Broj 70, srpanj 2016. :: Nova izdanja HKD-a
„Inovativni programi, inovativne knjižnice„ Časopis Društva knjižničara Bilogore, Podravine i Kalničkog prigorja. Svezak 18/2016
Na godišnjoj skupštini Društva knjižničara Bilogore, Podravine i Kalničkog prigorja predstavljen je novi broj „Sveska“ časopisa Društva, koje obuhvaća knjižničare s područja tri županije, Bjelovarsko-bilogorske, Koprivničko-križevačke i Virovitičko-podravske, kao i sve vrste knjižnica: narodne, školske, visokoškolske i specijalne knjižnice.
Časopis je koncipiran po rubrikama, prilagođen svim vrstama knjižnica a u cilju predstavljanja jednogodišnjeg rada naših knjižnica, sa temom broja koja se bavi recentnim temama i pitanjima iz područja knjižničarstva.
Tema 18. broja Sveska je „Inovativni programi, inovativne knjižnice“, a pod time mislimo na pametne zamisli u knjižničnoj djelatnosti, točnije kako pametne zamisli i inovacije uobličiti, provesti u knjižnicama, odnosno oživotvoriti u radu, a time ujedno poboljšati samu djelatnost. Inovativnost je novi pristup radu, organizaciji rada i tehnologiji. Pri tome je važno biti kreativan i učinkovit.
O inovativnim programima odnosno inovativnim knjižnicama pisali su dr. sc. Dijana Sabolović Krajina, Ida Gašpar i Ana Škvarić iz Knjižnice i čitaonice „Fran Galović“ Koprivnica, Gorana Tuškan i Kristian Benić iz Gradske knjižnice Rijeka, Doroteja Kamber-Kontić iz Gradske knjižnice Zadar, te Katarina Belančić-Jurić, Rajna Gatalica i Zorka Renić iz bjelovarskih školskih knjižnica.
Dr. sc. Dijana Sabolović Krajina, ravnateljica Knjižnice i čitaonice „Fran Galović“ Koprivnica u svom članku Inovativnost u knjižnicama u kontekstu suvremenih upravljačkih i organizacijskih promjena razlaže ovu tematiku. Inovativnost u knjižnicama, suvremene upravljačke i organizacijske promjene, nove upravljačke vještine, novi koncepti upravljanja neke su od sastavnica članka i na kraju primjeri inovativnih programa i projekata u svojoj knjižnici „Fran Galović“ Koprivnica.
Kolege iz riječke i zadarske knjižnice, koje prednjače s novim programima u našoj zemlji, predstavili su nam svoje inovativne programe: kako prikupiti sredstva za realizaciju ciljeva, novi pristup reviziji i odakle Heraklit u knjižnici. Kako spojiti knjigu i vježbanje kao i projekt Tragom dobrih misli, primjeri su inovativnosti u bjelovarskim školskim knjižnicama.
U rubrikama Iz narodnih i školskih knjižnica donosimo pregled godišnjih događaja, programa, zanimljivih gostovanja. Sami ćete se moći uvjeriti da su projekti vrlo originalni, inovativni i kreativni.
Kolegica Sandra Kantar u ovom se broju oprostila od knjižničarstva, sublimirajući svoje radno iskustvo u članku Moje desetljeće u knjižnici(2005.-2015.) – izazovi u visokoškolskoj knjižnici.
Putovalo se u Grčku, Pečuh, Poljsku, Sarajevo, a putovalo se naravno i po Hrvatskoj. U rubrici Stručni skupovi i teme, kolegice i kolege uz poželjnu putnu groznicu, upoznali su nove zemlje, ljude, ideje i te su kao i uvijek, spremno svoje dojmove i znanja podijelili s nama.
Zavičajno nakladništvo, rubrika koja ima višestruku namjenu za knjižničare kao i za formiranje zavičajnih zbirki, jer predstavlja pregled nakladništva s područja koje obuhvaća Društvo knjižničara, tim više što ovu rubriku godinama rade knjižničarke koje u svojim knjižnicama skrbe o zavičajnim zbirkama: Tina Gatalica, Josipa Strmečki, Nela Krznarić, Fanika Stehna, Marjana Janeš Žulj.
U uredništvu 18. broja Sveska su: Lucija Miškić, Ilija Pejić, Neda Adamović, Maja Krulić Gačan, Suzana Knežević, Marina Vidović Krušić, Silvija Perić, Tina Gatalica, Sanja Jozić i Vinka Jelić-Balta, kao glavna urednica. Grafičko uređivanje i naslovnicu potpisuje Jovica Opačić, a lekturu Mirjana Kotromanović i Rajna Gatalica i korekturu Josip Strija.
Tisak 18. broja Sveska financijski su pomogli grad Bjelovar, Čazma i Koprivnica te Bjelovarsko-bilogorska i Križevačko-koprivnička županija.
Vinka Jelić-Balta,
glavna urednica
|