HKD  //  Stručna tijela  //  Komisija za klasifikaciju i predmetno označivanje  //  Dokumenti i linkovi  //  Izvještaj za razdoblje 2012.-2014.
Uvod       Plan i program       Članovi       Dokumenti i linkovi
Komisija za klasifikaciju i predmetno označivanje

Dokumenti i linkovi

Izvještaj za razdoblje 2012.-2014.

Realizirana su oba projekta zacrtana za razdoblje 2012.-2014.

1. Na poticaj Komisije za klasifikaciju i predmetno označivanje pokrenuta je 1. 01. 2014. (nakon testnog razdoblja od dva mjeseca) na mrežnim stranicama  HKD-a usluga pod nazivom Pitajte sadržajnog analitičara. Uslugu su kao  korisnu  prepoznale i ocijenile kolege iz raznih  vrsta knjižnica diljem Hrvatske, a kako bi se ona još više propagirala objavljen je tekst  o njenom savjetodavnom karakteru i načinu funkcioniranja u HKD Novostima  br. 62.

2.   Na poticaj Komisije za klasifikaciju i predmetno označivanje pred izlaženjem je (u tiskari) tematski broj Vjesnika bibliotekara Hrvatske 57(2014), 1 u cijelosti posvećen sadržajnoj obradi ..

Možemo zaključiti da je procjena Komisije da je opet došlo vrijeme da se objavi jedan takav  tematski broj (nakon  44(2001), 1-4 i  49(2006), 3-4) bila ispravna  što nam je pokazao izuzetno veliki  odaziv autora , njih čak 34. Ukupno su odbijena  četiri rada, odustalo je dvoje autora, a pet radova  koji su prihvaćeni, ali zbog opsega ovog broja nisu u njega  uvršteni  biti će, prema dogovoru s glavnom urednicom VBH,  objavljeni u nekom od sljedećih  brojeva VBH.  Od 23 rada koja se nalaze u tematskom broju  18 ih se bavi predmetnom obradom, a  5 klasifikacijom. Izložena su teorijska promišljanja vezana za organizaciju znanja, rezultati provedenih istraživanja,  te novine  u području   standarda.  Kao posebnu vrijednost ovog tematskog broja  nalazimo veliki broj radova u kojima se opisuje postojeća praksa u sadržajnoj obradi, te problematiziraju njeni nedostaci, ali i nude nova rješenja  u svim vrstama naših knjižnica (izuzev školskih)..

Članovi Komisije aktivno su sudjelovali u realizaciji ovog projekta i to kao autori (5 članova), recenzenti (3 člana) i kao gošća-urednica (predsjednica Komisije).

Članovi Komisije u razdoblju  2012.-2014.

Željka Aleksić (članica od 2008.)

Dubravka Dujmović (pridružena članica od 2009., članica 2004.-2008.)

Drahomira Gavranović (članica od 2010.)

Marin Juraga (član od 2012.)

Lidija Jurić Vukadin (članica od 1996.)

Gordana Miolin, članica od 2004.

Predrag Perožić (ponovno član od 2012.)

Branka Purgarić-Kužić (članica od 2004., predsjednica od 2012.)

Tatjana Vrdoljak (članica od 2008.)