HKD  //  Obavijesti  //  Stručno-znanstvena konferencija 12. savjetovanje za narodne knjižnice u Republici Hrvatskoj - s međunarodnim sudjelovanjem
Stručno-znanstvena konferencija 12. savjetovanje za narodne knjižnice u Republici Hrvatskoj - s međunarodnim sudjelovanjem (26.09.2019)

Stručno-znanstvena konferencija 12. savjetovanje za narodne knjižnice u Republici Hrvatskoj - s međunarodnim sudjelovanjem održat će se od 2.-4.10.2019. u JUNP Plitvička jezera, Hotel Jezero.

Glavna tema savjetovanja je Promjene u narodnom knjižničarstvu – stvarnost, potrebe i suvremeni trendovi.

Organizator savjetovanja je Nacionalna i sveučilišna knjižnica u Zagrebu (Hrvatski zavod za knjižničarstvo - Centar za razvoj knjižnica i knjižničarstva). Suorganizatori su Hrvatsko knjižničarsko društvo (Sekcija za narodne knjižnice) te Samostalna narodna knjižnica Gospić.
Partneri skupa: Nacionalna i sveučilišna knjižnica u Ljubljani (Centar za razvoj knjižnica) i Savez knjižničarskih društava Slovenije (Sekcija za narodne knjižnice)

Rok za prijavu izlaganja je 12.4.2019.

Sažetke izlaganja potrebno je poslati na adresu e-pošte savjetovanje@nsk.hr.

Odabir navedene teme Savjetovanja odražava potrebu skretanja pozornosti na središnju ulogu narodnih knjižnica u razvoju i poboljšanju društva u cjelini, od razine lokalnih zajednica do nacionalne i međunarodne razine. Posebno je važna uloga novih zakonskih i podzakonskih dokumenata u kojima se naglašava način na koji knjižnice i knjižnična djelatnost doprinose strateškom razvoju društva u području informiranja, kulture, obrazovanja, znanosti, inovacija i istraživanja, rada i socijalne skrbi, zdravstva, industrije i gospodarstva. Knjižnična praksa pokazuje da uz temeljne tradicionalne uloge i zadaće, suvremene knjižnice djeluju kao polifunkcionalna središta lokalnih zajednica te doprinose razvoju kulture, informiranja, obrazovanja, cjeloživotnog učenja, socijalne inkluzije i kohezije.
Daljnji razvoj mreže narodnih knjižnica treba biti usmjeren učinkovitijem i djelotvornijem iskorištavanju njihovih potencijala u razvoju hrvatskog društva i njihovo pozicioniranje u okviru kreativnih i kulturnih industrija, čime bi im se omogućila bolja i veća konkurentnost kod prijave na natječaje za neproračunske izvore financiranja uključujući sredstva Europske unije.
Savjetovanje će se odvijati u okviru pet podtema, a predviđena je i nova sesija Knjižničarski filmski festival.

Prva obavijest o 12. savjetovanju za narodne knjižnice dostupna je na portalu Savjetovanja na adresi: http://sznk.nsk.hr/obavijesti/prva-obavijest/