Broj 72, siječanj 2017. :: Mjesec hrvatske knjige
Čitam sto na sat ̶ Knjižnice Grada Zagreba na Interliberu 2016.
Od 8. do 13. studenoga 2016. u Zagrebu je održan 39. Interliber ̶ međunarodni sajam knjiga i učila koji je posjetiteljima, već tradicionalno, osim kupovine novih i starih naslova, ponudio i popratni program ̶ predstavljanje knjiga, autora i nakladnika, okrugle stolove, susrete i radionice.
Drugi put zaredom svoje su mjesto na Interliberu našli Znanstveni kvart i Školica s edukativno-zabavnim sadržajima namijenjenima djeci, što ih je u suradnji sa Zagrebačkim velesajmom i Zajednicom nakladnika i knjižara Hrvatske, kao i prošle godine, organizirala tvrtka Proteam, a provodio cijeli niz volontera.
U programu Školice su, u nedostatku vlastitoga prostora na Interliberu, gostovale i Knjižnice grada Zagreba sa svojim programima namijenjenima djeci, ali i odraslima, obilježavajući na taj način Mjesec hrvatske knjige koji se 2016. godine odvijao pod motom „Čitam sto na sat“.
No ni čitajući sto na sat u tri jednoipolsatna termina nije moguće ubaciti ni malen dio programa što ih knjižničari, posebno oni koji rade s djecom i mladima, tijekom cijele godine provode u svojim knjižnicama. Predstavljanje Knjižnica grada Zagreba na Interliberu stoga bi realnije bilo opisivati kao pojavljivanje, pokazivanje da smo živi i da djelujemo. Da nam je važno to što radimo te da želimo biti dijelom jedne takve manifestacije kao što je Interliber. Pa makar i u kutku 6. paviljona.
U tri termina održane su dvije radionice za djecu zatvorenoga tipa, namijenjene unaprijed određenoj/dogovorenoj skupini djece i jedna radionica otvorenoga tipa, popraćena programom namijenjenom svim posjetiteljima Interlibera.
U osmišljavanju i organizaciji programa kojim su se knjižničari predstavili na Interliberu sudjelovale su Iva Klak Mršić (KGZ ̶ Knjižnica Jelkovec), Marina Lončar (KGZ – Knjižnica i čitaonica Bogdana Ogrizovića), Davorka Semenić Premec (KGZ ̶ Knjižnica Savski gaj), Alka Stropnik (Matična služba KGZ) i Arijana Herceg Mićanović (KGZ ̶ Knjižnica Marina Držića)
Svjesne da u tri termina ne stane ni djelić onoga što knjižnice, točnije knjižničarke i knjižničari priređuju tijekom godine, članice radne skupine odlučile su se za dvije radionice koje svojim pristupom, inovativnošću i interaktivnošću mogu dobro demonstrirati „čitanje sto na sat“, odnosno čitanje predstaviti kao zanimljivu, dinamičnu i uzbudljivu aktivnost.
Jedan je termin bio posvećen akciji od općeg, javnog interesa, a s obzirom na to da su je pokrenuli knjižničari i to na nacionalnoj razini – izbor nije bio pretežak.
U utorak, 8. studenoga, održan je Sat lektire s iPadom i kvizom, što ga je knjižničarka Ana Bakarić iz Knjižnice Jelkovec s volonterkom Monikom Gregurić priredila za učenike 4. c razreda OŠ Savski gaj, praćene učiteljicom Dubravkom Anić. Na ovom neobičnom i zabavnom satu lektire obrađivao se Regoč Ivane Brlić Mažuranić. Knjižničarka je priču predstavila uz pomoć iPad uređaja, osmislivši u Felt Bord aplikaciji „svoju“ verziju kombinacijom pozadina, predložaka, likova i scena, nasnimavanjem zvukova… nakon čega su učenici rješavajući križaljku pokazali koliko su zapamtili, odnosno naučili o Ivani Brlić Mažuranić i o Regoču. Ova je radionica nastojala demonstrirati spoj starog i novog, tradicionalnog i suvremenog, papirnatog i digitalnog. Stopiti kvalitetan baštinski tekst sa suvremenom tehnologijom s ciljem da se zaokupi pažnja djece, da se zainteresiraju za lektiru, a time i za čitanje književnih tekstova odnosno čitanje općenito.
U srijedu, 9. studenoga, održano je javno predstavljanje Nacionalne kampanje za osobe s teškoćama čitanja i disleksijom „I ja želim čitati!“, koju su pokrenuli knjižničari, a provodi se na nacionalnoj razini i od općeg je i javnog interesa. Svrha je ovoga predstavljanja bila upoznati javnost s aktivnostima koje će se provoditi tijekom Kampanje te s mogućnostima uključivanja u Kampanju. Uvod u predstavljanje održala je voditeljica Kampanje Željka Miščin iz Knjižnica grada Zagreba, a potom je školska logopedinja Željka Butorac održala predavanje na temu „Teškoće čitanja – kako pomoći osobama koje ne mogu čitati standardni crni tisak“ te je prikazan kratak film o iskustvima osoba s disleksijom tijekom školovanja, ali i u svakodnevnom životu.
Suvoditeljica Kampanje Dunja Marija Gabriel, knjižničarska savjetnica iz Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu, održala je kratko izlaganje o knjižničnim programima, uslugama i zbirkama namijenjenim osobama koje ne mogu čitati standardni tisak. Na kraju se Mirko Hrkač iz Zaklade Čujem, vjerujem, vidim sa svojim izdanjima predstavio kao jedan od rijetkih nakladnika u Hrvatskoj koji sustavno izdaju građu laganu za čitanje.
Paralelno s predstavljanjem Kampanje odvijala se za djecu školske dobi praktična radionica čitanja (s) terapeutskim psima pod nazivom „Priče uz psiće“, u organizaciji Centra Urban pet koju su vodili Sandra Ilievski i Sergej Jonke. R.E.A.D. (Reading Education Assistance Dogs) jedinstven je program osmišljen da bi se djeci pomoglo da poboljšaju sposobnost čitanja i komunikacijske vještine. Primijećeno je naime da su djeca opuštenija i da se lakše koncentriraju na čitanje te bolje razumiju pročitano kada čitaju (s) terapeutskim psima. Spomenimo da se posebna inačica ovoga programa već uspješno provodi u mnogim knjižnicama, između ostalog i onima u mreži Knjižnica grada Zagreba.
U četvrtak, 10. studenog, Marina Lončar iz Knjižnice i čitaonice Bogdana Ogrizovića, voditeljica Američkog kutka, održala je, uz pomoć volontera Matije Bublića, radionicu u kojoj je djeci predstavljena digitalna slikovnica u obliku iPad aplikacije, book app „Wuwu & Co.“ koju su djeca pratila na tabletima za tu prigodu posuđenima iz Američkog kutka.
Aplikaciju je 2015. godine razvila danskatvrtka Step In uz skupinu autora: autorica priče Merete Helle, dječja ilustratorica Kamila Slocinska, interaktivi dizajn priče Tim Garbos, prijevod na engleski Paul Garrett, a pripovjedač je Alistair Findlay.
Posebnost je aplikacije inovativnost i visoka grafičko-estetska vrijednost. Aplikacija povezuje tradicionalno pripovijedanje i interaktivnost digitalne tehnologije odnosno digitalno pripovijedanje, koristeći proširenu i virtualnu stvarnost.
Nagrađena je prvom nagradom na Sajmu dječje knjige u Bologni 2016., nominirana je u tri kategorije za međunarodnu nagradu u kategoriji mobilnih igara 2016., a u Danskoj i nordijskim zemljama dobila je brojne nagrade i priznanja.
Nominirana je i za nagradu Cybils koju dodjeljuju američki blogeri dječje književnosti i književnosti za mlade.
Učenike 4. razreda OŠ Petra Zrinskog, koji su sudjelovali u radionici u pratnji dviju učiteljica i školske knjižničarke Ivančice Baranović-Puh, voditeljica radionice Marina Lončar nadahnuto je i s lakoćom provela kroz čudesan svijet Wuwu i njezinih prijatelja. Zanos i polet kao da su nekim čudom prelazili na djecu pa su se aktivno uključila u čitanje i tumačenje priče te pokazala dobro poznavanje engleskog jezika i želju da to znanje proširuju. Pritom su se i odlično zabavili jer su, zahvaljujući efektnim mogućnostima aplikacije, utjecali na zbivanja u priči, npr. vikanjem na likove u slikovnici, gašenjem virtualne vatre puhanjem ili pak trešnjom virtualnih češera.
Nakon što su s knjižničarkom pročitali i protumačili priču, učenici su s volonterom Matijom Bublićem izrađivali plakate i straničnike inspirirane likovima iz netom pročitane priče.
Uz Wuwu i njezine prijatelje veselo smo priveli kraju još jedno gostovanje Knjižnica grada Zagreba na Interliberu, nadajući se da je polaznicima radionica, njihovim nastavnicima i knjižničarima te ostalim posjetiteljima ovogodišnji program bio zanimljiv i koristan, da su nešto naučili i, zajedno s nama, učinili još jedan mali korak prema kvalitetnoj knjizi i kvalitetnom čitanju.
Arijana Herceg Mićanović
arijana.herceg.micanovic@kgz.hr
|