Broj 75, listopad 2017. :: Tema broja: "Suvremena knjižnica kao prostor društvenog života zajednice"
Knjižnica Centra za kulturu Čepin kao prostor društvenog života zajednice
Knjižnice u manjim sredinama često zamjenjuju i/ili preuzimaju uloge i drugih ustanova kulture, kakve samostalno djeluju u većim sredinama. Tako se u Knjižnici Centra za kulturu Čepin, surađujući s udrugama, ustanovama i kreativnim pojedincima, osim knjižničnih službi i usluga, organiziraju izložbe slika, koncerti, radionice, predavanja i slične aktivnosti kojima knjižnica postaje dnevnim boravkom zajednice, „trećim“ prostorom (uz dom i radni prostor), odnosno središtem društvenog života zajednice.
Osnovni preduvjet za zadovoljavanjem ove potrebe zajednice jest adekvatan prostor, koji je ova knjižnica počela stvarati tek 2012. godine, uređenjem Odjela za djecu i mlade. Do tada je raznovrsne programe organizirala gostujući u prostorima drugih subjekata u zajednici. No, kako je namjera i krajnji cilj potencijalne korisnike motivirati da postanu aktivni korisnici knjižničnih usluga, kao temeljni strateški cilj nametnulo se proširenje i uređenje knjižnice.
Prostor je konačno omogućio organizaciju predstavljanja knjiga, stručnih predavanja, održavanja nastavnog sata u knjižnici, iznimno dobro posjećenih kreativnih radionica i izložbe uradaka s istih. Od početka održavanja nacionalnih manifestacija Mjesec hrvatske knjige i Noć knjige, knjižnica je aktivno uključena i programima doprinosi promociji knjige i čitanja u zajednici. Također je aktivna u provođenju nacionalne kampanje za poticanje čitanja naglas djeci od najranije dobi „Čitaj mi!“. Organiziraju se koncerti, kazališne predstave, radionice znakovnog jezika, škole šaha, maskenbal, obilježavaju značajni datumi: Dani općine, Međunarodni dan darivanja knjiga, Dan dječje knjige, Svjetski dan pripovijedanja, Međunarodni dan pismenosti, Dan hrvatskih knjižnica…
Značajna je suradnja knjižnice s dvjema čepinskim osnovnim školama i Dječjim vrtićem „Zvončić“ s kojim je tijekom 2015. godine uspješno proveden projekt „Vrtić u Knjižnici – Knjižnica u Vrtiću“. Redovito se organiziraju grupne posjete djece knjižnici koji često rezultiraju zanimljivim izložbama dječjih radova. Ponekad i osoblje knjižnice odlazi „u goste“ u osnovne škole održati zanimljiv školski sat ili u Dječji vrtić sudjelovati na roditeljskim sastancima s ciljem poticanja čitanja i korištenja knjižničnih usluga, kao i na lokalne manifestacije „Art piknik“ i „Šarena nedjelja“.
Na novouređenom Odjelu za djecu i mlade pokrenut je program „Ljeto u knjižnici“ – ciklus dvomjesečnih igraonica i radionica namijenjenih djeci, koji je tradicionalan i prepoznatljiv u zajednici te je bio poticaj provedbe sličnog programa zimi – „Zima u knjižnici“. Dobar odjek aktivnosti za djecu, potaknuo je osmišljavanje sličnog i za odrasle te je organizirana radionica pletenja, a po završetku postavljena izložba nastalih rukotvorina. Namjera je i taj program provoditi konstantno te ga obogaćivati i dodatnim sadržajima.
Od značajnijih programa, izdvojili bismo predstavljanje školskih Zavičajnih projekata provođenih u suradnji s nastavnicom povijesti Slavicom Ćosić i učenicima OŠ V. Nazor Čepin, zahvaljujući kojima je značajno obogaćena Zavičajna zbirka izvornim istraživanjima.
Svoju djelatnost knjižnica popularizira organiziranjem Dana otvorenih vrata, akcijama besplatnog upisa, zanimljivim tematskim izložbama, prodajnim sajmovima knjiga po simboličnim cijenama, raznovrsnim zanimljivim akcijama („Spoj s knjigom naslijepo“) …
Knjižnica je osnovala i Čitateljski klub „KljučČ“ koji okuplja 18 članica, sastaju se jednom mjesečno i diskutiraju o pročitanom naslovu. Aktivno sudjeluju i u raznovrsnim aktivnostima poticanja i promocije čitanja, osobito namijenjenih djeci, kako u knjižnici, tako i surađujući s lokalnim udrugama. KljučČ je i udomitelj slobodne „kućice – knjižnice“ o kojoj brine, održava ju i opskrbljuje knjigama koje stanovnici zajednice posuđuju i vraćaju ili zamjenjuju svojim knjigama. I to je postalo novim mjestom susreta, razgovora o knjigama, druženja.
Knjižnica je kompletno adaptirana i proširena 2015. godine te je nabavljena suvremena oprema. Nova je prostorna koncepcija omogućila otvorenje nove Čitaonice koja preuzima glavnu ulogu mjesta okupljanja i raznovrsne programske djelatnosti ustanove. Nabavljena je suvremena IT oprema te korisnicima omogućeno korištenje računala s pristupom internetu, organizirana je radionica robotike i brojni raznovrsni programi.
Kako bismo cjelokupnoj zajednici, osim knjige i knjižničnog fonda, učinili dostupnijima i ostale vrste umjetnosti, otvoren je i galerijsko-izložbeni prostor „Knjige & Slike“ u kojem se kvartalno otvaraju izložbe slika koje postaju važnim kulturnim događajem i okupljaju brojne pripadnike zajednice. Naš nekadašnji san je ostvaren: knjižnica je postala mjestom susreta! U početku je bilo teško probuditi uspavanu zajednicu i, u okviru financijskih mogućnosti, pronaći partnere za suradnju, no vremenom, ustrajnim radom knjižnica postaje poželjnim partnerom i mjestom suradnje. Gotovo da se na svakoj aktivnosti i programu, kroz razgovor s prisutnima već dogovori nova suradnja, iznjedri ideja za novu aktivnost.
Upravo je u tijeku projekt „Kreativna terapija za starije osobe“ s partnerima Udrugom Izraz i Udrugom umirovljenika Čepin, pri kojem će se u Knjižnici provoditi raznovrsne kreativne radionice s ciljem smanjivanja socijalne isključenosti starijih osoba. Kao partner Udruzi Izraz i Općini Čepin, knjižnica je prijavljena i na sličan natječaj za mlade „Čepin za mlade, mladi za Čepin“. S nestrpljenjem očekujemo rezultate natječaja, s ciljem okupljanja i kvalitetnog provođenja slobodnog vremena mladih u zajednici.
Knjižnica o svom radu javnost informira na mrežnim stranicama: http://www.czk-cepin.hr i društvenoj mreži Facebook: https://www.facebook.com/Knjiznica.Cepin. Značajnijim aktivnostima, medijskim najavama i objavama o događajima, knjižnica postaje prepoznatljiva i u stručnim krugovima te je njezina voditeljica izabrana za predsjednicu Društva knjižničara Slavonije, Baranje i Srijema i u knjižnici u Čepinu organizirala sjednicu Upravnoga odbora Društva. Knjižnicu rado posjećuju kolegice iz drugih knjižnica, razmjenjuju se iskustva i planiraju buduće suradnje. Rado mladim kolegama omogućujemo stručno osposobljavanje za rad i prezentaciju svih njihovih talenata.
Nije zanemarivo istaknuti kako su u Knjižnici od 2012. godine zaposlene samo dvije osobe, diplomirane knjižničarke. Do tada je, od 1995. godine, radila samo jedna osoba. Nedostatak djelatnika se posljednjih godina pokušava nadoknaditi stručnim osposobljavanjem za rad bez zasnivanja radnog odnosa.
Možemo reći kako je cilj, u vidu osiguranja prostora društvenog života na području općine Čepin ostvaren, te kako je Knjižnica Centra za kulturu Čepin istinsko središte društvenog života zajednice u kojoj djeluje.
Marija Čačić
knjiznica@czk-cepin.hr
|