Broj 73, ožujak 2017. :: Tema broja: „Zelena knjižnica kao poticatelj razvoja ekoloških navika korisnika“
Zelena knjižnica : projekt društva bibliotekara Istre
Zamisao za projekt Zelena knjižnica nastala je krajem 2010. godine. Društvo bibliotekara Istre je povodom Međunarodne godine biološke raznolikosti, u suradnji sa Sveučilištem Jurja Dobrile u Puli, organiziralo projekciju filma Dom na Odjelu za ekonomiju i turizam “Dr. Mijo Mirković” u Puli.
Velika posjećenost te projekcije, pozitivne reakcije javnosti i zainteresiranost medija naveli su nekoliko članova Društva da osmisle projekt koji bi povezao ekologiju i knjižničarstvo. Tako je nastao projekt Zelena knjižnica čiji je autor i voditelj Ivan Kraljević iz Sveučilišne knjižnice u Puli.
Cilj projekta, kojeg je podržalo i Ministarstvo kulture Republike Hrvatske, je educirati javnost i širiti svijest o održivom razvoju i nužnosti zaštite okoliša putem raznih aktivnosti poput projekcije dokumentarnih filmova, stručnih predavanja, tribina, mrežnih rasprava i promocija knjiga, te suradnja knjižnica u domeni održivog razvoja i zaštite okoliša; povećanje znanja i vještine te podizanje razine svijesti učenika, studenata, knjižničara i profesora o održivom razvoju i zaštiti okoliša.
Korisnici projekta su u prvom redu učenici i studenti, ali i šira javnost. Bitno je naglasiti da je dio predavanja organiziranih u sklopu Zelene knjižnice uključen u čak tri kolegija na Odjelu za ekonomiju i turizam “Dr. Mijo Mirković” u Puli. Projektom je u 2011. godini izravno obuhvaćeno 2.000 korisnika, a neizravno (plakati, blog, Facebook stranica, mrežne stranice knjižnica, radio, televizija, novine, portali) još otprilike 8.000 korisnika.
Od ožujka 2011. godine do rujna 2012. godine održana su trideset i dva stručna predavanja, dvadeset i jedna kreativna radionica, jedna tribina te sedamnaest projekcija poučnih dokumentarnih filmova. Ukupan prosjek je pet aktivnosti mjesečno.
Predavanja su organizirana jednom do dva puta mjesečno s ljetnom stankom. Održavaju se na Odjelu za ekonomiju i turizam “Dr. Mijo Mirković” u Puli, u Sveučilišnoj knjižnici u Puli te ostalim knjižnicama u Istarskoj županiji.
Predavači spadaju među najveće hrvatske stručnjake iz područja održivog razvoja i zaštite okoliša, a dolaze s hrvatskih sveučilišta, instituta te iz ekoloških udruga, primjerice: dr. sc. Dražen Šimleša s Instituta “Ivo Pilar”, dr. sc. Vladimir Lay s Instituta “Ivo Pilar”, dr. sc. Mladen Domazet s Instituta za društvena istraživanja, Vjeran Piršić iz udruge Eko Kvarner, dr. sc. Kristina Afrić Rakitovac sa Sveučilišta Jurja Dobrile u Puli, Zoran Skala iz Zavoda za prostorno uređenje Primorsko-goranske županije, dr. sc. Ljubomir Miščević s Arhitektonskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, dr. sc. Valerije Vrček s Farmaceutsko-biokemijskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu i dr.
Godišnje se u sklopu projekta prikaže desetak projekcija dokumentarnih filmova. Većina projekcija je organizirana u knjižnicama, ali u nekoliko navrata naši su programi gostovali i u kinu. Primjerice, film Dom Yanna Arthusa Bertranda prikazan je u Kinu Valli u Puli: tri projekcije ukupno je pogledalo oko 400 gledatelja.
Mrežne stranice Zelene knjižnice iznimno su bitne kao karika koja povezuje sudionike i korisnike projekta. Na njima se objavljuju najave aktivnosti knjižnica (predavanja, radionice, promocije knjiga, projekcije filmova) te osvrti na aktivnosti. Svaka objavljena vijest može se komentirati. Osim vijesti o aktivnostima, mogu se pregledavati i fotografije te kratki filmovi vezani uz aktivnosti, ali i poučni filmovi iz područja ekologije te ostali poučni sadržaji vezani za održivi razvoj i zaštitu okoliša. Adresa mrežnih stranica je www.zk.dbi.hr, dok Facebook stranicu možete pronaći na adresi: www.facebook.com/zelenaknjiznica.
U projekt je do sada uključeno 15 knjižnica i veći broj drugih institucija, a na 39. skupštini Društva knjižničara Hrvatske u Splitu osnovana je radna grupa za "Zelene knjižnice", čija je ideja bila da se cijela priča digne na nacionalni nivo. Nakon toga u projekt su se uključile knjižnice u Koprivnici, Šibeniku, Splitu, Gradska knjižnica u Slavonskom Brodu i Knjižnice grada Zagreba.
Ivan Kraljević
|