Broj 71, listopad 2016. :: Skupovi u zemlji i inozemstvu
Osvt na sudjelovanje na IFLA-inoj satelitskoj konferenciji Knjižnice kao nakladnici: izgradnja globalne zajednice i Svjetskom kongresu i 82. godišnjoj konferenciji IFLA-e Povezivanje. Suradnja. Zajednica
Ovog kolovoza sudjelovala sam na Svjetskom kongresu knjižničara i informacijskih stručnjaka IFLA-e – Međunarodnog saveza knjižničarskih društava i institucija (International Federation of Library Associations and Institutions), koji se održao u Colubusu, glavnom gradu američke države Ohio, 13.-19. kolovoza 2016. (http://2016.ifla.org/), te na satelitskoj konferenciji o nakladništvu u knjižnicama, koja je prethodila kongresu, a održala se u Ann Arboru, Michigan, SAD, 10.-12. kolovoza 2016. Ukupno sam održala tri izlaganja, što je moj osobni rekord. Po povratku kući osjećala sam se poput olimpijskih pobjednika (istovremeno su se održavale olimpijske igre, pa je asocijacija neizbježna), jer sam nakon napornih priprema uspjela doći do realizacije. Prisustvovanje na ovom međunarodnom kongresu ponovno mi je omogućilo upoznavanje sa suvremenim tokovima rada knjižnica u svijetu te uspoređivanje s razvojem knjižnica u Hrvatskoj. Imponira da je jedna mala hrvatska knjižnica, kao što je koprivnička, prepoznata kao inovativna i poticajna svojim djelovanjem za međunarodnu knjižničarsku zajednicu. Ova prigoda iskorištena je za promociju ne samo grada Koprivnice i Koprivničko-križevačke županije, nego i Hrvatske. Zahvala na financijskoj potpori ide Ministarstvu kulture RH, Sveučilištu Michigen, Hrvatskome knjižničarskom društvu i Knjižnici i čitonici „Fran Galović“ Koprivnica.
IFLA-ina satelitska konferencija Knjižnice kao nakladnici: izgradnja globalne zajednice,Ann Arbor, Michigan, SAD, 10.-12. kolovoza 2016.
IFLA-ina satelitska konferencija održala se na Sveučilištu Michigan u Ann Arboru pod nazivom Knjižnice kao nakladnici: izgradnja globalne zajednice. Tijekom posljednjih nekoliko godina sve se više širi uloga akademskih i narodnih knjižnica u nakladništvu i diseminaciji izvorne znanstvene i književne građe u zajednicama u kojima djeluju. Oblikuje se globalna zajednica knjižnica - nakladnika, a ovaj skup je bio prilika da se identificiraju zajedničke teme, izazovi i mogućnosti za razmjenu informacija i suradnju. Program se sastojao od tri poludnevne sesije pod nazivom "Razumijevanje vizije", "Implementacija vizije" i "Održavanje i razvoj vizije" (program konferencije je dostupan na https://iflalibpub.org/program/).
Na konferenciju sam bila pozvana kao jedina predstavnica narodnih knjižnica među fakultetskim i svučilišnim knjižničarima, ponajviše iz SAD-a, ali i Kanade, Brazila, Australije, Južnoafričke Republike i Švedske. Održala sam izlaganje pod nazivom Small public libraries as publishers, o nakladničkoj djelatnosti malih knjižnica u knjižničkoj mreži Koprivničko-križevačke županije, konkretno u Koprivnici, Križevcima i Đurđevcu, kojima ograničeni financijski, ljudski i prostorni kadrovski resursi nisu prepreka za nakladničku djelatnost. Naime, nakladništvo je kao poslovni model inkorporirano u njihove strateške odrednice (sažetak dostupan na https://iflalibpub.org/small-public-libraries-as-publishers/; video zapis na http://leccap.engin.umich.edu/leccap/view/gallery1-qs62mnczzu/46417). Đurđevački picok (pijevac), koji je prema legendi spasio Đurđevčane od turskih napada iako je bio posljednja hrana kojom su rapolagali, inače tema nekoliko nakladničkih pothvata đurđevačke knjižnice u vrijeme ravnatlejice Anice Šabarić, inače najmanje knjižnice u županiji, proglašen je svojevrsnim patronom ove simpatične konferencije, jer simbolizira napore knjižnica da pokreću nakladničke projekte usprkos limitiranim resursima. Osobno mi je ova konferencija osvijestila važnost i vrijednost nakladništva hrvatskih knjižnica uopće. Nažalost, ne posvećujemo mu dovoljno pozornosti, pa je više nego potrebna sveukupna analiza s pregledom nacionalnog knjižničnog nakladništva zbog knjižnica samih, ali i prezentacije široj javnosti.
Svjetski kongres i 82. godišnja konferencija IFLA-e Povezivanje. Suradnja. Zajednica, Columbus, Ohio, 8. - 20. kolovoza 2016.
Tema ovogodišnjeg Svjetskog kongresa i 82. godišnje konferencije IFLA-e bila je Povezivanje. Suradnja. Zajednica., a sudjelovalo je 3200 sudionika iz 137 zemalja sa svih kontinenata. Održala sam dva izlaganja o inovativnoj praksi i rezultatima znanstvenog istraživanja o djelovanju koprivničke knjižnice.
Izlaganje Participatory projects in public libraries – a tool for visibility and social betterment in local community(o suradničkim projektima kao indikatatoru prilagođavanja narodnih knjižnica promjenama u suvremenom društvu) oodržala sam u okviru sesije IFLA-ine sekcije za knjižničnu teoriju i istraživanje Suradnički projekti u knjižnicama: povezivanje suradničkih zajednica (progam dostupan na http://www.professionalabstracts.com/iflawlic2016/iplanner/ ; članak na engleskom jeziku dostupan je na http://library.ifla.org/1338/1/079-sabolovic-en.pdf ; blog sesije na bhttp://blogs.ifla.org/library-theory-research/2016/08/18/opensessionltr2016/#more-915).
Izlaganje Collaborative programs in the public library: a way to encourage access to health information (o suradničkim projektima i programima koprivničke knjižnice u širenju javnog pristupa zdravstvenim informacijama) održala sam u okviru sesije IFLA-ine sekcije za zdravstvene i bioznanstvene knjižnice Od akcije do rezultata – utjecaj stručnjaka za zdravstvene informacije na povezivanje zajednice (http://library.ifla.org/view/conferences/2016/2016-08-17/699.html; članak na engleskom jeziku dostupan je na http://library.ifla.org/1364/1/167-sabolovic-krajina-en.pdf ; više na: https://americanlibrariesmagazine.org/blogs/the-scoop/bridging-health-divide/).
Osim toga, prisustvovala sam nizu paralelnih sesijama, od kojih posebno ističem:
-
Svečanost otvaranja kongresa tijekom kojega su delegati kroz glazbu i ples upoznali povijest i kulturu Columbusa i Sjedinjenih Američkih Država, a tema su bili izumi i inovacije u znanosti, industriji i informacijama.
-
Sesija „Sadašnjih i budućih medijskih komunikacija“ s Carol Luper, poznatom novinarkom iz Columbusa, koja je tijekom 40 godina rada na radiju i televiziji doživjela mnoge promjene u načinu komuniciranja medija s javnošću i kako komuniciramo jedni s drugima.
-
Forum “Što dolazi nakon trećeg mjesta?“, na kojemu su sudjelovali predstavnici knjižnica – vizionara u dizajnu prostora i arhitekturi knjižničnih zgrada, kako bi raspravljali o knjižnici kao „trećem mjestu“ uz dom i školu/ radno mjesto, a ujedno i točki okupljanja zajednice koja gleda prema budućnosti..
-
Sesija predsjednice IFLA-e „Poziv na akciju: Kako možemo odgovoriti na izazove predstavljene u „Trend Report IFLA-e 2013“ s fokusom na reagiranje knjižnica na trajne promjene u informacijskom okruženju, kao i na to kako će novi trendovi utjecati na knjižnice prilikom dizajniranja usluge, potom što bi trebali biti prioriteti pri razvoju novih politika za poticanje pristup informacijama u našim knjižnicama, te što bi trebali biti spremni odbaciti u obrani ideala slobode izražavanja.
-
Sesija „Inspirativni knjižnični marketing - najbolji nagrađivani primjeri u 2016.“ S uvodnim izlaganjem Christie Koontz, sveučilišne profesorice i autorice knjiga o knjižničnom marketingu na pod nazivom “What Makes a Great Marketing Initiative in the Library?” (više na: https://americanlibrariesmagazine.org/blogs/the-scoop/inspirational-library-marketing/)
-
Sesija „Najbolje knjižnične zgrade u svijetu“ uz proglašenje pobjednika – projekt Dokk1 u Aarhusu, Danka.
-
Knjižnična statistika i evaluacija – kako ocjenjivati i kvantificirati vrijednost knjižnica i informacijskih centara? Kako učinkovito mjeriti zbirke i usluge izvan uobičajenih metoda? Koje su najbolje metode za zalaganje za financiranje svojih knjižnica?
Izložba postera i izložba nakladnika i promotora nove knjižnične tehnologije također su bili poticaj za upoznavanje s najnovijim postignućima bitnima za knjižničarsku struku.
Posjet knjižnicama
Svoj boravak u Americi iskoristila sam i za posjet knjižnicama, kako bi se informirala o njihovom načinu rada, konceptima, uslugama, arhitekturi i dizajnu prostora. U Ann Arboru sam posjetila The District Downtown Library (http://www.aadl.org/), koja je nagrađivana zbog inovativne posudbene aktivnosti – raznoraznih alata i uređaja, kojih ima čak 15 000. U Columbusu sam posjetila nedavno renoviranu i dograđenu, prekrasnu glavnu gradsku knjižnicu The Columbus Metropolitan Library‘s Main Library (http://www.columbuslibrary.org/), te najveću na svijetu knjižnicu stripova The Billy Ireland Cartoon Library & Museum (http://cartoons.osu.edu) i moderno koncipiranu sveučilišnu knjižnicu The Thompson Library (https://library.osu.edu/about/locations/thompson-library).
Zaključak
Kroz cijeli ovogodišnji Svjetski kongres IFLA-e provlačila se tema uključivanja knjižnica u ostvarivanje UN-ove agende održivog razvoja do 2030 (Access And Opportunity For All - How libraries contribute to the United Nations 2030 Agenda: http://www.ifla.org/publications/node/10546 <http://www.ifla.org/publications/node/10546
Kroz cijeli dokument UN-ove agende o održivom razvoju do 2030. ističe se značaj pristupa informacijama. IFLA ističe da su knjižnice ključni čimbenici u osiguravanju univerzalne dostupnosti informacijama preko interneta, ali i kao već postojeće, održive institucije od povjerenja u kojima je ulaganje u tehnologiju poduprto znanjem stručnog osoblja. Uz to, knjižnice su početna točka za internetsku infrastrukturu u zajednicama. Posebnoi se ističe da čak četiri milijardi ljudi u svijetu nema dostupnost internetu, pa knjižnice trebaju djelovati kao čvorišta koje osiguravaju internetsku dostupnost tamo gdje je javni prostori i privatni domovi još nemaju.
Postizanje ciljeva održivog razvoja postavlja izazove pred knjižnice, posebno u rješavanju pitanja kao što su ublažavanje siromaštva, kvalitetno zdravlje i blagostanje, kvalitetno obrazovanje, industrijski razvoj, inovacije i infrastruktura, čista voda i kanalizacija, dostojanstvo rada i gospodarski rast.
U doba globalne komunikacije, gdje se informacije mogu osigurati putem raznih medija i pametnih uređaja, knjižnice imaju važnu ulogu u razvoju vještina korisnika i podržavanju prava na pristup informacijama. Samo kroz učinkovite mreže i partnerstva, knjižnice svih vrsta mogu ispuniti svoju misiju.
Misija IFLA-e je da osnaži i potakne društvo da omogući pristup informacijama, znanju i kulturi za sve, kako bi se podupirao razvoj, učenje, kreativnost i inovativnost. Istovremeno, položaj knjižnica je ugrožen proračunskim rezovima, komercijalnim konkurentima u razvijajućem tržištu e-knjiga, te zastarjelim okvirima autorskih prava, koje ometaju knjižnice u njihovom radu. Samo poboljšanim zagovaranjem knjižnice mogu postići univerzalni pristup informacijama unutar uravnotežene informacijske ekonomije.
Dijana Sablović-Krajina
dijana@knjiznica-koprivnica.hr
|