- -
Naslovnica
-
Hrvatsko knjižničarsko društvo  en English language
-
zaglavlje
-  
- -
Pretraživanje
HKD web
Internet (Google)



IFLA EBLIDA NSK UNESCO     
Facebook Facebook Facebook
-
stranica za ispis stranica za ispis obavijesti      česta pitanja      plan stranica      kontakt
kalendar događanja      skupovi      dokumenti      izdanja      linkovi
HKD  //  Skupovi  //  Skupovi u inozemstvu  //  POZIV ZA RADOVE I UČEŠĆE na 20. konferenciji Bibliotekarskog društva Srbije
POZIV ZA RADOVE I UČEŠĆE na 20. konferenciji Bibliotekarskog društva Srbije

Mjesto održavanja: Srbija 14.12.2023 - 16.12.2023
Organizator: Bibliotekarsko društvo Srbije (BDS)

BIBLIOTEČKI PROSTORI U FIZIČKOM I VIRTUELNOM OKRUŽENJU

Narodna biblioteka „Stefan Prvovenčani”, Kraljevo, Narodna biblioteka „Dr Dušan Radić”, Vrnjačka Banja 14–16. decembar 2023.

Bibliotekarsko društvo Srbije (BDS), uz podršku Ministarstva kulture Republike Srbije, Narodne biblioteke „Dr Dušan Radić” iz Vrnjačke Banje i Narodne biblioteke „Stefan Prvovenčani” iz Kraljeva, objavljuje prvi poziv za dostavljanje radova, predloga poster-prezentacija i panel- sesija, za učešće na 20. konferenciji BDS-a, koja će biti organizovana u Narodnoj biblioteci „Dr Dušan Radić” u Vrnjačkoj Banji i Narodnoj biblioteci „Stefan Prvovenčani” u Kraljevu, od 14. do 16. decembra 2023. godine.

Tema ovogodišnje konferencije je: Bibliotečki prostori u fizičkom i virtuelnom okruženju.

CILJ KONFERENCIJE
Organizacijom 20. godišnje međunarodne konferencije Bibliotečki prostori u fizičkom i virtuelnom okruženju, Bibliotekarsko društvo Srbije (BDS) na inovativan način pristupa značajnoj temi za bibliotečko-informacionu delatnost – temi prostora. Razumevanje prostora uključuje fizički prostor zgrada, prostorija i javnih površina, u kojima biblioteke učestvuju kao ustanove kulture i mesta edukacije građana, ali i digitalni prostor interneta, društvenih mreža,
virtuelne i proširene stvarnosti. Inovativnost pristupa ogleda se, pre svega, u interdisciplinarnom sagledavanju teme prostora, koja je kao problematika u radu bibliotečkih ustanova u svetu
najčešće zastupljena i dugoročno teško rešiva. Iz tog razloga se i sagledava iz perspektive profesionalnih standarda. Dostizanje postavljenih standarda ograničavaju profesionalne i druge prepreke, dok se mogućnosti njihovih prevazilaženja pronalaze u praksi. Kritičko promišljanje oblikovanja fizičkog i virtuelnog bibliotečkog prostora sve više je u fokusu bibliotečkih stručnjaka, kao i modaliteta za obezbeđivanje adekvatnih rešenja.

Cilj konferencije je osnaživanje zaposlenih u bibliotečko-informacionoj delatnosti, ali i drugih stručnih radnika i saradnika u kulturi, koji u svom radu imaju neposredni kontakt s temom prostora, bilo u njegovom fizičkom ili virtuelnom vidu. Konferencija je otvorena za deljenje praktičnih informacija i iskustava, primera dobre prakse i uspešnih projekata, realizovanih s kvalitetnim rezultatima i adekvatnim odgovorima na promene u okruženju, izmenjene potrebe korisnika ili ograničenja, nastala zbog faktora na koje ustanove i radnici u kulturi nemaju uticaj.
U tom smislu, 20. konferencija BDS podstiče kreativne pristupe u predlaganju potencijalnih tema za radove, prezentacije, odnosno panel-sesije, koji izlaze iz tradicionalnih okvira razmišljanja.

PODTEME

Organizatori pozivaju zainteresovane autore da dostave svoje radove u punom tekstu, koji mogu da pruže inovativne uvide, u okviru jedne ili više predloženih podtema ovogodišnje konferencije:

● Prepoznatljivost: Bibliotečki prostori kao identitetsko obeležje zajednice; modeli podrške bibliotekama;

● Strategija: Zagovaranje za optimalne i funkcionalne bibliotečke prostore;

● Infrastruktura: Namenski ili adaptirani bibliotečki objekti; pokretne biblioteke; zelene biblioteke i održive zgrade; modularni prostori;

● Standardi: Uređenje bibliotečkih prostora i zaštita fondova;

● Virtuelne biblioteke: Funkcionalnost i iskorišćenost digitalnog prostora; metaverzum;

● Alati: Povezivanje fizičkog i virtuelnog prostora; proširena stvarnost (AR) i imerzivne tehnologije;

● Publika: Potrebe, pristup i prilagođenost bibliotečkih prostora različitim kategorijama korisnika i publike; podsticaj zajednice na aktivno učešće u kreiranju programa;

● Održivost: Inovativna rešenja bibliotečkih prostora u kontekstu Agende UN 2030;

● Saradnja: Kreativna upotreba javnih prostora za potrebe biblioteka; prostori biblioteka kao mesta za kulturne, obrazovne i društvene potrebe zajednice;

● Otvoreni prostori: Mesta za stalne aktivnosti biblioteka.

Predložene podteme predstavljaju okvire za tematsko promišljanje, a organizatori podstiču autore da budu kreativni u predlaganju radova, koji bi odgovarali glavnoj temi konferencije.

FORMATI I DOSTAVLJANJE RADOVA

Konferencija će obuhvatiti radne sesije, panel-sesije, predavanje po pozivu, poster-prezentacije, prezentacije informatičkih i sponzorskih kompanija.

Autori prihvaćenih radova imaće na raspolaganju 10 minuta za kratke prezentacije, dok će panel- sesije trajati do 90 minuta.

BDS podstiče korišćenje prezentacije PowerPoint, audio-vizuelnih sadržaja, Pecha Kucha, kao i drugih interaktivnih dinamičnih veština za predstavljanje ideja u kratkoj formi.

Panel-sesija u vremenskom intervalu do najviše 90 minuta omogućiće dijalog učesnika panela sa prisutnom publikom. Panel-sesije predlažu se sa radnim naslovom, obrazloženjem teme za diskusiju i spiskom učesnika.

Jezici konferencije su srpski i engleski, uz obezbeđeni simultani prevod.

Autori zainteresovani za izlaganje radova u okviru radnih sesija dostavljaju pune tekstove radova, maksimalne dužine od 30.000 karaktera (sa razmacima), koje treba pripremiti prema Uputstvu za autore, koje se nalazi na adresi:https://bds.rs/bibliotekar/index.php/1/about/submissions.

Autori zainteresovani za poster-prezentacije i panel-sesije sažetke dostavljaju na srpskom i engleskom jeziku do 300 reči, sa podacima o autorstvu, učesnicima (za panel-sesije) i podacima za kontakt u jednom dokumentu (Word ili u formatu PDF).

Pozivamo zainteresovane autore da radove u punom tekstu, na srpskom ili engleskom jeziku, odnosno sažetke predloga poster-prezentacija i panel-sesija, na srpskom ili engleskom jeziku i informacijom o formatu (da li je predlog za poster-prezentaciju ili panel-sesiju), proslede na imejl adresu konferencija2023@bds.rs, najkasnije do 10. 9. 2023.

Autori prihvaćenih i odbijenih radova biće obavešteni do 1. 10. 2023.

Program 20. konferencije sa prihvaćenim radovima, poster-prezentacijama i panel-sesijama biće objavljen, na srpskom i engleskom jeziku, na veb-sajtu Konferencije do 15. 11. 2023.

Zbornik recenziranih radova sa Konferencije štampaće se u 2024. godini. REGISTRACIJA
Registracija učesnika biće dostupna na veb-stranici Konferencije od 1. novembra do 30. novembra 2023.

Učesnici plaćaju kotizaciju, koja im omogućava prisustvo i učešće na svim sesijama, materijal i osveženje između radnih sesija. Kotizacija za učešće na Konferenciji iznosi 7000 dinara, odnosno 60 evra za učesnike iz inostranstva. Kotizacija za autore prihvaćenih radova, postera i panel-sesija iznosi 3.500 dinara, odnosno 30 evra za učesnike iz inostranstva.

Redovni članovi BDS-a i studenti do 27 godina starosti ne plaćaju kotizaciju. Učesnici Konferencije sami snose putne i druge troškove.

VAŽNI DATUMI

Rok za dostavljanje radova: 10. 9. 2023. Radovi dostavljeni nakon naznačenog datuma neće se prihvatati.
Obaveštenje o prihvaćenim radovima: 31. 10. 2023.
Registracija: od 1. novembra do 30. novembra 2023.
Konferencijski dani: 14–16. 12. 2023. Zbornik radova: 2024. godina.

Detaljne informacije nalaze se na veb-stranici Konferencije bds.rs/konf2023.
 

- -
- - -
- -
  pravne napomene  |   uredništvo  |   webmaster  |   autorsko pravo © HKD, 2002
- -
- - -
- w3c_wai w3c_css w3c_html -