Broj 64, listopad 2014. :: Iz rada HKD-a i regionalnih društava
Projekt Nacionalni pravilnik za katalogizaciju: izrada, objavljivanje i održavanje
Vesna Hodak
predsjednica Komisije za katalogizaciju HKD-a
vhodak@nsk.hr
U srpnju 2013. godine započeo je rad na projektu Nacionalni pravilnik za katalogizaciju: izrada, objavljivanje i održavanje. Sporazum o suradnji na izradi nacionalnog pravilnika za katalogizaciju potpisali su, kao ravnopravni partneri, Nacionalna i sveučilišna knjižnica u Zagrebu, Hrvatsko knjižničarsko društvo, Odjel za informacijske znanosti Sveučilišta u Zadru, Odsjek za informacijske i komunikacijske znanosti Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, Odsjek za informacijske znanosti Filozofskog fakulteta Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, Hrvatski državni arhiv, Muzejski dokumentacijski centar, Muzej za umjetnost i obrt i Hrvatski prirodoslovni muzej.
Izrada pravilnika za katalogizaciju organizirana je u okviru rada Upravnog odbora kojeg čine predstavnici potpisnika Sporazuma i Stručnog odbora čiji su članovi predstavnici suradničkih ustanova. Uz imenovanog koordinatora projekta i urednika budućeg pravilnika, angažirani su domaći i strani savjetnici. Osnovane su i radne grupe od stručnjaka iz zajednice knjižničara, arhivista, muzealaca te predstavnika akademske zajednice: Radna grupa za model i strategiju razvoja; Radna grupa za katalogizaciju (unutar Komisije za katalogizaciju) HKD-a koju čine Radna grupa za opis građe i Radna grupa za pristupnice, potom Radna grupa za katalogizaciju NSK, Radna grupa muzejskih djelatnika i Radna grupa arhivskih djelatnika.
Izrađena mrežna stranica projekta dostupna je na adresi http://npk.nsk.hr kao i mrežna stranica Radne grupe za opis građe Komisije za katalogizaciju HKD-a na adresi http://sites.google.com/site/novipravilnikb/.
Pojavom novih vrsta građe, online kataloga u web okruženju, razvoja modela organizacije bibliografskih informacija, relacijskih baza podataka, odnosa prema digitalnim dokumentima i zajednici semantičkog weba, javila se sve veća potreba za izradom novog nacionalnog pravilnika za katalogizaciju, a osuvremenjivanje Pravilnika i priručnika za izradbu abecednih kataloga (u daljnjem tekstu PPIAK) tijekom zadnjih godina rješavalo se u praksi primjenom međunarodnih bibliografskih standarda i smjernica.
Razvoj u međunarodnoj zajednici potaknuo je da se rad na pravilniku proširi, uz knjižničarsku, na arhivističku, muzejsku i akademsku zajednicu te da se svi zajedno aktivno uključe u projekt. Cilj rada na projektu je usklađenost pravila temeljenih na nacionalnoj kataložnoj tradiciji s konceptualnim modelima, međunarodnim kataložnim načelima i standardima.
Izrada zajedničkih pravila za opis građe i oblike imena temelji se na konceptualnim modelima i standardima koji su bitni za knjižnice, arhive i muzeje: FRBR (Functional requirements for bibliographic data), FRAD (Functional requirements for authority data), FRBRoo (Functional requirements for bibliographic data object oriented), objedinjeno izdanje ISBD-a, CIDOC(CRM) [International Documentation Committee (conceptual reference model)], ISAAR(CPF) (International standard archival authority record for corporative bodies, persons and families), ISAD(G) (General international standard archival description) te standardi semantičkog weba.
Rad na projektu odvijat će se u tri faze tijekom 2013. – 2016. U prvoj fazi analizirat će se konceptualni modeli, preispitivat će se načela izrade i analizirati logička struktura pravilnika (PPIAK, REICAT [Regole italiane di catalogazione], RDA [Resource description and access]), analizirat će se norme za oblik pristupnica i norme za kataložni opis jedinica građe te razvijati metodologija i izrađivati specifikacija za nabavu IT platforme za izradu i objavljivanje pravilnika. U drugoj fazi predviđena je izrada prednacrta pravila za izbor i oblik pristupnica kao i pravila za opis jedinica građe te dogradnja IT platforme. U trećoj fazi izradit će se dokument o mapiranju relevantnih standarda i konceptualnih modela zajednice knjižnica, arhiva i muzeja, završiti rad na izradi nacrta pravila za opis jedinica građe, izbor i oblik pristupnica te objaviti pravilnik. U sve tri faze predviđena je provedba promotivnih aktivnosti, uređivanje mrežnih stranica i prikazivanje rezultata rada na pravilniku na domaćim i stranim skupovima.
Načela za izradu pravilnika će se zasnivati na IFLA-inim načelima: primjerenost korisniku, opća uporaba, prikazivanje, točnost, dostatnost i nužnost, značajnost, ekonomičnost, ujednačenost, normizacija i integracija.
Završetak rada na projektu predviđa se krajem 2016. godine. Novi će pravilnik zasigurno zadovoljiti potrebe propisujući uvjete za opis, identifikaciju i pristup jedinicama svih vrsta građe koji se nalaze u knjižnicama, arhivima i muzejima, a čija će se primjenljivost proširiti i na nakladničku, knjižarsku te zajednicu koja upravlja autorskim pravima kao i zajednicu informacijskih posrednika.
|