasebna cjelina, što pridonosi njegovoj transparentnosti, no nerijetko otežava neometano održavanje skupnih aktivnosti. S druge strane, prednost mu je u tome što se i odjel za djecu i mlade i čitaonica periodike, gdje se ti programi održavaju, lako dadu prilagoditi za raznovrsne potrebe i različit broj sudionika, od samo nekoliko osoba koje će se okupiti oko jednog ili dvaju stolova, ili će sjediti ukrug na foteljama, pa do nekoliko desetaka posjetitelja.
Od aktualnih programa koji se u Knjižnici Savica provode u svrhu društvene interakcije, cjeloživotnog učenja i socijalne kohezije osobito se izdvajaju sljedeći: Zmajevanje, radionica društvenih igara namijenjena djeci i mladima, Coprničje pero, radionica kreativnog pisanja, Grupa za potporu dojenja i roditeljstva Maštoviti anđeli, dio programa koji se provode u sklopu projekta 65 plus, namijenjenog korisnicima zrelije dobi – radionice stranih jezika i kreativna radionica Slikosat, te suradnja s TranS-om (Tranzicijskom grupom Savica) u sklopu projekta Zelena knjižnica.
Radionica Zmajevanje namijenjena je mladim korisnicima u dobi između 12 i 16 godina, a temelji se na popularnoj stolnoj borbenoj društvenoj igri Dungeons & Dragons (Tamnice i zmajevi), koja se smatra početkom suvremenih igara gradnje uloga. Od tradicionalnih ratnih igara ova se igra razlikuje po tome što svakog igrača postavlja u ulogu pojedinačnog lika, a ne veće vojne postrojbe. Za uspješno obavljene zadaće, likovi bivaju nagrađeni blagom, znanjem i bodovnim iskustvom, na taj način napreduju i stječu mogućnost da se okušaju u još većim izazovima. Osim D&D-a, na radionici se povremeno igraju i druge slične moderne društvene igre, poput Carcassonnea i Catana. Sve one pripadaju skupini poučnih igara misaonog karaktera, koje osim na razvoj koncentracije, logičkog mišljenja, imaginacije i kreativnosti, osobito pozitivno utječu na socioemocionalni razvoj i društvene vještine. U doba osamljeničkog provođenja slobodnog vremena pred računalom ili nekim drugim uređajem s virtualnim sadržajima, na ovoj radionici mladi su korisnici u međusobnoj interakciji u realnom vremenu i prostoru, čime oplemenjuju svoj društveni život, razvijaju socijalne kompetencije i zbližavaju se s vršnjacima iz lokalne sredine.
Coprničje pero radionica je kreativnog pisanja koja se zasniva na tehnici pisanja prvih misli na zadanu riječ bez autocenzure, po načelima pisanja spisateljice i učiteljice pisanja Natalie Goldberg. Radionicu pohađaju osobe mlađe i srednje životne dobi koje pomoću pisanja progovaraju o svojoj intimi te u komunikacijskom dijelu radionice razmjenjuju životna iskustva, savjetuju se i podupiru. Kako bi se osigurali uvjeti koji jamče privatnost i opuštenost polaznika te njihovu usredotočenost na tok misli koje prenose na papir, knjižnica je nabavila drvene paravane kojima se tijekom održavanja radionice taj dio prostora odvaja od ostatka.
Grupa za potporu dojenja i roditeljstva Maštoviti anđeli sastaje se dvaput mjesečno pod vodstvom patronažne sestre koja je djelatnica mjesnog doma zdravlja. Trudnice i mladi roditelji na tim susretima imaju prigodu dobiti podršku u obliku stručnih informacija, ali i savjeta iz osobnih iskustava u vezi s dojenjem te ranim rastom i razvojem djeteta. Za mališane s kojima roditelji dolaze na susrete knjižnica je osigurala prikladne igračke, kao i strunjače kojima se radi njihove udobnosti i higijene prekriva dio poda.
Radionicama engleskoga i talijanskoga jezika za osobe zrelije dobi najstariji se korisnici knjižnice podupiru u održavanju vitalnosti kognitivnih sposobnosti, poboljšava im se kvaliteta socijalnih kontakata te omogućava stjecanje novih poznanstava. S obzirom na to da ih vode volonterke koje su većinom i same umirovljenice, dobrobit je tih radionica dvosmjerna.
Kreativnu radionicu Slikosat, također namijenjenu osobama zrelije dobi, osmišljavaju i vode sami polaznici, ovladavajući pritom različitim likovnim i kreativnim tehnikama. Osim utjecaja na motoričke funkcije i likovne vještine, ovu radionicu odlikuje visok stupanj socijalne kohezije polaznika, timski rad i druženje u kreativnom ozračju.
Tranzicijsku grupu Savica (TranS) osnovala je krajem 2015. godine skupina aktivista, stanovnika naselja, pridruživši se tako svjetskom tranzicijskom pokretu, zasnovanom na ideji okupljanja volontera koji svojim aktivnostima podižu razinu ekološke i socijalne kvalitete života u svojoj sredini. Ne samo da je knjižnica u svom prostoru osigurala TranS-u stalni termin za susrete nego je podršku njegovim aktivističkim idejama ugradila u program Zelena knjižnica, koji je na njegov poticaj i razvila. U suradnji s TranS-om knjižnica je tijekom prošle godine organizirala i dva cjelodnevna događaja na kvartovskim javnim površinama, Bum tres TranS – Savica cvjeta i Bum tres TranS – Savica čita, u kojima su sudjelovali brojni stanovnici naselja, ali i drugi sugrađani. Pri organizaciji obaju tih događaja, knjižnica je bila mjesto susreta, sastanaka i dogovora.
Takvim neposrednim utjecajem na život zajednice, knjižnica osnažuje svoju društvenu ulogu i postaje predvodnicom pozitivnih promjena u svojoj sredini.
Božica Dragaš
bozica.dragas@kgz.hr
Snježana Ercegovac
snjezana.ercegovac@kgz.hr
|