Broj 75, listopad 2017. :: Skupovi u zemlji i inozemstvu
Završna konvencija trogodišnjeg INELI-Balkans projekta
Početkom rujna (1. i 2. 9. 2017.) u Ateni je održana treća INELI-Balkans (International Network of Emerging Library Innovators/ Balkan region) konvencija kojom je i službeno završen istoimeni trogodišnji projekt. Uz financijsku potporu Zaklade Bill & Melinda Gates 2014. godine projekt je pokrenula grčka neprofitna organizacija Future Library, s ciljem razvoja kreativnosti i inovativnosti te ostvarivanja partnerstava između knjižnica. Naglasak projektnih aktivnosti bio je na jačanju suradnje knjižničara i informacijskih stručnjaka s područja Balkana i stvaranja održive mreže knjižničara-inovatora u svrhu poticanja daljnje suradnje, inovacije, e-učenja i eksperimentiranja s novim idejama.
Ove je ciljeve do sada nastojalo (a i ubuduće će) ostvariti pedesetak odabranih sudionika iz 11 zemalja s balkanskog područja - Slovenija, Hrvatska, BiH, Srbija, Crna Gora, Kosovo, Albanija, Makedonija, Rumunjska, Bugarska i Grčka. Hrvatsku su tijekom tri godine projekta predstavljali Ivana Faletar Horvatić (Knjižnice grada Zagreba), Vesna Kurilić (Gradska knjižnica Rijeka), Mladen Masar (Gradska knjižnica Zadar), Ana Škvarić (Knjižnica i čitaonica „Fran Galović“ Koprivnica) i Gorana Tuškan (Gradska knjižnica i čitaonica „Viktor Car Emin“ Opatija).
Osim knjižničara iz balkanskih zemalja, tri godišnje konvencije (prethodno u Solunu 2015. godine i u Sofiji 2016.) tradicionalno su ugostile i brojne cijenjene stručnjake s područja knjižničarstva. U Ateni su se tako sudionicima projekta pridružili Inga Lunden iz Gradske knjižnice u Stockholmu, Mogens Vesteergaard iz knjižnice gradića Roskilde u Danskoj, projektni konzultant Rob Davies iz Londona, David Streatfield iz Zaklade Bill & Melinda Gates, Deborah Jacobs, čelnica inicijative Global Libraries u Zakladi Bill & Melinda Gates te Despina Gerasimidou, voditeljica IFLA-ine inicijative Global Vision.
Kao i svaki put dosad, konvencija je bila osmišljena i provedena u dinamičnom tempu. Dvodnevni program uključio je predstavljanje nove IFLA-ine inicijative Global Vision (https://globalvision.ifla.org/) i poziv na uključenje u njezin rad. Dva ogranka globalnog projekta INELI, definirana jezikom i geografskim područjima - INELI Iberoamerica (Španjolska, Portugal, Latinska Amerika) i INELI Asean (Jugoistočna Azija) predstavili su njihovi koordinatori, iznoseći tako kratak presjek knjižničarske edukacije koja se provodi diljem svijeta.
U sklopu konvencije predstavljeni su i najnoviji projekti uglednih svjetskih knjižničara i informacijskih stručnjaka s naglaskom na rad s migrantima, prikupljanju njihovih priča, integraciju i poboljšanje svakodnevnog života u izbjegličkim kampovima (A Million Stories - Refugee Lives, El Sistema Greece). Pažnju su privukle i panel diskusije s prisutnim izlagačima, kao i prezentacije provedbe projekata dobitnika nagrade INELI-Balkans Innovation Award iz Hrvatske (Ana Škvarić, koja je prezentirala implementaciju projekta Create Young Readers), BiH, Kosova, Bugarske i Rumunjske. Program su potpomogle radionice pod vodstvom tima „Learning for Life“, a susret je dovršen studijskim obilaskom novih prostora grčke Nacionalne knjižnice i Opere u sklopu impresivne zgrade Kulturnog centra Zaklade Stavros Niarchos, u kojem se konvencija i održala.
Kulturni centar Zaklade Stavros Niarchos velebno je zdanje, projekt renomiranog arhitekta Renza Piana, a obuhvaća umjetno brdo s gradskim parkom, kanal sa šetnicom i centar za posjetitelje te dvije ustanove zbog kojih je cijeli projekt i pokrenut: Operu i Nacionalnu knjižnicu.
Zgrada Opere izuzetno je dobro promišljena, isplaniran je svaki detalj umjetničkih i tehničkih procesa koji se tu odvijaju, a glavna dvorana oduzima dah elegancijom drveta i crvenog baršuna. Zgrada Nacionalne knjižnice tek je u procesu preseljenja i još nije u punoj funkciji, pa prazni prostori ne ostavljaju zaokružen dojam, zamišljen izvornim projektom. Središnji dio od prvog kata do vrha zgrade zauzima impresivni tzv. “book castle”, odnosno “utvrda knjiga”, dugački balkoni sa staklenom ogradom koje ‘obilaze’ police s knjigama. Nažalost, te su police dostupne isključivo zaposlenicima knjižnice te će posjetitelji biti zakinuti za pogled iz utvrde knjiga, koja poput ovojnice zatvara čitaonice koje se nalaze s unutarnje strane. Knjižnica ima nekoliko čitaonica namijenjenih za rad istraživača, znanstvenika i studenata od kojih najveća može istovremeno primiti 150 istraživača. Zgrada je opremljena i primjerenim prostorima za interni rad knjižničara, velikom knjigovežnicom, laboratorijem za digitalizaciju građe, te kao i mnoge druge knjižnice, uključuje veliko spremište s pokretnim kompaktus-ormarima.
Nova Nacionalna knjižnica Grčke predstavlja kuriozitet u odnosu na ostale nacionalne knjižnice zbog činjenice da će u svom sastavu otvoriti i najveću javnu knjižnicu u Grčkoj - odmah u prizemlju smješten je prostran dječji odjel koji osvaja šarenilom i razigranošću.
Izgradnja Kulturnog centra Zaklade Stavros Niarchos investicija je vrijedna oko 630 milijuna eura i u potpunosti financirana privatnim kapitalom brodograditeljske obitelji Niarchos. Nakon izgradnje, kompleks je predan u vlasništvo grčkoj državi, s time da Zaklada Stavros Niarchos i dalje potpomaže održavanje i svakodnevno funkcioniranje objekata. Da se radi o uistinu javnim prostorima, najbolje može posvjedočiti večer provedena u blizini - doba kada su park na krovu, trg između dviju ustanova, šetnica uz kanal te svi ugostiteljski objekti u kompleksu prepuni šetača, vježbača i biciklista svih dobi. Dnevno kompleks posjeti i deset tisuća posjetitelja!
Ključno pitanje o kojem se raspravljalo u posljednjem dijelu konvencije odnosilo se na promišljanje budućnosti mreže INELI-Balkans. Naime, završavanjem projektnog ciklusa i povlačenjem Zaklade Bill & Melinda Gates iz financiranja inicijative Global Libraries, INELI programi završavaju s radom u postojećem obliku. Sudionici su se složili kako su umreženost i potencijali suradnje, otvoreni ovim projektom, iznimno važni za napredak knjižnica šire balkanske regije te da bi svakako trebalo nastaviti raditi na toj povezanosti u nekom obliku. Koji će to oblik biti, imamo li uopće dovoljno snage za samoorganizaciju i nastavak izgradnje mreže te odakle uopće početi, izazov je koji je postavljen pred nas.
U svakom slučaju, promišljanjem budućnosti mreže INELI-Balkans donesen je zaključak da po službenom završetku INELI projekta i dalje namjeravamo nastaviti s projektima, te uspješnim i plodnim suradnjama s ciljem unapređenja i osnaživanja knjižnica i knjižničarstva u zemljama Balkana.
Ivana Faletar Horvatić
ivana.faletar@kgz.hr
Vesna Kurilić
vesnakurilic@gmail.com
Mladen Masar
mladen.masar@gkzd.hr
Ana Škvarić
ana@knjiznica-koprivnica.hr
Gorana Tuškan
gtuskan@gk-opatija.hr
|