Broj 75, listopad 2017. :: Skupovi u zemlji i inozemstvu
VIII. biblioforum Ukrajinske bibliotečne asocijacije. „Bibliotek@: od idealne do efikasne“
Ideja kako objediniti biblioforum s najpopularnijom knjižničarskom manifestacijom u Ukrajini – Forumom izdavača koji se svake godine organizira u Lvivu rodila se kod članova Ukrajinske bibliotečne asocijacije još prije osam godina.
Organizatori Foruma izdavača s oduševljenjem su prihvatili ideju i uvrstili knjižničarska događanja u svoj program, a prepoznatljivim logom biblioforuma postala je riječ Bibliotek@ koja se pojavljuje u najavljenoj temi knjižničarskog susreta. Raduje i to, što su književnici i izdavači prepoznali važnost takve institucije kao što je knjižnica, te ravnopravno uključili u sekcije, panel rasprave i okrugle stolove bibliotekara, što je stvorilo trodijelni konglomerat koji harmonično funkcionira kako na Forumu, tako i izvan njega. Nažalost, to nije slučaj u Hrvatskoj, gdje se knjižničarska događanja u najboljem slučaju odvijaju paralelno s izdavačkom manifestacijom ili uoči nje.
Ovogodišnja tema biblioforuma, koji se odvijao od 13. do 16. rujna, bila je „Bibliotek@: od idealne do efikasne“. Uglavnom se govorilo o krizi knjižnica i knjižničarstva u Ukrajini koja je tek nedavno pristupila decentralizaciji bibliotečnog sustava.
S ciljem podrške izdavaštva, poticanja navika čitanja, stimulacije prijevoda literarnih djela, te popularizacije ukrajinske književnosti u svijetu, u Ukrajini je stvoren Institut za knjige. Za hrvatske izdavače jedna od zanimljivosti iz djelatnosti instituta je „realizacija projekata i programa popularizacije ukrajinske literature izvan Ukrajine i financiranje prijevoda djela ukrajinske književnosti“, što otvara velike mogućnosti za suradnju. Preko naše stručne udruge Hrvatskog knjižničarskom društva, a uz sudjelovanje ukrajinske asocijacije knjižničari bi mogli aktivno sudjelovati u realizaciji takvih projekata.
Na plenarnom zasjedanju biblioforuma, na dan otvorenja Foruma izdavača 13. rujna, o svom viđenju uzajamnog djelovanja države, društva i knjižničarskog sustava u razdoblju velikih reformi govorili su zamjenik ministra kulture Ukrajine Jurij Rybačuk i direktorica Instituta knjige Tatjana Teren.
Tema biblioteka kao „treći prostor“ aktivno se razrađuje u Ukrajini. Nedavno je svoja vrata za korisnike otvorio Centar Mitropolita Andrija Šepetickog pri Ukrajinskom katoličkom sveučilištu koji objedinjuje knjižnicu i moderan centar za školovanje. Prizemlje knjižnice je prostor za ostvarivanje društvenih kreativnih projekata, a korisnici centra nisu samo studenti i profesori katoličkog sveučilišta, već i svi građani.
Na plenarnom zasjedanju bilo je riječi o svjetskim trendovima u knjižničarstvu o kojima su kolege govorili na ovogodišnjoj konferenciji IFLA-e, te o utjecaju reforme decentralizacije na rad narodnih knjižnica.
Posebni gost ovogodišnjeg biblioforuma, direktor županijske knjižnice Adama Mickeviča iz litvanskog grada Vilnius Petras Zurlis, podijelio je s kolegama iskustva vezana uz projektno djelovanje knjižnica regije.
Nakon svečanog otvorenja Foruma izdavača, knjižničari su pozvali izdavače na sudjelovanje u studiji „Bibliohakaton“ u tijeku kojeg su sudionici raspravljali o intenzivnom zajedničkom radu u sklopu programa IFLAs Global Vision discussion. Svaki od sudionika imao je mogućnost predstaviti svoje viđenje budućnosti knjižničarstva, izazova i mogućnosti, te uloge svakog pojedinca u razvoju struke.
Paralelno, u prostoru dječje biblioteke, vodila se žustra rasprava na temu „Biblioteke i suvremena pismenost“. Sudionici zajedno sa stručnjacima iz Ukrajine i SAD-a govorili su o tome odakle suvremeni pogotovo mladi čovjek dobiva informaciju, kako knjižnice mogu pomoći svojim korisnicima orijentirati se u mnoštvu proturječnih informacija, bezobzirne reklame i nasrtljive propagande, razlikovati činjenice i izmišljotine. Što može napraviti knjižnica da pomogne čitateljima postati odgovornim i pripremljenim korisnicima i autorima suvremene informacije.
Dok je uglavnom mlađa generacija knjižničara vodila sporove na obje studije, rukovoditelji UBA, ravnatelji knjižnica, predstavnici Ministarstva kulture i Asocijacije izdavača okupili su se na Okruglom stolu „Triada opstanka: izdavač, biblioteka, čitatelj“.
Izdavači na čelu s predsjednikom asocijacije Oleksndrom Afoninym, predstavili su knjižničarima svoj novi zajednički projekt – portal novih izdanja koji bi pomogao knjižnicama kod formiranja nabavne politike, a izdavačima bi pružio mogućnost formirati tiražu i oblik izdanja. Knjižničari su iznijeli svoje primjedbe i prijedloge, a u hodu diskusije rodila se inicijativa zajedničkog nastupa s rezolucijom i prijedlogom prema Ministarstvu kulture.
U svom nastupu Igor Sepurni – direktor državne specijalizirane izdavačke kuće „Umjetnost“ ocrtao je ciljeve i mehanizam realizacije državnog programa popunjavanja knjižničnih fondova.
Druga dva dana biblioforuma bila su posvećena temama kao što su perspektive realizacije nacionalne kampanje UBA „Djelotvorna knjižnica – uspješna društvena zajednica“, „Biblioteke i literaturno stvaralaštvo“, „Bibliotečna inkluzija“, „Narodne knjižnice objedinjene područne zajednice: praksa, probleme, perspektive“, „Bibliotečna abeceda generacija: roditelji i djeca“, „Bibliotečni mainstream“, „Efikasna biblioteka = biblioteka idealna: istinite priče“, „Suvremena djeca i knjižnica: koračamo zajedno“, „Prioriteti i vrijednosti EU: detalje projekta „Daily innovators adn daily educators in the libraries“.
Puno pažnje kolege iz Ukrajine posvećuju školovanju visokoobrazovanih kadrova u knjižničarstvu. Pod moderatorskom palicom mr. sci. Viry Zagumennjoi, dr. sci. Oleny Voskobojnikovoj-Guzeevoj, te mr. sci. Jaroslave Himyč sudionici Okruglog stola „Obrazovanje“ govorili su o novim zahtjevima koje stavlja suvremeno društvo poput modernih koncepcija i tendencija, disciplinarne matrice, akademske mobilnosti, međunarodne suradnje, partnerstva s predstavnicima informacijskog biznisa, online platforme neformalne naobrazbe.
Današnje i buduće stručnjake zanimaju problemi kao koncepcija i tendencije suvremene naobrazbe, širokoprofilna naobrazba bibliotekara koji se bavi promocijom čitanja i upravljanja digitalnim kontentom, putovi realizacije stručnog potencijala i zapošljavanje.
Osim uobičajenih oblika poput zasjedanja sekcija i okruglih stolova, članovi omladinske kreativne sekcija Ukrajinske bibliotečne asocijacije organizirali su nestandardna događanja poput neformalne rasprave „Generacija Z“ gdje su se putem nestandardnih rješenja tražili odgovori na pitanja: koga nazivaju generacijom Z, kako knjižnica može ući u njihov život koji je neodvojiv od Interneta i ima li kod njih uopće mjesta za knjižnicu. Znanstveno-praktični seminar na temu „Visoke tehnologije u knjižnici“ potaknuo je raspravu na temu kako knjižnice mogu iskoristiti najnovije tehnologije, a pritom ne postati isključivo informacijski servis, kako iskoristiti mogućnosti tehnologija u znanstvenoj komunikaciji, te kako tehnologija može utjecati na akademsku čestitost.
Kao i svake godine ukrajinski knjižničari i njihovi gosti pokazali su da znaju ne samo dobro raditi već se i veselo zabaviti.
Večer dobrodošlice koja se po tradiciji održava u jednom od ljvovskih restorana, zasigurno je doprinijela atmosferi prijateljstva i dobre suradnje koju godinama njeguje Ukrajinska bibliotečna asocijacija prilikom održavanja biblioforuma u Lvivu.
Katarina Todorcev Hlača
rinahlaca@gmail.com
|