Broj 73, ožujak 2017. :: Tema broja: „Zelena knjižnica kao poticatelj razvoja ekoloških navika korisnika“
Zelena knjižnica kao poticatelj razvoja ekoloških navika korisnika
Gradska knjižnica Samobor u “službi” zelene knjižnice
Naša ekološka priča započela je prije 2015. godine. Ne znamo točno godinu, ali svakako prije te godine, osvijestili smo da i Gradska knjižnica Samobor može suvereno nositi atribut - zelena. Zahvaljujući pozivu Radne grupe Hrvatskog knjižničarskog društva za uključivanje u veliku zajedničku akciju umrežavanja knjižnica (prema obrascu projekta Zelena knjižnica Društva bibliotekara Istre – koji je započet u ožujku 2011.), postali smo svjesni da želimo biti dio tog projekta. Znali smo da na pitanje kako čuvamo prirodnu baštinu, na koji način uključujemo i educiramo korisnike, kako prezentiramo biološku raznolikost i bogatstvo našeg kraja, naše projekte i programe, moramo dati jasne odgovore. Tematske izložbe, predstavljanje knjiga i programa, educiranje i senzibiliziranje korisnika na temu ekologije, uključivanje korisnika u projekte očuvanja prirode, zaštita okoliša, ekološka osviještenost, suradnja knjižnica i ustanova u lokalnoj zajednici, sve to pokušali smo sažeti i u izdavaštvo.
Kako povezati ekologiju i knjižničarstvo
Osnovni ciljevi su: edukacija korisnika Knjižnice, njihovo osvještavanje i senzibiliziranje na temu; uključivanje u određene programe, zatim populariziranje programa organizacija s područja zaštite i očuvanja prirode, nakladništva i projekata. Tim i takvim programima usaditi korisnicima nove vrijednosti i navike, te razvijati što je više moguće, svijest o održivom društvu i nužnosti zaštite okoliša. Krenuli smo od postavljanja specifičnih ciljeva, odnosno onih značajnih za naše područje – samoborski kraj. U skladu s tim krenuli smo poticati kod korisnika zanimanje za samoborski kraj, prirodno bogatstvo samoborskog kraja i razvijanje zajedništva između knjižnice i „zelenih“ lokalnih ustanova.
Kako uključiti korisnike
Sljedeće pitanje koje nam se nametnulo bilo je: kako u svoje projekte uključiti korisnike. Imajući na umu da je prirodno bogatstvo jedan je od izuzetno važnih elementa hrvatske kulturne baštine i želeći povezati korisnike knjižnice i širu javnost s knjižnicom, odlučili smo krenuti od sadržaja koje imamo u Zavičajnoj zbirci, te prirodne resurse koje imamo u svojoj okolini i pojedince i ustanove koji na bilo koji način misle „zeleno“ spojiti.
Izdavačka djelatnost u službi zelene knjižnice
Do sada smo najveći uspjeh imali, ako pogledamo uključenost ustanova i pojedinaca s knjigom Samoborsko lepo cvetje Milana Žegarca, u čijem objavljivanju su suizdavači Javna ustanova i Park prirode Žumberak – Samoborsko gorje te Gradska knjižnica Samobor. Tu smo uočili da i izdavačka djelatnost knjižnice može biti u službi zelene knjižnice. Prikupiti materijale koje čuvamo u zavičajnoj zbirci naše knjižnice, uklopiti ih u knjigu i zorno prikazati biljni svijet jednog kraja te sve to posložiti u jednu knjigu, bio je dugotrajan proces. Međutim, isplatilo se, jer mnogi stanovnici samoborskog kraja, korisnici knjižnice, posuđuju knjigu, koriste je za proučavanje biljaka koje pronalaze u šumama, na livadama i u gorju.
Posebno je zanimljiva u ovom dijelu povazanost povijesti, prirode i književnosti. Naime, ovom knjigom dokazali smo da "med cvetjem je pravice" jer su u njoj, abecednim redom, opisane sve važne karakteristike, načini uporabe, mitovi, legende i predaje o biljkama u samoborskom kraju. Ovo novo izdanje Gradske knjižnice Samobor i Javne ustanove Zeleni prsten Zagrebačke županije pobudilo je veliko zanimanje Samoboraca. Uz svesrdnu pomoć stručnih suradnika našeg Parka prirode Žumberak–Samoborsko gorje, ravnateljice Lovorke Jakopec i botaničarke Katarine Husnjak-Malovec, uspjelo se knjigom dočarati "putovanje čarobnim svijetom božice Flore", kako stoji u podnaslovu, uz krasne fotografije i, kako je naglasio autor, prirodnu poveznicu s Krležinim čuvenim Baladama Petrice Kerempuha, iz kojih je crpio materijal za knjigu. https://www.youtube.com/watch?v=w_qwKfBhnVA&feature=player_embedded
Predavanja, predstavljanja, projekti i izložbe
U ožujku, već treću godinu zaredom, organiziramo projekt Volim prirodu koji smo namijenili učenicima, ali i svima koji su zainteresirani za predavanja vezana uz prirodu i ekologiju. Cjelotjedna predavanja organiziramo povodom Svjetskog dana voda i Svjetskog meteorološkog dana. Predavanja najčešće održavaju naši suradnici iz Parka prirode Žumberak – Samoborsko gorje i svake godine obrađuju niz tema. Neke od tema su i ove: voda – izvor života, Život u lokvi, zatim predavanje o špiljama i jamama te zanimljiva predavanja kao što je bilo o starim nasadima jabuka i o bolestima i zaštiti kestena. Uz predavanja organizirali smo i niz radionica - radionicu vrtlarenja, sadnju flanca i uređivanje prostora. Jedno od značajnijih suradnji ostvarili smo s Društvom inženjera i tehničara grada Samobora koji su na nizu predavanja govorili o odlagalištima otpada i njihovom utjecaju na podzemne i površinske vode. Osim Parka prirode Žumberak – Samoborsko gorje surađujemo i s JU Zeleni prsten Zagrebačke županije s kojima smo osim mnogih predavanja, najviše surađivali vezano uz izdavačku djelatnost. Osim već spomenute suradnje oko knjige Samoborsko lepo cvetje, ove godine je u našoj knjižnici predstavljena i zbirka haiku pjesama o rodama. Đurđa Vukelić Rožić predstavila je u našoj knjižnici svoju zbirku haiku pjesama o rodama, a izdavač knjige je Javna ustanova Zeleni prsten Zagrebačke županije.
Predavanje i izložba o Anin perivoju također su bili dio knjižničnih programa u suradnji s JU Zeleni prsten Zagrebačke županije. Posebno je važno spomenuti da je to upriličeno povodom 15. godišnjice začetka “majalesa” i Anin perivoja, te se na ovaj način obilježavalo vraćanje starog sjaja jednom samoborskom perivoju. Nekad je spomenuti perivoj bio omiljeno šetalište Samoboraca. Ovaj projekt posebno je značajan i važan za lokalno stanovništvo. Što se tiče lokalnog sadržaja predavanje o upravljanju vodotocima bilo je izuzetno značajno i posjećeno. Šire od lokalnog krenuli smo s tematskim predavanjima i to o temama iz meteorologije, a gosti – predavači su nam bili djelatnici DHMZ.
Postavljene su mnoge izložbe na oba naša odjela, izložba o pticama s područja Zagrebačke županije, izložbe promo materijala i tematske izložbe Javne ustanove ZPZŽ i Parka prirode ŽSG, te tematske izložbe povodom Svjetskog dana zaštite prirode, Svjetskog dana voda i Dana planeta Zemlje. Sigurni smo da smo svojim predavanjima, izložbama i radionicama potaknuli naše korisnike na razvoj ekoloških navika te se iz tog razloga osjećamo kao značajni “zeleni” sudionici ekološkog osvještavanja u našem gradu.
Draženka Robotić drazenkarobotic@gmail.com
|