Broj 67, listopad 2015. :: Iskustva iz struke
Biblioforum Ukrajinske knjižničarske asocijacije na Forumu izdavača u Lavovu
Ukrajinska bibliotečna asocijacija ove godine proslavila je 20. obljetnicu. Šest godina UBA sudjeluje na Forumu izdavača – najvećem knjižničarskom sajmu koji je ove godine organiziran već 22. put u glavnom gradu zapadne Ukrajine Lavovu.
Program ovogodišnje konferencije bio je posvećen aktualnim problemima razvojnog procesa knjižničarstva koje trenutno nalazi se u fazi korijenite reorganizacije cijelog sustava i njegove prilagodbe europskim načelima.
Osnovni dokument koji su trebali predložiti i oblikovati sudionici seminara „Bibliotek@ -
strategija razvoja“ odnosio se upravo na strategiju razvoja knjižničarske struke i samog sustava za period do 2025. godine.
U osnovi strategije nakazi se ideja decentralizacije, odnosno drastično smanjenje broja knjižnica i preraspodjela njihove namjene i ovlasti, što je rezultiralo žustrom diskusijom sudionika.
Ukrajinske kolege muče slični problemi kao i u Hrvatskoj: nepostojanje jedinstvene strategije razvoja i zakonskih rješenja koja podupiru brze promjene u okruženju te zastarjelosti standarda; nepovezanost knjižnica u sustavu, te neracionalno trošenje proračunskih sredstava.
Na plenarnoj sjednici sa ciljem definiranja problema u okviru cjelokupne javno-kulturne djelatnosti govorilo se o strategiji razvoja društva u smislu novih uloga države, ustanova u kulturi i pojedinaca. Dotaknuta je i tema diplomacije u knjižničarstvu kao jedan od elemenata strategije.
Osnovna diskusija ukrajinskog biblioforuma imala je naziv „Moždani juriš“ i odvijala se u šest sekcija, a svaka od njih okupila je veliki broj stručnjaka.
Sekcija u kojoj sam sudjelovala s izlaganjem na temu „Hrvatske knjižnice u kontekstu europske politike strukovnog razvoja“ bavila se pitanjima normativno-pravne osnove, standarda, te nove arhitektonike integriranog knjižničarskog sustava. Obzirom da su kolege zanimale primjeri dobre prakse iz Europe, na forumu su sudjelovali također knjižničari iz Letonije i Poljske.
Ova sekcije je bila jako dobro posječena jer su se i pitanja postavljala ona od kojih zavisi sutrašnji rad knjižnica i knjižničara, od zakona, do financiranja i očuvanje radnih mjesta. Zbog toga su u ulozi moderatora nastupili predsjednica UBA, direktor Instituta postdiplomske naobrazbe Nacionalne akademije rukovoditelja u kulturi mr. sci. Irina Ševčenko i koordinatorica Američkih kulturnih centara u Ukrajini, dr. sci. docent Valentina Paškova.
Sekcija pod vodstvom mr. csi. Jaroslave Sošinsjke, docenta Nacionalnog tehničkog universiteta Ukrajine, izvršnog direktora UBA bavila se pitanjima materijalno-tehničkih resursa, informacijsko-tehnološke infrastrukture i izvorima financiranja.
Kako i na prvoj sekciji svoje iskustvo rada jedne europskih knjižnice s kolegama je podijelio ravnatelj AOP centra županijske središnje knjižnice iz Litvanije.
Četiri druge sekcije razmatrale su pitanja digitalizacije i univerzalnog dostupa i pristupa kulturnom nasljeđu (moderator Oksana Bruj - zamjenica direktora Nacionalne medicinske knjižnice, predsjednica Sekcije medicinskih knjižnica UBA); stručno usavršavanje knjižničara, kontinuirana knjižničarsko-informacijska naobrazba (moderatori Vira Zagumenna i Jaroslava Himič iz Nacionalne akademije rukovoditelja u kulturi, članice Glavnog odbora UBA); znanstvena teorija, njezina primjena u praksi i efikasna komunikacija (moderator dr. sci. Jelena Voskobojnikova- Guzeva, voditeljica odjela Nacionalne knjižnice Vernadskogo, ekspert Središnjeg centra naobrazbe UBA); razvoj čitateljskih navika kroz sustav socijalnog partnerstva (moderator – direktor Središnje dječje knjižnice Lavova, članica Glavnog odbora UBA Larisa Lugova).
Tematika izlaganja na sekcijama obuhvaćala je strateško upravljanje knjižnicama, rad u uvjetima krize, izvore financiranja knjižnica, modernizaciju infrastrukture i materijalno-tehničke baze i informacijske opreme u skladu s novim tehnologijama. Posebna pažnja posvećena je ulozi stručnih udruga u procesu reformi.
U okvir tradicionalnog godišnjeg Foruma izdavača – najposjećenijeg i najpopularnijeg sajma ukrajinske nacionalne knjižnične produkcije Biblioforum UBA smješten ne slučajno.
Knjižničari, koji dolaze na svoju konferenciju iz najudaljenijih krajeva zemlje imaju unikatnu priliku upoznati najnoviju nacionalnu produkciju, prisustvovati mnogobrojnim zanimljivim prezentacijama novih izdanja, susretima s autorima, sudjelovati u raznolikom programu „Literarnog foruma“ koji se odvija u brojnim prostorima, od kafića da kazališta.
Sa ciljem da omogući knjižničarima sudjelovanje u bogatom programu Foruma izdavača, Biblioforum počinje s radom dva dana ranije, tako da njegovi sudionici mogu bez pritiska stići upoznati poznate književnike, stupiti u zanimljive diskusije, posjetiti master-klase, priključiti se uličnim akcijama ili otići na ekskurziju.
Svaka čast kolegama iz UBA koji su se pobrinuli i za zabavni dio. Po tradiciji prvi dan foruma vesela knjižničarska družina okuplja se u popularnoj češkoj pivnici zbog druženja i razmjene iskustava i informacija.
Međutim, knjižničari ne bi bili knjižničari da druženje nije bilo uobličeno u veselo natjecanje i humoristični kviz. Knjižničari, koji su prije nekoliko sati ozbiljno i žustro raspravljali o strategiji i problemima struke, zdušno učili riječi dječje pjesmice i sudjelovali u igri pantomime s ozbiljnim facama pokušavajući se uživjeti u ulogu aviona, oblaka ili brodića.
Sve u svemu Biblioforum ima svoj neponovljivi doživljaj pa bi bilo zanimljivo pozvati kolege u goste ili otići kod njih. Svako iskustvo obogaćuje i objedinjuje ljude iz iste struke.
Katarina Todorcev Hlača
|