HKD  //  Obavijesti  //  Objavljeni dobitnici priznanja 'Knjižnica godine' 2015.
Objavljeni dobitnici priznanja 'Knjižnica godine' 2015. (17.07.2015)

Hrvatsko knjižničarsko društvo dodjeljuje priznanje 'Knjižnica godine' u svrhu poticanja kreativnosti, inovativnosti i unapređivanja kvalitete rada u hrvatskim knjižnicama.
Priznanje „Knjižnica godine“ dodjeljuje se najboljoj knjižnici čija se izvrsnost procjenjuje prema Kriterijima za vrednovanje / procjenjivanje izvrsnosti za dodjelu priznanja „Knjižnice godine“, koji se nalaze u dodatku Pravilnika o dodjeli priznanja 'Knjižnica godine'.

Hrvatsko knjižničarsko društvo prigodom obilježavanja 11. studenoga, Dana hrvatskih knjižnica, dodjeljuje godišnje priznanje „Knjižnica godine“ u svrhu poticanja inovativnosti, kreativnosti i kvalitete rada svih hrvatskih knjižnica. Temeljem javnog poziva primljene su sljedeće prijave: Gradska knjižnica Solin, Knjižnica Instituta Ruđer Bošković, Općinska narodna knjižnica Drenovci, Gradska knjižnica Samobor, Narodna knjižnica i čitaonica Vlado Gotovac Sisak, Sveučilišna knjižnica Rijeka, Hrvatska knjižnica i čitaonica Pleternica, Hrvatska knjižnica za slijepe i slabovidne, Gradska knjižnica don Mihovil Pavlinović - Imotski. Glavni odbor HKD-a na svojoj je 4. sjednici, održanoj 3. srpnja 2015., nakon pročitanog izviješća Povjerenstva za dodjelu priznanja „Knjižnica godine“, odlučio dodijeliti dva priznanja „Knjižnica godine“ 2015. godine i to Općinskoj narodnoj knjižnici Drenovci i Sveučilišnoj knjižnici Rijeka. Priznanja će biti uručena 11. studenoga 2015. g. na Dan hrvatskih knjižnica.

Temeljem javnog poziva iz mjeseca travnja 2015.g. zaprimljeni su materijali devet knjižnica kandidata za ovo prestižno priznanje: Gradska knjižnica Solin, Knjižnica Instituta Ruđer Bošković, Općinska narodna knjižnica Drenovci, Gradska knjižnica Samobor, Narodna knjižnica i čitaonica Vlado Gotovac Sisak, Sveučilišna knjižnica Rijeka, Hrvatska knjižnica i čitaonica Pleternica, Hrvatska knjižnica za slijepe i slabovidne, Gradska knjižnica don Mihovil Pavlinović - Imotski. Pristigle su dakle kandidature šest narodnih knjižnica te po jedne sveučilišne i dvije specijalne knjižnice.
Na koji način postignućima toliko raznolikim, nastalim u neusporedivim uvjetima, različitih dosega i obuhvata, uz nejednaku podršku osnivača, uz korištenje više ili manje resursa, pronaći zajednički nazivnik i odabrati dobitnika priznanja? Zadatak Povjerenstva za dodjelu priznanja „Knjižnica godine“ za 2015.g., čiji su članovi bili: Danica Pelko, predsjednica (predstavnica školskih knjižnica), Alka Stropnik, potpredsjednica (predstavnica narodnih knjižnica), Dijana Machala (predstavnica specijalnih i visokoškolskih knjižnica), Gordana Ramljak (predstavnica specijalnih i visokoškolskih knjižnica), Astrid Grobenski-Grgurić (predstavnica narodnih knjižnica), Silvija Šesto (predstavnica iz javnog života), Branka Vuk (predstavnica iz javnog života), uistinu nije bio lak.
Povjerenstvo je u razmatranju pristiglih prijedloga utvrdilo da su se posebnom kvalitetom svojega rada istaknule: Općinska narodna knjižnica Drenovci i Sveučilišna knjižnica Rijeka, kao svojevrsni centri izvrsnosti, gotovo jednake kvalitete, iako različitih područja djelovanja.
Nakon provedene dodatne rasprave Glavni odbor je odlučio da se ove godine zbog iznimnih razloga i iznimne kvalitete prijavljenih kandidata, te izjednačenog broja bodova i to jednoglasno, dodjeljuju dva Priznanja za knjižnicu godine, i to Općinskoj narodnoj knjižnici Drenovci i Sveučilišnoj knjižnici Rijeka.
Hrvatsko knjižničarsko društvo s velikim zadovoljstvom dodjeljuje priznanje „Knjižnica godine“ Općinskoj narodnoj knjižnici Drenovci i Sveučilišnoj knjižnici Rijeka, kao priznanje za postignuto i poticaj za daljnji rad, a na primjer i uzor svim hrvatskim narodnim knjižnicama.
Srdačno čestitamo ravnateljima i svim djelatnicima Općinske narodne knjižnice Drenovci i Sveučilišne knjižnice Rijeka!