Broj 64, listopad 2014. :: Vijesti i najave
Labirint književne moći : književne radionice u organizaciji udruge Blaberon (najava)
Marija Ott Franolić
Udruga Blaberon
marijaott@gmail.com
Udruga Blaberon, osnovana za neformalno obrazovanje i intelektualnu emancipaciju, osmislila je niz radionica za poticanje čitanja i razvoj kritičkog mišljenja.
Temeljni je cilj projekta Labirint književne moći, koji će se provoditi od jeseni 2014. do proljeća 2015. navesti polaznike radionica na aktivno čitanje i održati njihov interes za čitanjem, počevši od stjecanja prvih čitateljskih navika (predškolsko doba) preko obveznog školovanja (u kojemu je čitanje vrlo zapostavljena aktivnost) i faze (ne)zaposlenosti do, konačno, treće životne dobi.
Ne radi se o uobičajenim čitateljskim klubovima već o specifičnim književnim radionicama na kojima je poseban naglasak na participativnoj metodi – poticanju polaznika na uključenost, na tolerantno argumentiranje i donošenje samostalnih zaključaka.
Projekt nadopunjuje postojeće planove i programe predmetne nastave hrvatskog jezika i književnosti u kojima se teme ksenofobije, prevladavanja prošlosti, marginalizacije različitih ili pak društvene uloge književnih, filmskih i umjetničkih praksi obrađuju tek na marginama nastavnog procesa. Nastoje se pojačati i aspekti koji ulaze u međupredmetne teme „građanskoga odgoja i obrazovanja“ te „osobnog i socijalnog razvoja“.
Voditeljice radionica profesorice su jezika i književnosti te znanstvenice Anda Bukvić, Marija Ott Franolić i Ivana Perica koje se i u svojem znanstvenom radu bave temama ponuđenima na književnim radionicama. Tekstovi koji će se čitati i obrađivati na radionicama birani su tako da se iz njih može problematizirati niz gorućih društveno-političkih tema uz uvjet da se istovremeno radi o kvalitetnim tekstovima koji omogućuju i rasprave o formalnim aspektima i ljepoti književnosti.
Programi će se provoditi u nizu zagrebačkih institucija s kojima je Udruga dogovorila suradnju, među ostalima i u tri knjižnice u sklopu mreže Knjižnica grada Zagreba. Institucije će ponuditi svoj prostor i logističku podršku te sudjelovati u privlačenju i animiranju polaznika radionica. Zauzvrat će dobiti još jednu kvalitetnu uslugu za svoje korisnike.
U Knjižnicama grada Zagreba održavat će se tri radionice.
Knjižnica Medveščak u listopadu 2014. započinje s književnom radionicom, u sklopu koje će zainteresirani građani kritički promišljati pročitano, osvijestiti vlastitu aktivnu čitateljsku ulogu i upustiti se postupno u čitanje sve zahtjevnijih naslova.
U Knjižnici Ivana Gorana Kovačića, također u listopadu 2014., počinje radionica za srednjoškolce i studente. Dogovorena je suradnja s Učiteljskim fakultetom čiji će studenti pohađati radionice. Na ovoj radionici za mlade naglasak će biti na promicanju tolerancije, jačanju samopouzdanja i vježbanju argumentiranja vlastitih stavova.
U Knjižnici Marije Jurić Zagorke u siječnju 2015. započinje radionica o dnevnicima u kojoj će se polaznici uputiti u brojne mogućnosti interpretacije ovoga često marginaliziranoga žanra.
S obzirom na to da čitanje valja poticati od ranih dana kako bi se kod djece razvijao vokabular, raspirivala mašta i ljubav prema čitanju, dvije će se radionice odvijati u vrtićima Medveščak u središtu Zagreba i Tratinčica u Dugavama s početkom tijekom listopada 2014.
Suradnja je ostvarena i s Domom za starije i nemoćne Medveščak, u kojem također u listopadu 2014. počinju čitateljske radionice kojima je cilj da i građani treće životne dobi kritički čitaju i kvalitetno provode slobodno vrijeme raspravljajući o pročitanome.
Tri radionice o politici književnosti održavat će se u Studentskom centru, Goethe Institutu i Češkoj besedi. Radionice će obuhvatiti fenomen češkog literarnog anarhizma, angažiranu književnost na njemačkom jeziku, te propitati status političke aktivnosti, odnosno pasivnosti književnog djela. Radionice u Goethe Institutu i Češkoj besedi odvijat će se dvojezično.
Ranija iskustva Udruge Blaberon u organizaciji književnih radionica odnose se na projekt Kultura čitanja, umijeće gledanja koji je proveden tijekom 2012. i 2013. godine, a financiran u okviru europskog programa Mladi u akciji (Youth in action). Projekt se sastojao od pet radionica čitanja ponuđenih srednjoškolcima u nekoliko zagrebačkih gimnazija i strukovnih škola. Nakon projekta izašao je i zbornik teorijskih tekstova Političko – pedagoško : Janusova lica pedagogije, koji je slobodno dostupan na stranici udruge: http://blaberon.files.wordpress.com/2013/09/politic48dko-pedagoc5a1ko-janusova-lica-pedagogije1.pdf
Novim projektom udruga izlazi iz škola i u suradnji s narodnim knjižnicama, vrtićima, domovima za starije i Goethe Institutom širi polje borbe pomoću književne moći. Na stranicama udruge Blaberon naći ćete sve potrebne informacije o terminima, lokacijama, temama, kao i kontakte za prijavu sudjelovanja: http://blaberon.wordpress.com/. Voditeljicama radionica možete se javiti i elektroničkom poštom, na adresu blaberon@gmail.com.
|