Broj 74, srpanj 2017. :: Iz knjižnica
Monte Librić iz perspektive dječje knjižničarke
Monte Librić, najveći festival dječje knjige u Hrvatskoj u partnerstvu sa Zajednicom Talijana u Puli, održan je od 24. do 30. travnja 2017. Na Festivalu je predstavljeno pedesetak nakladnika i održano mnoštvo radionica, književnih susreta, lutkarskih predstava, filmova i priča za laku noć na hrvatskom i talijanskom jeziku.
Osebujni prostor Circola i dvojezičnost daju jedinstvenost i autentičnost Festivalu kojeg su organizirali deseti put Sa(n)jam knjige u Istri sa Zajednicom Talijana Pula uz pokroviteljstvo Ministarstva kulture Republike Hrvatske, Grada Pule, Istarske županije, Talijanske Unije, Pučkog sveučilišta u Trstu, Ministarstvo vanjskih poslova Republike Italije i Talijanske Unije.
Ovogodišnji 10. Monte Librić s podnaslovom „Lutka i ja, 2+2” pronalazi inspiraciju u lutki kao suputniku svakog odrastanja. Dvorište Circola služilo je tijekom Festivala kao svakodnevna pozornica za male lutkarske predstave. Održavana je redovito lutkarsko-scenska radionica na kojoj su djeca i učitelji prisustvovali suvremenoj predstavi izvedenoj na način Kamishibai (japanski: igra od papira). To je forma japanskog uličnog teatra i pripovijedanja. Radi se o setu ilustriranih ploča koje se umeću u malu pozornicu te se priča pomoću slika koje se vrte. Nakon predstave djeca nižih razreda OŠ likovno se izražavaju stvarajući svoj Kamishibai i predstavljajući ga putem pozornice.
Izložbeni prostor Circola je tijekom Festivala, osim knjigama, bio ispunjen lutkama koje su izradili studenti Umjetničke akademije u Osijeku. Na Odsjeku za kazališnu umjetnost ustrojen je studij glume i lutkarstva, jedino mjesto u Hrvatskoj za studij lutkarstva. Studenti lutkarstva iz Osijeka bili su gosti ovogodišnjeg Monte Librića te su izložili svoje lutke i izvodili brojne predstave. Iza svake izložene lutke je naznačeno ime njezinog autora, a lutke su svima koji se bave lutkarstvom bile inspiracija i ideja koja je potaknula maštu i želju za kreativnošću.
Održane su na Festivalu i radionice osmišljene za odgojitelje o raznim vidovima upotrebe lutke u edukaciji. Naglašeno je kako lutke mogu putem animacije obogatiti didaktički pristup edukatora te na taj način omogućiti bolji rad s djecom koja imaju problema u komunikaciji. Smisao Monte Librića je poticanje čitanja kod djece, ali i njihovog usmjeravanja ka kreativnom i umjetničkom stvaralaštvu. Kako do inspiracije za pisanje i motivacije za čitanje bila je tema okruglog stola održanog s učenicima viših razreda pulskih škola tijekom Festivala, a iz rasprave su proizašli ozbiljni zaključci.
U nevelikom prostoru Circola za vrijeme Librića svakodnevno se okuplja struka i publika u neprekidnoj interakciji (književnici, knjižari, knjižničari, djeca, roditelji, učitelji….).
Ove godine je istaknuta važnost lutke u dječjem svijetu te je prikazano kako lutka može biti u različitom obličju (plošna, štapna, marioneta, ginjolka ili zjevalica) i može biti sve (predmet, životinja, čovjek ili biće iz mašte). Lutke su ukomponirane u sve dijelove prostora, a oživljene rukom i glasom lutkara na svakodnevnim predstavama one postaju stvarne i uveseljavaju mnoštvo posjetitelja.
Putem lutkarskih radionica predstavljene su djeci razne metode animacije. Oni su kroz igre tjelesne koordinacije i varijacije glasovnih zvukova uvedeni u bogati svijet kazališta lutaka. Literarno-lutkarske radionice vodili su studenti Fakulteta za odgojno-obrazovne znanosti iz Pule, a djeca su marljivo i maštovito izrađivala likove iz različitih materijala i osmišljavala scenske igre. Putem grupnih posjeta dolazila su djeca iz pulskih vrtića i škola, ali i iz svih dijelova Istre i iz Rijeke.
U prostoru su predstavljeni ravnopravno talijanski i hrvatski izdavači dječje književnosti, a dvojezičnost je specifičnost Monte Librića.
Djeca vole samostalno birati knjige i čitati i to im je ovdje omogućeno. Oni se tako zbližavaju s knjigom i aktivnost čitanja doživljavaju kao ugodu. Primijećeno je da svake godine sve više djece za dobiveni džeparac kupuje omiljenu knjigu, dok su djeca prvih godina Librića taj novac trošila na slatkiše. Iz perspektive dječje knjižničarke to je veliki uspjeh ovog festivala dječje knjige.
Djeca su se tijekom Librića imala priliku družiti s mnogim književnicima i ilustratorima na Pikniku s autorom. Putem navedenog programa publici su se predstavili Nena Lončar, Stanislav Marijanović, Ivana Adlešić Pervan, Rosie Kugli, Corina Ana Penić, Andrea Petrlik Huseinović, Margareta Peršić, Ana Vivareli i mnogi drugi.
Željka Horvat-Vukelja na Librić je došla sa svojom Ljubicom Torbić prepunom lutaka, odnosno predmeta iz svakodnevnog života koji čarolijom mašte postaju lutke. Održala je dvije radionice prezentirajući priču kao malu scensku igru i oduševila publiku.
U svim radionicama djeca su aktivno sudjelovala i imala priliku zajedno sa svojim učiteljicama igrati se i učiti. Prostor je redovito ispunjavala vesela atmosfera, a na kraju svakog događanja pjevala se himna Monte Librića. Tekst himne napisao je Monte Librić prijatelj, Mladen Kušec. Monte Librić prijatelj je program koji je stvoren samo za njega. Mladen Kušec prisutan je na svakom Libriću u različitim ulogama, a najdraža mu je uloga zaštitnika, čuvara i dobrog duha Librića.
Studenti- lutkari ove su godine bili najznačajniji animatori na Festivalu. Svakodnevno su se u popodnevnim satima, prije programa u Velikoj dvorani, igrali s djecom i lutkama. Djeca su tako shvatila da velika lutka oživi kad se mnoge ruke, noge i glave slože i pokrenu uz malo vještine, malo truda i puno mašte. I tako se s lutkom putuje na nezaboravno putovanje do Priče za laku noć. To je najdugovječniji i najomiljeniji program Monte Librića. Svaku večer priča priču za laku noć Baka Librić koju godinama utjelovljuje Gordana Trajković i sve prisutne uljulja u san.
Iz Pule sam ponijela niz sjećanja na djecu koju su priče, knjige i lutke učinile sretnima. Monte Librić je odlična promocija knjige i poticaj za čitanje te bi sličnih festivala dječje knjige opravdano trebalo biti više.
Keti Krpan
keti.krpan@kgz.hr
|