HKD  //  Obavijesti  //  Sastanak Društva bibliotekara pravnih i srodnih biblioteka Jugoistočne Evrope (SEALL)
Sastanak Društva bibliotekara pravnih i srodnih biblioteka Jugoistočne Evrope (SEALL) (20.05.2015)

Svake godine održava se sastanak Udruženja knjižničara prava i srodnih knjižnica u jugoistočnoj Europi (SEALL). Ove godine sastanak će se održati u Ljubljani, 23.-24. rujna 2015., kao uvod u godišnju konferenciju Zveza Bibliotekarskih društev Slovenije (ZBDS). Sudjelovanje je besplatno ali je obvezna registracija. Obrazac za registraciju i program sastanka dostupan je na sljedećoj poveznici. Više o društvu pogledajte u nastavku.

Početak međuknjižnične suradnje pravnih i srodnih knjižnica Jugoistočne Europe vezuje se uz inicijativu Pravnog fakulteta u Mariboru koji je 2003. godine organizirao prvi sastanak voditelja knjižnica pravnih fakulteta iz čitave regije. Osnivačka skupština Društva održana je na Pravnom fakultetu u Beogradu 2008. godine, a Društvo bibliotekara pravnih i srodnih biblioteka Jugoistočne Evrope službeno je registrirano 2009. godine u Hrvatskoj sa sjedištem na Pravnom fakultetu u Splitu. Svake godine u listopadu Društvo redovito zasjeda i na Pravnom fakultetu u Beogradu. Temeljni cilj osnivanja Društva je regionalna međuknjižnična suradnja knjižničara pravnih i srodnih knjižnica.
U svrhu ostvarivanja svojih ciljeva Društvo obavlja sljedeće djelatnosti:

• unapređenje svih oblika međuknjižnične suradnje pravnih i srodnih knjižnica Jugoistočne Europe
  • razmjena informacija i publikacija
  • edukacija i mobilnost knjižničnih djelatnika
  • slobodan pristup informacijama, posebno iz područja prava
  • zaštita profesionalnog statusa knjižničara
  • zagovaranje uloge i doprinosa knjižničnih radnika pravnoj struci i znanosti
  • udruživanje sa srodnim udruženjima