Broj 64, listopad 2014. :: Skupovi i manifestacije u zemlji
Festival slikovnice Ovca u kutiji Osijek, 3. – 5. srpnja 2014.
Srđan Lukačević, slukacevic@gskos.hr
Dubravka Pađen Farkaš, dubravka@gskos.hr
Gradska i sveučilišna knjižnica Osijek
Festival slikovniceOvca u kutiji, održan u Osijeku od 3. do 5. srpnja 2014. godine, proizašao je iz istoimene književno-likovne nagrade za najbolju hrvatsku slikovnicukoja se dodjeljuje od 2005. godine. Nagrada se sastoji od skulpture Ovca u kutiji i jedina je to nagrada u Hrvatskoj koju dodjeljuje stručni žiri sastavljen od književnika, književnih kritičara i ilustratora nakon što pregleda cjelokupnu godišnju produkciju slikovnica. Vrednuje se umjetnička vrijednost teksta te njegov odnos s ilustracijom. Uz stručni žiri, najbolju slikovnicu bira i neovisan dječji žiri. Članovi oba spomenuta žirija mijenjaju se svake godine. Udruga Knjiga u centru, organizator književno-likovne nagrade "Ovca u kutiji", upravo je raspisala natječaj za najbolju slikovnicu objavljenu u Republici Hrvatskoj, za slikovnice čiji su i tekst i ilustracije prvi put objavljene u razdoblju od siječnja 2013. godine do listopada 2014. godine. : (https://hr-hr.facebook.com/KnjigaUCentru) Prijavite se!
Inicijator i glavni organizator Festivala slikovnice umjetnička je udruga Knjiga u centru, a suorganizator je Gradska i sveučilišna knjižnica Osijek. Nagrada za najbolju hrvatsku slikovnicu Ovca u kutiji kao i cjelokupni Festival autorski je projekt književnice Ane Đokić dok su Upravni odbor festivala činili Dubravka Pađen-Farkaš (predsjednica), Ana Đokić, Srđan Lukačević, Dražen Jerabek i Zoran Pongrašić. Ideja je nagradu Ovca u kutiji već sljedeće godine uklopiti u Festival slikovnice Ovca u kutiji i razdvojiti je na dvije kategorije, za najbolju domaću i stranu slikovnicu.
Inače, priznanje, crnu Ovcu u kutiji ove su godine dobili autorica Festivala, Ana Đokić, Izdavačka kuća Sipar i Dubravko Marijanović kao najnagrađivaniji izdavač u proteklih 10 godina, dizajnerica nagrade, suorganizatori iz Gradske i sveučilišne knjižnice Osijek te Grad Osijek.
Razigrane bajke i priče koje se ne slušaju samo ušima, nego i srcem, mirisom i prstima činile su glavnu okosnicu programa Festivala uz izložbe ilustracija renomiranih hrvatskih umjetnika, izložbe slikovnica, susreti s ilustratorima i piscima, radionice s umjetnicima, predstave, performanse i brojne druge sadržaje zanimljive i mladim i odraslim posjetiteljima. Iz bogate ponude programa izdvajamo mali dio.
Radionicu Nacrtaj mi ovcu (na slici) vodile su renomirane hrvatske autorice Marijana Jelić i Željka Mezić koristeći priču Mali princ francuskog pisca Antoinea de Saint-Exuperyja. Potom su sudionici radionice crtali ovce. I to ne bilo kakve već upravo onakve kakve su željeli!
Nije me strah naslov je problemske slikovnice autorice teksta Dubravke Pađen-Farkaš dok je ilustracije slikovnici izradio Dražen Jerabek, Zagrepčanin sa stalnom adresom u Osijeku. Pričaonica je ovo u kojoj su sudionici poslušati priču o plašljivom dječaku Tinu, nakon čega su istražili svoje male i velike strahove.
Žonglira, pjeva, svira, piše, ilustrira, glumi, fotografira se s paprikama i još svašta, svašta drugo! To je multimedijalna umjetnica Nikolina Manojlović-Vračar koja je u sva tri dana festivala čitala prolaznicima slikovnice na osječkim ulicama, trgovima i parkovima. Kao posebnu poslasticu, Nikolina je izvela autorsku predstavu Kako misli jure, jednog malog Jure.
Kako se izrađuju taktilne slikovnice? Čemu one služe? Postoje li pravila za izradu slikovnica koje pričaju priče dodirom? Jesu li taktilne slikovnice namijenjene isključivo slijepim i slabovidnim osobama, ili u njima jednako mogu uživati i osobe koje nemaju problema s vidom? O svemu tome, i o mnogim drugim tajnama Nevidljive slikovnice govorile su voditeljice radionice Natalija Dragoja i Ranka Javor, knjižničarke Knjižnica Grada Zagreba. Radionica je bila namijenjena knjižničarima, profesorima, učiteljima, odgajateljima i drugim stručnim djelatnicima.
Imaju li kišne gliste svoju vlastitu osobnost? Koja je razlika između gliste i zmaja? Kako se crtaju gliste, a kako zmajevi? Što još gmiže između te dvije krajnosti po ovom našem svijetu? U radionici Od kišne gliste do zmaja, ilustratorica Marijana Jelić ispričala je vlastito iskustvo ilustriranja slikovnice u kojoj je glavni lik upravo jedna kišna glista.
Jeste li čuli za afrički instrument djembe? A jeste li čuli kako on zvuči? Ako jeste, i sami ste se mogli uvjeriti kako bubnjevi znaju jako dobro (i jako glasno) pričati razne priče. Na Festivalu slikovnice Ovca u kutiji, bend Vibrica svirao je djembe na mnogim lokacijama. Svi koji su se željeli i sami okušati u „pričanju priča“ na ovom instrumentu, mogli su to učiniti na radionici Bubnjevi pričaju priče.
S obzirom da slike govore više od riječi, za sam kraj ostavili smo dvije fotografije i poziv za sudjelovanjem u Festivalu slikovnice Ovca u kutiji 2015. godine.
|