Broj 68, siječanj 2016. :: Tema broja: Projekti i programi za osobe s posebnim potrebama
U knjižnici se uključujem! poticanje socijalne inkluzije kroz volonterske programe u Knjižnicama grada Zagreba
U IFLA-inim smjernicama za narodne knjižnice istaknuto je da su knjižnice nositeljice promjena koje doprinose stvaranju i održavanju dobro obaviještenog i demokratskog društva te omogućavaju ljudima obogaćivanje i razvijanje osobnog života, ali i života zajednice. Volontiranje se u literaturi opisuje kao jedna od ključnih odrednica civilnog društva, odnosno građanska vrlina koja doprinosi razvoju zajednice, izgrađuje osjećaj solidarnosti, doprinosi izgradnji socijalnog i ljudskog potencijala te inicira promjene u društvu. Iz prethodno rečenog vidljiva je poveznica između knjižnica i volontiranja pa ne čudi činjenica da volonteri rado i često biraju upravo knjižnice kao mjesta u kojima žele dati svoj doprinos zajednici te na taj način ujedno razvijati i osobne potencijale.
Tome u prilog govori i podatak da se od 2010. godine, kada se u rad Knjižnica grada Zagreba (KGZ) uvode volonteri u skladu sa Zakonom o volonterstvu, pa do kraja 2014. godine, zadnje za koju su dostupni podaci za cijelu kalendarsku godinu, može primijetiti porast broja volontera od 168%. Taj podatak ne govori samo o tome da volonteri rado ulažu svoje vrijeme, znanja i vještine za proširenje i poboljšanje pojedinih usluga knjižnica, već i o tome da su knjižnice svakog dana sve više mjesta gdje se korisnici obrazuju i informiraju, a isto tako predstavljaju mjesta razonode, druženja i stjecanja pozitivnih socijalnih iskustava. Tijekom 2015. godine u KGZ-u je volontiralo 60 volontera na 27 različitih volonterskih pozicija.
U KGZ-u se posebna pozornost poklanja razvoju 4 projekta koja potiču socijalnu inkluziju, a to su ujedno projekti na kojima volontira najveći broj volontera:
Knjižnica širom otvorenih vrata – korisnici su djeca s teškoćama u razvoju te mladi i odrasle osobe s invaliditetom
Projekt 65 plus – korisnici su osobe treće životne dobi
-
u 9 knjižnica unutar mreže volontira se na provedbi besplatnih radionica informacijske i informatičke pismenosti
-
volonteri su pomoćnici na radionicama učenja talijanskog jezika i kulture
-
te na učenju engleskog jezika
-
organiziraju se druženja uz društvenu igru Go
-
u svrhu poticanja međugeneracijske solidarnosti volontira se i na organizaciji čitateljskih klubova
Knjigom do krova – programi podrške beskućnicima
Kroz knjižnicu do mature – korisnici su srednjoškolci smješteni u učeničkim domovima
Osim što volonteri daju svoj doprinos da bi se organizirale raznovrsne aktivnosti za pripadnike društvenih skupina koje su u riziku od socijalne isključenosti, posebna se važnost pridaje inkluzivnom volontiranju – kada pripadnici “ranjivih” skupina, koje se obično smatra primateljima socijalnih usluga i korisnicima volonterskih aktivnosti, postaju njihovi pružatelji – volonteri koji pomažu drugima. Zakon o volonterstvu iz 2013. godine u članku 14. naglašava važnost osiguravanja jednakih uvjeta volontiranja pripadnicima socijalno isključenih skupina stanovništva s ciljem njihova uključivanja u društvo i socijalnog osnaživanja.
Od 2010. do kraja 2015. godine u provedbi volonterskih programa u KGZ-u sudjelovalo je sveukupno 17 inkluzivnih volontera u sedam knjižnica iz mreže. To su redom od mladih dugotrajno nezaposlenih ili onih bez radnog iskustva do osoba treće životne dobi, ali isto tako i beskućnici i osobe s invaliditetom (kako oni s tjelesnim, tako i oni s mentalnim poteškoćama).
Na različitim volonterskim poslovima, uz dodatnu prethodnu edukaciju i s obzirom na njihove sposobnosti, pružena im je mogućnost da usvajaju nova znanja i vještine te razvijaju već postojeće. Sudjelovali su na radionicama informacijske pismenosti, provodili programe učenja stranih jezika i kultura, održavali susrete novinarske grupe i društvenih igara te obavljali pomoćne poslove.
Kroz trud, rad i vrijeme koje su tako nesebično i od srca darovali pokazali su da nisu samo oni kojima je potrebna podrška, već su oni jednako tako osobe koje puno toga mogu i žele dati društvu.
Zanimljiv je podatak da dvoje volontera, koji najduže volontiraju u KGZ-u, dolazi iz društvenih skupina u riziku od socijalne isključenosti. To su Vesna Turčin, kolegica knjižničarka u mirovini koja 11 godina volontira na provedbi informatičkih radionica za treću životnu dob u Knjižnici Savica, i Igor Sole, osoba s intelektualnim poteškoćama koji preko 11 godina volontira na pomoćnim poslovima u Knjižnici Tina Ujevića.
Vesna Turčin Igor Sole
U rujnu 2015. godine KGZ se uključio u projekt Volontiranje – prilika za nove kompetencije koji provodi Volonterski centar Zagreb, a čiji je osnovni cilj pružiti podršku socijalnoj inkluziji i povećanju zapošljivosti osoba s invaliditetom koristeći potencijal volonterstva kao priliku za osobni i profesionalni razvoj te podići društvenu svijest o mogućnostima i potencijalima osoba s invaliditetom.
Može se zaključiti da su knjižnice mjesta koja pružaju brojne mogućnosti za uključivanje osoba koje pripadaju društvenim skupinama u riziku od socijalne isključenosti, bilo da su te osobe korisnici ili volonteri. Za kraj kao poruku prenosimo slogan ovogodišnjeg Dana osoba s invaliditetom: Uključivanje je važno: pristup i osnaživanje za sve osobe bez obzira na njihove različitosti.
Sanja Bunić
sanja.bunic@kgz.hr
Kristina Krpan
kristina.krpan@kgz.hr
|