HKD  //  Obavijesti  //  NSK je postala članicom Virtual International Authority File (VIAF)
NSK je postala članicom Virtual International Authority File (VIAF) (18.12.2013)

Normativna baza Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu postala je dijelom virtualnoga skupnog kataloga VIAF. Projekt virtualnog povezivanja nacionalnih normativnih podataka za osobe, korporativna tijela i geografske nazive u jedinstvenu normativnu bazu (VIAF - Virtual International Authority File) u suradnji s OCLC-om započele su 2003. godine Kongresna knjižnica i Njemačka nacionalna knjižnica. Cilj je ove zajedničke inicijative uključivanje normativnih podataka različitih knjižnica u besplatnu javno dostupnu uslugu na webu koja pospješuje identificiranje, prikaz i provođenje normativnog nadzora u lokalnim katalozima i time pridonosi unapređenju bibliografske kontrole.
Normativna baza podataka NSK od 16. prosinca 2013. dostupna je online na http://viaf.org.

Normativna baza Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu postala dijelom virtualnoga skupnog kataloga VIAF
Krug sudionika u VIAF-u vrlo brzo se širio i trenutno broji 34 ustanove (od toga 23 nacionalne knjižnice) odgovorne za izradu normativnih zapisa. Broj normativnih zapisa u VIAF-u iznosi 33 milijuna od kojih se većina (26,4 milijuna) odnosi na osobna imena, a povezani su sa 107 milijuna bibliografskih zapisa. Broj korisnika je više od milijun godišnje.
Nacionalna i sveučilišna knjižnica u Zagrebu potpisala je ugovor s OCLC-om u svibnju 2013. i otada se radilo na pripremi i testiranju podataka za integraciju zapisa normativne baze NSK u VIAF.
Sudjelovanjem u virtualnome međunarodnom skupnom katalogu autoriziranih podataka Nacionalna i sveučilišna knjižnica svoje podatke čini dostupnima u globalnom okruženju, promovira svoj katalog na međunarodnoj razini čime pridonosi ugledu čitavoga hrvatskog knjižničarstva.
Više o VIAF-u pogledajte na: http://www.oclc.org/viaf.en.html