Stručni skup 'Dječje knjižnice – iskorak u virtualno'
Mjesto održavanja: Zagrebu, Knjižnica Medveščak, Zvonimirova 17. 27.03.2015 -
Organizator: Hrvatsko knjižničarsko društvo - Komisija za knjižnične usluge za djecu i mladež i Knjižnice grada Zagreba - Knjižnica Medveščak
Program
Stručni skup „Dječje knjižnice – iskorak u virtualno“, koji se tradicionalno održava od 2006. godine, tematski će se baviti načinima korištenja novih tehnologija u promišljanju novih i prilagodbi postojećih knjižničnih usluga u promicanju čitanja i poučavanju informacijske pismenosti. Kako pomoću interneta i usluga weba 2.0 zainteresirati djecu i mlade za čitanje, kako zadržati stare i privući nove korisnike knjižnica, samo su neka od pitanja na koja će se pokušati odgovoriti uvodnim izlaganjima i primjerima dobre prakse.
Program će biti sastavljen od uvodnih/pozvanih izlaganja, primjera dobre prakse i rasprave.
Uvodna izlaganja su sljedeća:
- Dr. sc. Predrag Pale, Fakultet elektrotehnike i računarstva Sveučilišta u Zagrebu: Djetinjstvo s Internetom u džepu
- Dorja Mučnjak, viši knjižničar, Filozofski fakultet Sveučilišta u Zagrebu - Knjižnica: Knjižničari – tehnofobi ili tehnofili?
- Snježana Božin, voditeljica knjižnice Goethe-Instututa Zagreb: Generacija 2.0 : knjižnice za djecu i mlade u Njemačkoj
- Verena Tibljaš, voditeljica Službe za koordinaciju programa i usluga i odnose s javnošću, koordinatorica programskih aktivnosti Gradske knjižnica Rijeka: Web (o) djeci, web (s) mladima
Razmjena dobre prakse sadržavat će izlaganja knjižničara iz narodnih knjižnica u Hrvatskoj, koji će kroz osam primjera predstaviti načine primjene novih tehnologija u poticanju čitanja djece i mladih. Pozivaju se svi zainteresirani dječji knjižničari da prijave sudjelovanje s izlaganjem primjera dobre prakse iz svojih knjižnica.
Prijava za sudjelovanje bez izlaganja
Prijava za sudjelovanje s izlaganjem
Prijava mora sadržavati sljedeće podatke:
- Naziv ustanove
- Ime i prezime i e-mail osobe/a koje će predstaviti primjer dobre prakse
- Naslov izlaganja
- Format (PowerPoint prezentacija)
- Sažetak na hrvatskome jeziku (250-400 riječi, font – Times New Roman, veličina slova 12)
U izlaganju se valja usmjeriti na predstavljanje primjera dobre prakse kojima se želi skrenuti pozornost na knjižnice koje su dobro osmislile programe i projekte za djecu i mlade u virtualnom prostoru, čija iskustva i primjeri mogu dobro poslužiti za osmišljavanje sličnih usluga i u drugim knjižnicama. Svakako treba izbjeći ponavljanje izlaganja koje je već bilo održano na bilo kojem skupu knjižničara u Hrvatskoj. Budući da je praksa raznolika, prezentacije bi trebale potaknuti trebaju otvoriti raspravu i dati podlogu za zajedničke smjernice i zaključke.
Rok za prijavu izlaganja je 20. veljače 2015. godine, a povratne informacije o prihvaćanju rada potencijalni sudionici dobit će do 1. ožujka 2015. godine.
Rok za prijavu nazočnosti je 20. ožujka 2015. godine.
Informacije o skupu, programu i prijavi sudionika te konačni cjeloviti program bit će dostupni tijekom ožujka 2015. godine na mrežnoj stranici HKD-a i mrežnoj stranici KGZ-a.
|