Broj 68, siječanj 2016. :: Tema broja: Projekti i programi za osobe s posebnim potrebama
Suradnja – ključ za kvalitetniju uslugu
Projekti i programi za djecu s posebnim potrebama u narodnim knjižnicama uključuju aktivnosti i usluge za djecu i mlade s teškoćama u učenju, uvjetovane teškoćama u njihovom razvoju. Zbog toga imaju i posebne obrazovne potrebe. U kategoriju djece s posebnim potrebama ubrajamo, osim djece s teškoćama, i darovitu djecu. Među onu s teškoćama podrazumijevamo djecu sa smanjenim intelektualnim sposobnostima, autističnu, slijepu i slabovidnu, gluhu i nagluhu, djecu s poremećajem govora, glasa i jezika, djecu s poremećajima motorike i kroničnim bolestima, djecu sa smetnjama u ponašanju, s poremećajem pažnje te djecu sa specifičnim teškoćama prilikom učenja.
Kao i mnoge druge narodne knjižnice, i Gradska knjižnica "Ivan Goran Kovačić", osim za djecu bez poteškoća, nastoji poticati i razvijanje te pružanje usluga za djecu i mlade koji ne mogu koristiti standardne knjižnične usluge. Od iznimne je važnosti provoditi inkluziju, tj. osobama s različitim oblikom invalidnosti pružiti što više mogućnosti za uključivanje u što aktivnije i ravnopravnije sudjelovanje u društvu, primjerice osobama s intelektualnim poteškoćama. Knjižnica to može ponuditi kroz sudjelovanje u nekim zajedničkim, ali i posebnim aktivnostima i programima. Neke programe i aktivnosti provodimo kontinuirano, a druge povremeno.
Jedan od programa u čije se aktivnosti mogu uključiti djeca bez teškoća u razvoju, ali i ona koja ih imaju, svakako su Đački dani (proljetni, ljetni i zimski). Program tradicionalno provodimo već niz godina tijekom školskih praznika. U sklopu tog programa organiziramo edukativne, likovne, kreativne i druge radionice u koje se djeca uključuju u skladu sa svojim željama, interesima i mogućnostima. Na taj način stječu znanja i vještine te sposobnost literarnog, likovnog, kreativnog i glazbenog izražavanja. Novost u okviru ovogodišnjih Đačkih dana bila je radionica pod nazivom Tečaj znakovnog jezika - U svijetu tišine, za djecu koja nemaju teškoća u razvoju, ali žele naučiti bolje komunicirati s osobama oštećenog sluha.
Zajedničko je svim radionicama da su ujedno i mjesto pouke, zabave i zajedničkog druženja i kao takve pružaju mogućnost i priliku za međusobno upoznavanje i sklapanje prijateljstva. Također, u suradnji sa školama, udrugama i ustanovama za djecu s posebnim potrebama dogovaramo i organiziramo likovne, literarne i kreativne radionice vezane uz važnije datume (Božić, Valentinovo, Uskrs, Majčin dan, Dani kruha, godišnja doba). Sadržaj radionice unaprijed osmislimo i razradimo u skladu s mogućnostima i interesima specifične populacije.
U zajedničku aktivnost čitanja mogu se uključiti kroz program pod nazivom Čitamo bajke i priče(iz bajkomata). To je literarno-likovni program koji kontinuirano provodimo na Dječjem odjelu s djecom višeg predškolskog i nižeg školskog uzrasta. Sudionici su i roditelji, baka, djed... Cilj programa je zajedničko druženje u knjižnici te usvajanje jezičnogovornih, predčitalačkih i čitalačkih navika i vještina djece kroz čitanje, igru i zabavu. Slušajući bajke i priče, djeca obogaćuju razinu komunikacijskih sposobnosti, uče pozitivne ljudske vrijednosti te dobivaju ideje za kreativno izražavanje.
Ako vole crtati i likovno se izraziti, tu je i program Crtom i bojom do slike.
Ovaj edukativno-likovni program namijenjen je djeci školskog uzrasta s ciljem upoznavanja s osnovama likovne umjetnosti te mogućnošću likovnog izražavanja na određenu temu. Poznato je da likovne aktivnosti kroz upotrebu raznolikih likovnih materijala i tehnika potiču kod djece samopouzdanje, radoznalost, želju za istraživanjem i eksperimentiranjem te utječu na bolju koncentraciju i u drugim aktivnostima. Posebno je značajan razvoj vlastitog mišljenja, kreativnosti te usvajanje likovnih vještina.
Program I ja sam knjižničar edukativni je program koji provodimo s učenicima osnovnih škola. Kroz edukaciju, ali i praktični rad, djeca se upoznavaju s poslovima i prostorom knjižnice, vrstom fonda te s načinom čuvanja knjižne građe. Na taj način stječu znanje, ali i doživljavaju lijepe trenutke druženja s knjigom. U taj program mogu se uključiti i djeca s posebnim potrebama. Veoma lijepo iskustvo imali smo u suradnji sa Savezom udruga osoba s invaliditetom Karlovačke županije. Jedan odrasli korisnik izrazio je želju za volontiranjem na Dječjem odjelu naše Knjižnice.
Izabrao je upravo odjel gdje kao dugogodišnji član rado čita, posuđuje knjige i ugodno se osjeća.
Volontiranje mu je pružilo mogućnost da zajedno s nama knjižničarkama obavlja jednostavnije knjižničarske poslove. Time se i ostvaruje zajednički cilj – promicanje razvoja društva u kojem se cijeni trud i doprinos osoba s teškoćama u razvoju.
Otvori srce pjesmi program je koji također provodimo tijekom cijele školske godine za svu djecu koja u čitanju poezije nalaze radost i ljepotu, ali i one kojima je to poticaj za vlastitim pjesničkim izričajem.
Veseli ruksacinamijenjeni su djeci i roditeljima kako bi ih kroz čitanje i slušanje priče na CD-u potaknuli na zajedničko druženje i igru tematskim ginjol lutkama. Uz slikovnicu i lutke te zvučni CD u Veselim ruksacima je i stručna knjiga za roditelje, knjiga dojmova i letak Čitaj mi!.
Za sve naše korisnike, tako i za one s posebnim potrebama (djeca i odrasli), dogovaramo kolektivne posjete knjižnici. Članovi udruga te polaznici škola za djecu i mlade s posebnim potrebama, svojim dolaskom upoznavaju se s knjižnicom i njenim radom. Tu dobivaju potrebne informacije o građi koju mogu dobiti na korištenje i o uslugama. Također, organiziramo i posjete s ciljem obilaska svih odjela. Postoji mogućnost razgledavanja izložbi te sudjelovanja na radionici. Mogu se pogledati i filmovi (crtani, edukativni) te se upoznati s korištenjem računala. Od građe imamo knjižnu građu (slikovnice i knjige) i neknjižnu građu. Za djecu s intelektualnim teškoćama biramo građu laganu za čitanje. Sva djeca, posebno slijepa i slabovidna, mogu koristiti taktilne slikovnice. Dostupan je i manji broj knjiga i slikovnica na Brailleovom pismu, posebno namijenjenom za slijepe ili slabovidne osobe. U našoj knjižnici može se koristiti i audio-vizualna građa (zvučne knjige, CD-i, DVD-i, interaktivne igre).
Ove godine Hrvatsko čitateljsko društvo i Gradska knjižnica “Ivan Goran Kovačić” Karlovac, uz pomoć Hrvatskog saveza slijepih, osnovali su Čitateljski klub za slijepe i slabovidne osobe Bijela sova. Osnivanjem čitateljskog kluba želi se istaknuti dobrobit ove aktivnosti koja potiče članove na druženje i konstruktivno provođenje slobodnog vremena, osnažuje ljubav prema čitanju te smanjuje izolaciju u zajednici jer omogućuje ljudima sa sličnim temama i problemima dublje i smislenije povezivanje u male zajednice.
S ciljem pružanja učinkovitije i kvalitetnije usluge potrebna je i što veća suradnja knjižnica s udrugama i drugim ustanovama za osobe s posebnim potrebama. Od iznimnog je značaja i suradnja s narodnim i školskim knjižničarima, učiteljima, odgojiteljima, pedagozima, psiholozima, defektolozima i roditeljima. Vrlo važno je i provoditi kontinuiran rad knjižničara na razvijanju vlastitih kompetencija.
Samo zajedničkim snagama osobama s posebnim potrebama možemo pružiti bolju potporu te mogućnost aktivnog uključivanja u društvo, što je ujedno i ključ za kvalitetniji život.
Dubravka Vaštuka dvastuka@gkka.hr
|