Broj 65, ožujak 2015. :: Tema broja: kreativno knjižničarstvo
Likovnost u carstvu knjiga
Potaknuti željom i potrebom za povezivanjem s kulturnim ustanovama grada Siska, kroz proteklo se desetljeće ostvarila kontinuirana i sadržajna suradnja osnovne škole Braća Ribar s Narodnom knjižnicom i čitaonicom Vlado Gotovac .
Pronašao se zajednički model uzajamnoga djelovanja na polju likovnosti kroz izložbe, likovne natječaje i radionice, a tijekom protekle godine ostvareni su i multimedijski nastupi učenika kroz program otvorenja tematskih izložbi s ciljem osnaživanja interaktivne, kreativne i poticajne uloge knjižnice za svoje korisnike te oplemenjivanja prostora likovnim izričajem učenika.
Edukativni cilj održanih izložbi je potaknuti ljubav prema estetici, kao i ljubav prema knjizi.
(http://os-braca-ribar-sk.skole.hr/suradnja_s_gradskom_knji_nicom)
Početak suradnje s Narodnom knjižnicom i čitaonicom Vlado Gotovac Sisak na polju likovnosti intenzivirao se kroz manifestaciju Grad u predgrađu, koju je, počevši od 2005. godine, povodom Dana grada, organizirao Ogranak Caprag. Edukativni program manifestacije stavljao je naglasak na multidisciplinarnost, što je bila izvrsna podloga za razmjenu znanja i talenata sisačkih osnovnoškolaca.
Od srpnja 2012. godine uslijedio je niz izložbi, najprije u Ogranku Caprag, a zatim i u Dječjem odjelu.
Prošle, 2014. godine održane su čak tri izložbe: Simbolika prirode
(http://sisakportal.hr/dvije-izlozbe-u-djecjem-odjelu-sisacke-knjiznice/), Stari sisački prozori
(http://www.nkc-sisak.hr/izlozba-3d-modeli-starih-sisackih-prozora-likovni-radovi-ucenika-os-braca-ribar/), Transpozicija književnog djela u likovni objekt (http://www.nkc-sisak.hr/transpozicija-knjizevnog-djela-u-likovni-objekt-izlozba-likovnih-radova-ucenika-os-braca-ribar/). Potonja je održana u studenom, a obuhvatila je portrete hrvatskih književnika u različitim likovnim tehnikama i dimenzijama koji su nastali posljednjih nekoliko godina. Osim dvodimenzionalnih, izloženi su i trodimenzionalni radovi oblikovani bojom i papirom, a kao polazni objekt koristila se knjiga. Na taj su način stare i neupotrebljive knjige transformacijom dobile novo značenje kao oslikane knjige, skulpture ili mobili. Sami su likovni radovi nastali na satu likovne kulture, u izvannastavnim aktivnostima te u okviru foto i likovne skupine.
Poruka izložbe je glasila: Kreativnom reciklažom naglašava se važnost knjige kao kulturne baštine u vrijeme digitalne ere.
Učenici vole pokazivati svoja znanja i vještine, žele susrete i nova poznanstva u carstvu knjiga. Na nama je da im to omogućimo!
Gordana Bjelovarac gordana.bjelovarac@gmail.com
Jasminka Vidović-Buinac jasminka.vidovic.buinac@sk.t-com.hr
|